plasma-workspace - en to ka translation catalogue (44 entries)

en: Keyboard Layout: %1
ka: კლავიატურის განლაგება: %1

en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Password
ka: პაროლი

en: Log In
ka: შესვლა

en: Caps Lock is on
ka: CapsLock ჩართულია

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ka: ძილი

en: Restart
ka: რესტარტი

en: Shut Down
ka: გამორთვა

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
ka: სხვა…

en: Type in Username and Password
ka: შეიყვანეთ მომხმარებელი და პაროლი

en: List Users
ka: მომხმარებლების სია

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
ka: ვირტუალური კლავიატურა

en: Login Failed
ka: შესვლის შეცდომა

en: Desktop Session: %1
ka: სამუშაო მაგიდის სესია: %1

en: Battery at %1%
ka: ელემენტის მუხტია %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
ka: გამოუყენებელი

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
ka: tTY %1-ზე (ეკრანი %2)

[ctx: @title: group]
en: Clock:
ka: საათი:

[ctx: @option:check]
en: Keep visible when unlocking prompt disappears
ka: ხილულად დატოვება განბლოკვის შეტყობინების ჩვენებისას

[ctx: @title: group]
en: Media controls:
ka: მედიის კონტროლი:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
ka: განბლოკვის შეტყობინების ქვეშ ჩვენება

en: Unlocking failed
ka: განბლოკვის შეცდომა

en: Sleep
ka: ძილი

en: Hibernate
ka: პროგრამული ძილი

en: Switch User
ka: მომხმარებლის გადართვა

en: Switch to This Session
ka: ამ სესიაზე გადართვა

en: Start New Session
ka: ახალი სესიის დაწყება

en: Back
ka: უკან

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
ka: განლაგების გადართვა

en: Unlock
ka: განბლოკვა

en: No title
ka: სათაურის გარეშე

en: No media playing
ka: არაფერს ვუკრავ

en: Previous track
ka: წინა აუდიობილიკი

en: Play or Pause media
ka: მედიის დაკვრა/გაჩერების გადართვა

en: Next track
ka: შემდეგი აუდიობილიკი

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
ka[0]: ასევე შესულია %1 სხვა მომხმარებელი. თუ კომპიუტერს გამორთავთ ან გადატვირთავთ, მათ შეიძლება ნამუშევარი დაკარგონ.
ka[1]: ასევე შესულია %1 სხვა მომხმარებელი. თუ კომპიუტერს გამორთავთ ან გადატვირთავთ, მათ შეიძლება ნამუშევარი დაკარგონ.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
ka: გადატვირთვის შემდეგ კომპიუტერი მიკროკოდის მორგების ეკრანზე გადაირთვება.

en: Log Out
ka: გასვლა

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
ka[0]: გადაიტვირთება %1 წამში
ka[1]: გადაიტვირთება %1 წამში

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
ka[0]: გამოირთვება %1 წამში
ka[1]: გამოირთვება %1 წამში

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
ka[0]: გასვლა %1 წამში
ka[1]: გასვლა %1 წამში

en: OK
ka: დიახ

en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
ka: Plasma, KDE-სგან
