plasma-workspace - en to ka translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ka: "%1" აბსოლუტურ URL-ს არ წარმოადგენს.

en: "%1" does not exist.
ka: "%1" არ არსებობს.

en: "%1" is not a file.
ka: "%1" ფაილს არ წარმოადგენს.

en: "%1" is not readable.
ka: "%1" კითხვადი არაა.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ka: შეჩერება

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ka: გაშვება

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ka: სახელი:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ka: მდგომარეობა:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ka: ბოლოს გააქტიურების დრო:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ka: ჟურნალის წაკითხვა შეუძლებელია. სცადეთ, განაახლოთ.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ka: განახლება

en: Make Executable
ka: გამშვებად გადაკეთება

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ka: გამოსვლისას შესასრულებლად ფაილი %1 გაშვებადი უნდა იყოს.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ka: შესვლისას შესასრულებლად ფაილი %1 გაშვებადი უნდა იყოს.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
ka: ახლის დამატება

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
ka: აპლიკაცია…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
ka: შესვლის სკრიპტი…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
ka: გასვლის სკრიპტი…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ka: %1 ჯერ ავტომატურად არ გაშვებულა. დეტალები სისტემის გადატვირთვის შემდეგ იქნება ხელმისაწვდომი.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ka: ჯერ ავტომატურად არ გაშვებულა

[ctx: @action:button]
en: See properties
ka: თვისებების ნახვა

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ka: ჩანაწერის წაშლა

en: Applications
ka: აპლიკაციები

en: Login Scripts
ka: შესვლის სკიპტები

en: Pre-startup Scripts
ka: გაშვებამდელი სკრიპტები

en: Logout Scripts
ka: გამოსვლის სკრიპტები

en: No user-specified autostart items
ka: მომხმარებელს ავტომატურად გასაშვებლად არაფერი მიუთითებია

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
ka: დასამატებლად, <interface>ახლის დამატების…</interface> ღილაკს დააწექით

en: Choose Login Script
ka: აირჩიეთ შესვლის სკრიპტი

en: Choose Logout Script
ka: აირჩიეთ გამოსვლის სკრიპტი

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ka: გაშვებულია

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ka: გაშვებული არაა

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ka: გაშვება

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ka: გაჩერება

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ka: ჩავარდა

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
ka: შეცდომა GetAll-ის %1 ფუნქციის პასუხის მიღებისას

en: Failed to open journal
ka: ჟურნალის გახსნის შეცდომა
