plasma_engine_weather - en to km translation catalogue (756 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
km: ស្រឡះ

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
km: ចន្លោះ​ពេល​មេឃ​ស្រឡះ

[ctx: weather condition]
en: clear sky
km: មេឃ​ស្រឡះ

[ctx: weather condition]
en: cloudy
km: មាន​ពពក

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
km: មាន​ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល និង​ពពក

[ctx: weather condition]
en: drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather condition]
en: fog
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: foggy
km: មាន​អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
km: ពពក​ពណ៌​ប្រផះ

[ctx: weather condition]
en: hail
km: ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: hail shower
km: ភ្លៀង​មាន​​​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: hail showers
km: ភ្លៀង​មាន​​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: hazy
km: ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
km: ​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
km: ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
km: ភ្លៀង​មាន​ធ្លាក់​​ព្រិល​ខ្លាំង​

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
km: ភ្លៀង​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: light rain
km: ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
km: មាន​ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather condition]
en: light shower
km: ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather condition]
en: light showers
km: ភ្លៀង​​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: light snow
km: ព្រិល​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
km: ភ្លៀង​ធ្លាក់​​ព្រិល​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
km: ភ្លៀង​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: mist
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: misty
km: មាន​អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: N/A
km: មិនមាន

[ctx: weather condition]
en: na
km: មិនមាន

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
km: មាន​ពពក​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
km: ព្យុះ​ខ្សាច់

[ctx: weather condition]
en: sleet
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: sunny
km: មាន​ពន្លឺថ្ងៃ

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
km: ចន្លោះ​ពេល​មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
km: ព្យុះ​មាន​រន្ទះ​ផ្គរ

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
km: ភ្លៀង​មាន​ផ្គរ

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
km: ព្យុះ​តំបន់​ត្រូពិក

[ctx: weather condition]
en: white cloud
km: ពពកស

[ctx: weather forecast]
en: clear
km: ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
km: ចន្លោះ​ពេល​មេឃ​ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
km: មេឃ​ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
km: មាន​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
km: មាន​ពពក និង​ព្រិល​តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
km: មាន​ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល និង​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: fog
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: foggy
km: មាន​អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
km: ពពក​ពណ៌​ប្រផះ

[ctx: weather forecast]
en: hail
km: ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
km: ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
km: មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: hazy
km: ចុះអ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
km: ​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
km: ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
km: មាន​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: light rain
km: ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
km: មានភ្លៀង​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light shower
km: ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light showers
km: ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light snow
km: ព្រិល​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
km: ភ្លៀង​ព្រិល​តិច

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
km: ភ្លៀង​ព្រិល​តិច

[ctx: weather forecast]
en: mist
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: misty
km: មាន​អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: na
km: មិន​មាន

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
km: មាន​ពពក​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
km: ព្យុះ​ខ្សាច់

[ctx: weather forecast]
en: sleet
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: sunny
km: មាន​ពន្លឺថ្ងៃ

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
km: ចន្លោះ​ពេល​មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
km: ភ្លៀង​មាន​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
km: ព្យុះ​តំបន់​ត្រូពិក

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
km: ពពក​ស

[ctx: visibility]
en: Good
km: ល្អ

[ctx: visibility]
en: Moderate
km: មធ្យម

[ctx: visibility]
en: Poor
km: មិនល្អ

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
km: បែក​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Clear
km: ស្រឡះ

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
km: មាន​ពពក

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
km: ពពក​តិច

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
km: ភ្លៀង​ទឹក​កក​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
km: គំនរ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Dust
km: ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
km: ធូលី​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Fog
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
km: អ័ព្ទ​នៅ​ជិត​ស្ថានីយ

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
km: អ័ព្ទ​មាន​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
km: បំណែក​អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
km: ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
km: ពពក​រាង​ជីឡាវ

[ctx: weather condition]
en: Hail
km: ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Haze
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
km: មាន​​ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
km: ដុំ​ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ជាប់

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
km: ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
km: មាន​ភ្លៀង និង​រលឹម​ស្រិចៗ​

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
km: មាន​ភ្លៀង និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
km: ភ្លៀង និង​ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
km: ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
km: មាន​គ្រាប់​ភ្លៀង​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
km: ព្យុះ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
km: ផ្គរ​ ​និង​ធ្លាក់​ព្រិល​

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
km: មាន​ផ្គរ និង​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
km: ទឹកកក​គ្រីស្តាល់

