plasma-workspace - en to ka translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
ka: არ შემაწუხოს რეჟიმის გადართვა

en: Other Applications
ka: სხვა პროგრამები

en: Show popups
ka: მხტუნარების ჩვენება

en: Show in do not disturb mode
ka: არ შემაწუხო რეჟიმში ჩვენება

en: Show in history
ka: ისტორიაში ჩვენება

en: Show notification badges
ka: გაფრთხილების მხტუნარების ჩვენება

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ka: მოვლენების მორგება

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ka: ამ აპლიკაციას თითოეული მოვლენის გაფრთხილებების მორგების საშუალება არ გააჩნია

en: Show a message in a pop-up
ka: შეტყობინების ჩვენება მხტუნარაში

en: Play a sound
ka: ხმის დაკვრა

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ka: მინიატურის ხმა

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ka: ჩამოყრა

en: Choose sound file
ka: აირჩიეთ ხმის ფაილი

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: Configure for System…
ka: მორგება სისტემისთვის…

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Configure for Applications…
ka: მორგება აპლიკაციებისთვის…

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ka: ვიჯეტი 'გაფრთხილებები', რომელიც გაფრთხილებების საჩვენებლადაა საჭირო, ვერ ვიპოვე. დარწმუნდით, რომ ის ჩართულია.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ka: შეტყობინებები ამჟამად Plasna-ის მაგიერ '%1 %2'-ის მიერაა მოწოდებული.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ka: შეტყობინებები ამჟამად Plasma-ის მიერ არაა მოწოდებული.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ka: რეჟიმი არ შემაწუხო

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ka: ავტომატურად ჩართვა:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ka: როცა ეკრანები სარკისებურია

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ka: ეკრანის გაზიარებისას

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode while a fullscreen application is focused]
en: While a fullscreen application is focused
ka: სანამ სრულ ეკრანზე გაშვებულ აპლიკაციას აქვს ფოკუსი

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ka: ხელით გადართვა მალსახმობით:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ka: ხილვადობის პირობები

en: Critical notifications:
ka: კრიტიკული გაფრთხილებები:

en: Show in Do Not Disturb mode
ka: არ შემაწუხო რეჟიმში ჩვენება

en: Low priority notifications:
ka: დაბალი პრიორიტეტის გაფრთხილებები:

en: Show popup
ka: მხტუნარას ჩვენება

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
ka: მხტუნარები

[ctx: @label]
en: Location:
ka: მდებარეობა:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ka: გაფრთხილების ხატულასთან

[ctx: @action:button choose custom notification position]
en: Choose…
ka: არჩევა…

en: %1 second | %1 seconds
ka[0]: %1 წამი
ka[1]: %1 წამი

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ka: დროის შემდეგ დამალვა:

[ctx: @option:check Show progress bar on notifications indicating when it will hide]
en: Show timeout indicator
ka: დროის ამოწურვის მაჩვენებლის ჩვენება

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ka: დამატებითი უკუკავშირი

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ka: შეტყობინებებში ჩვენება

en: Application progress:
ka: აპლიკაციის მიმდინარეობა:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ka: მხტუნარა ფანჯრების ღია დატოვება

en: Notification badges:
ka: გაფრთხილების მხტუნარები:

en: Show in task manager
ka: ამოცანების მმართველში ჩვენება

en: Popup Position
ka: მხტუნარას მდებარეობა

[ctx: @title:window kcm page title, configure app-specific notification settings]
en: Application Notifications
ka: აპლიკაციის შეტყობინებები

en: Applications
ka: აპლიკაციები

en: System Services
ka: სისტემური სერვისები

en: No application or event matches your search term
ka: თქვენს ძებნას არც ერთი აპლიკაცია და მოვლენა არ ემთხვევა

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ka: სიიდან აირჩიეთ აპლიკაცია, რომლისთვისაც გაფრთხილების მორგებისა და ქცევის კონფიგურაციაც გნებავთ