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
km: គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
km: ពពក​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​តិច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
km: ភ្លៀង​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
km: មាន​ភ្លៀង​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
km: ព្រិល​តិច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
km: គ្រាប់​ព្រិល​តិច

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
km: មាន​ភ្លៀង​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
km: មាន​ពន្លឺ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
km: ស្រឡះ​ល្អ

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
km: មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ​ល្អ

[ctx: weather condition]
en: Mist
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
km: មាន​ភ្លៀង​ និង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
km: មាន​ភ្លៀង​ និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
km: មាន​ពពក​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
km: មិនបាន​រាយការណ៍

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
km: ពពក​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather condition]
en: Rain
km: ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
km: ភ្លៀង និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
km: មាន​ធ្លាក់​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​​ថ្មីៗ

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ធូលី និង​ព្យុះ​ខ្សាច់

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
km: អ័ព្ទ​ធ្លាក់​​ថ្មីៗ​

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
km: បច្ចុប្បន្ន​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
km: បច្ចុប្បន្ន​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ភ្លៀង និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ភ្លៀង​

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ផ្គរ

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ផ្គរ និង​គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ផ្គរ និង​គ្រាប់​ព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ព្យុះ និង​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
km: បច្ចុប្បន្ន​មាន​ព្យុះ​​ និង​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
km: ព្យុះ​ខ្សាច់ ឬ​ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
km: ព្យុះ​ខ្សាច់ ឬ​ធូលី​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
km: អ័ព្ទ​រាក់

[ctx: weather condition]
en: Smoke
km: ផ្សែង

[ctx: weather condition]
en: Snow
km: ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
km: ព្រិល​គ្រីស្តាល់

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
km: គ្រាប់​ពិល

[ctx: weather condition]
en: Squalls
km: ព្យុះ

[ctx: weather condition]
en: Sunny
km: មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
km: រន្ទះ​​​ និង​​​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
km: រន្ទះ​ និង​​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
km: រន្ទះ​​មាន​ព្យុះ​ខ្សាច់ និង​ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
km: រន្ទះ​គ្មានភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Tornado
km: ព្យុះ​សង្ឃរា

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
km: ពពក​តិច

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
km: ទឹក​ក​ក​តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
km: ទឹកកក​តិចៗ​​បក់​តាម​ខ្យល់​​លាយ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
km: ទឹកកក​តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​គ្រាប់​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
km: ទឹកកក​បក់​តិចៗ​តាម​ខ្យល់ ឬ​រន្ទះ

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក​បន្តិច

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក​បន្តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
km: មាន​ភ្លៀង​តិច

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
km: មាន​ភ្លៀង និង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
km: មាន​ភ្លៀង និង​ផ្គរ​តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
km: មាន​ភ្លៀង និង​ផ្គរ​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
km: មាន​ផ្គរ​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
km: ផ្គរ​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
km: សើម​លាយ​ទឹកកក​តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
km: សើម​លាយ​ទឹកកក​តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
km: មាន​ថ្ងៃ​ និង​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
km: ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗ​ និង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
km: មាន​រលឹម​ស្រិច ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់​នៅ​ពេល​មាន​ខ្យល់​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
km: មាន​ភ្លៀង​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
km: មាន​ភ្លៀង​ត្រជាក់​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
km: មាន​ភ្លៀង​ត្រជាក់ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
km: មាន​ភ្លៀង​ត្រជាក់ ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
km: មាន​ព្រិល​តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
km: មាន​ព្រិល​តិចៗ និង​ដុំ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
km: មាន​ព្រិល​​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
km: មាន​ព្រិល​លាយ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
km: មាន​ព្រិល ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង​​តិច

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
km: មាន​ព្រិល​តិច

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើន​ដង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
km: មាន​ភ្លៀង​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
km: មាន​ភ្លៀង​ ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក​

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
km: មាន​ព្យុះ​ខ្លាំង​

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើន​ដង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើនដង ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
km: មាន​ភ្លៀង​ច្រើន​ដង ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
km: មាន​ភ្លៀង​ ឬ​រន្ទះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​រន្ទះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
km: មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
km: មាន​ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
km: មាន​ព្រិល​លាយ​រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
km: មាន​ព្រិល​លាយ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
km: មាន​ព្យុះ​ព្រិល​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
km: មាន​រន្ទះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
km: មាន​រន្ទះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
km: មាន​រន្ទះ និង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
km: មាន​ព្រិល​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
km: មាន​ព្រិល​ទឹកកក​តិចៗ​នៅ​ពេល​ខ្លះ

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
km: មាន​ព្រិល​ទឹកកក​តិចៗ ឬ​គ្រាប់​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
km: មាន​ព្រិល​​សើម

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
km: មាន​ព្រិល​សើម​លាយ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
km: មាន​ព្រិល​សើម ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Clear
km: ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
km: ចាប់ផ្ដើម​ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
km: មាន​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
km: មាន​ពពក​

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
km: មាន​ពពក​ លាយ​​ពន្លឺថ្ងៃ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
km: រលឹម​ស្រិចៗ​លាយ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
km: រលឹម​ស្រិចៗ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
km: ទឹកកក​បន្តិច​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
km: ទឹកកក​​បន្តិច​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
km: ទឹកកក​បន្តិច​បក់​តាម​ខ្យល់​ ឬ​មាន​​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
km: មាន​ទឹកកក​បន្តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
km: មាន​ទឹកកក​បន្តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
km: មាន​ទឹកកក​បន្តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
km: មាន​ទឹកកក​បន្តិចៗ​បក់​តាម​ខ្យល់ ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Fog
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
km: រលាយ​អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
km: ដុំ​អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
km: ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
km: ភ្លៀង​​​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
km: មាន​ភ្លៀង​​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
km: មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
km: មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
km: អ័ព្ទ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
km: អ័ព្ទ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
km: អ័ព្ទ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
km: ពពក​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
km: កំពុង​មាន​ពពក​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
km: ព្រិល​តិច

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
km: ព្រិល​តិច ឬ​ព្យុះ​ទឹកកក​

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
km: មាន​ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
km: មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​រលឹម​ស្រិចៗ​

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
km: មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
km: ព្រិល ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
km: មាន​ព្រិល ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
km: មាន​ព្រិល​សើម​តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
km: មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
km: ព្យុះ​ទឹកកក​នៅ​ជិត

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
km: មេឃ​ស្រទំ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
km: រយៈពេល​មាន​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​រលឹម​ស្រិចៗ​

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
km: រយៈពេល​រលឹម​ស្រិចៗ​​លាយ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
km: រយៈពេល​រលឹម​ស្រិចៗ​ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
km: រយៈពេល​រលឹម​ស្រិចៗ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
km: រយៈពេល​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
km: រយៈពេល​រលឹម​ស្រិចៗ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
km: រយៈពេល​ភ្លៀង​ទឹកកក​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ព្យុះ​ទឹកកក និង​ដុំ​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល និង​ដុំ​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​លាយ​នឹង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​ ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
km: រយៈ​ពេល​មាន​ព្រិល​តិចតួច​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង ​ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
km: រយៈពេល​មាន​ភ្លៀង ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក និង​ដុំ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល និង​ដុំ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
km: រយៈពេល​មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Rain
km: ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
km: ពេល​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង​ ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
km: ភ្លៀង​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
km: ភ្លៀង​លាយ​នឹង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
km: ភ្លៀង ឬ​រលឹម​ស្រិច

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
km: ភ្លៀង ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
km: ភ្លៀង​ ឬ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
km: ភ្លៀង ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
km: ភ្លៀង ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
km: ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់​

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
km: ភ្លៀង ឬ​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Showers
km: ភ្លៀងរលឹម​

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
km: ភ្លៀង​រលឹម

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
km: ភ្លៀង​រលឹម​ ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
km: ភ្លៀង​រលឹម ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
km: ភ្លៀង​រលឹម ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
km: ភ្លៀង​រលឹម ឬ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
km: ភ្លៀង​រលឹម ឬ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
km: ផ្សែង

[ctx: weather forecast]
en: Snow
km: ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
km: ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
km: ព្រិល និង​ព្យុះ​ទឹកកក​ និង​ដុំ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
km: ព្រិល និង​ដុំ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
km: ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
km: ព្រិល​ខ្លាំង និង​ព្យុះ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
km: ព្រិល​ខ្លាំង និង​ដុំ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
km: ព្រិល​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
km: ព្រិល​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
km: ព្រិល​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
km: ព្រិល​ខ្លាំង​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
km: ព្រិល​ខ្លាំង ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
km: ព្រិល​ខ្លាំង ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
km: ព្រិល​ខ្លាំង ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
km: ព្រិល​លាយ​នឹងរលឹមស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
km: ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
km: ព្រិល​លាយ​នឹង​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
km: ព្រិល​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
km: ព្រិល ឬ​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
km: ព្រិល ឬ​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
km: ព្រិល ឬ​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
km: ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
km: មាន​ព្រិល​លាយ​ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
km: មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
km: មាន​ពន្លឺ​ព្រះ​​អាទិត្យ​លាយ​នឹង​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
km: ព្យុះ

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
km: ព្យុះ និង​ធ្លាក់ព្រិល​

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
km: មាន​ទឹកកក​តិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
km: មាន​ទឹកកក​តិចៗ​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
km: មាន​ទឹកកក​តិចៗ​ច្រើន ឬ​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
km: មាន​ទឹកកក​តិចៗ ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
km: មានព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
km: មានព្រិល​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
km: មាន​ព្រិល​​ច្រើន​លាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
km: មាន​ព្រិលលាយ​នឹង​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
km: មាន​ព្រិល ឬ​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Windy
km: មាន​ខ្យល់

en: UK
km: ចក្រភព​អង់គ្លេស

en: USA
km: សហរដ្ឋ​អាមេរិក

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
km: ស

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
km: អា

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
km: ច

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
km: អ

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
km: ព

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
km: ព្រ

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
km: សុ

en: N/A
km: មិន​មាន

en: day
km: ថ្ងៃ

[ctx: Short for tonight]
en: nite
km: យប់​

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
km: តាម​ដាន

[ctx: weather condition]
en: few clouds
km: ពពក​តិច

[ctx: weather condition]
en: overcast
km: មេឃ​ស្រទំ

[ctx: weather condition]
en: haze
km: ចុះអ័ព្ទ

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
km: អ័ព្ទ​លាយ​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​តិច

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ជាប់​

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗហើយ​ត្រជាក់​

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ហើយ​​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: rain
km: ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
km: ភ្លៀង​ល្មម

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
km: ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
km: ភ្លៀង​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
km: ភ្លៀង​មាន​​ធ្លាក់​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: snow
km: ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
km: ព្រិល​មធ្យម

[ctx: weather condition]
en: showers
km: ភ្លៀងរលឹម​

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
km: ភ្លៀង​​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
km: ភ្លៀង​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: snow showers
km: ភ្លៀង​​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
km: ព្យុះ​មាន​រន្ទះ​ផ្គរ​តិច​ៗ

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
km: ព្យុះ​មាន​រន្ទះ​ផ្គរ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: n/a
km: មិន​មាន

en: Day
km: ថ្ងៃ

en: Night
km: យប់

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
km: មាន​ពពក

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
km: មាន​ពពក លាយ​នឹង​ខ្យល់​បក់​រំភើយ

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
km: មាន​ពពកលាយ​នឹង​ខ្យល់

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
km: មាន​ពពក​លាយ​នឹង​ចុះអ័ព្វ​

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
km: មាន​ដុំ​ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
km: មាន​ដុំខ្សាច់

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
km: មាន​ដុំ​ទឹកកក​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Breezy
km: មាន​ខ្យល់បក់រំភើយ

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
km: មេឃ​ស្រឡះ លាយ​ខ្យល់បក​រំភើយ

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
km: មេឃ​ស្រឡះ​លាយ​នឹង​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
km: រលឹមស្រិចៗលាយ​អ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
km: រលឹមស្រិចៗ អ័ព្វ/សើម

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
km: រលឹមស្រិចៗ​ គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
km: រលឹមស្រិច​ លាយ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
km: ខ្យល់​គួច​ខ្សាច់/ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
km: ខ្យល់គួច​ខ្សាច់/ធូលី​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
km: ព្យុះ​ធូលី

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
km: ព្យុះ​ធូលី​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Fair
km: ស្រឡះ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
km: ស្រឡះ ហើយ​មានខ្យល់បក់​រំភើយ

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
km: ស្រឡះ ហើយ​មាន​ខ្យល់

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
km: ស្រឡះ​ហើយ​មាន​អ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
km: អ័ព្វ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
km: អ័ព្វ/សើ

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
km: ភ្លៀង​រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់​

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
km: មាន​ព្រិល​ រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
km: អ័ព្វ​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
km: អ័ព្វ​ត្រជាក់នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
km: ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
km: ភ្លៀង​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
km: ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
km: ភ្លៀង​ និង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
km: ពពករាង​ជីវឡាវ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
km: ភ្លៀង​ធ្លាក់ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ មាន​អ័ព្វ​ខ្លាំង​

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
km: រលឹម​ស្រិចៗ​​មាន​អ័ព្វ/សើម​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
km: គ្រាប់​ទឹកកក​លាយ​រលឹម​ស្រិចៗ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
km: រលឹម​ស្រិចៗ​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
km: ព្យុះ​ធូលី​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
km: រលឹមស្រិចៗ​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
km: រលឹមស្រិចៗ​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
km: អ័ព្វ​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់ខ្លាំង​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
km: គ្រាប់​ទឹកកក​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
km: មាន​ភ្លៀង​លាយ​គ្រាប់ទឹកកក​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
km: ភ្លៀង​លាយ​អ័ព្វ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
km: ភ្លៀង​លាយ​អ័ព្វ/សើម​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិច និង​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ត្រជាក់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
km: គ្រាប់ព្រិល​លាយ​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
km: មាន​ចុះអ័ព្វ​ ភ្លៀង/សើម

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
km: មាន​ព្រិល លាយ​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
km: មាន​ព្យុះខ្សាច់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
km: មាន​ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
km: មាន​អ័ព្វ ភ្លៀង​​​​/សើម

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
km: មានព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
km: មាន​អ័ព្វ​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
km: មាន​អ័ព្វ​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង/សើម

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
km: មានធ្លាក់ព្រិល​តិចតួច/គ្រាប់ព្រិល​

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
km: មាន​ដុំ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
km: មាន​ព្រិល​អ័ព្វ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
km: មាន​អ័ព្វ​ ព្រិល/សើម

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
km: រលឹមស្រិចៗ​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
km: មាន​ភ្លៀង លាយព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
km: មាន​គ្រាប់​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
km: មាន​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
km: មាន​ភ្លៀង លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
km: មានព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
km: មាន​អ័ព្វ ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
km: មាន​ធ្លាក់ព្រិល/សំណើម​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
km: មាន​ភ្លៀង ព្យុះ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
km: មាន​អ័ព្វ​លាយ​ភ្លៀង និងព្យុះ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
km: មាន​ចុះអ័ព្វ ព្យុះ និង​ខ្យល់​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
km: មាន​ចុះអ័ព្វ ព្យុះ/សើម

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
km: មាន​ចុះអ័ព្វ ភ្លៀង ព្យុះ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
km: មាន​ចុះអ័ព្វ ភ្លៀង ព្យុះ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
km: មាន​អ័ព្វ​ ភ្លៀង ព្យុះ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
km: មាន​ចុះអ័ព្វ ភ្លៀង ព្យុះ

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
km: មានចុះអ័ព្វ​ ភ្លៀង ព្យុះ​ខ្លាំង​

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
km: មាន​ភ្លៀង​ ព្យុះ/គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
km: មាន​ព្រិល និង​រន្ទះ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
km: រលឹមស្រិចៗ​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
km: មាន​គ្រាប់​ទឹកកក​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
km: ភ្លៀងមានគ្រាប់​ទឹកកកតិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
km: រលឹមស្រិចមាន​អ័ព្វ​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
km: រលឹមស្រិចៗ​មាន​អ័ព្វ/សើម​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
km: រលឹមស្រិច​លាយ​គ្រាប់​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
km: រលឹមស្រិចៗ​មាន​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
km: រលឹម​ស្រិចៗ​មាន​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
km: រលឹមស្រិចៗ​លាយ​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
km: អ័ព្វ​មាន​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
km: ភ្លៀង​មាន​​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
km: ភ្លៀងមាន​ព្រិល​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
km: គ្រាប់​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
km: ភ្លៀង​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក​តិចតួច

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
km: មាន​ភ្លៀង ឬ​មាន​ខ្យល់​បក់រំភើយ​

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
km: ភ្លៀង​មាន​អ័ព្វ​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
km: ភ្លៀង​មាន​អ័ព្វ​តិចៗ/សើម

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
km: រលឹមស្រិចៗ​លាយ​ទឹកកក​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
km: មាន​ភ្លៀង​ទឹកកកបន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
km: មាន​គ្រាប់​ទឹកកក​លាយ​ភ្លៀង​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
km: មាន​ភ្លៀង​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
km: មានភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
km: មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
km: មាន​ភ្លៀង​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
km: ភ្លៀងចុះអ័ព្វ​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
km: ធ្លាក់ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
km: ចុះអ័ព្វ​ព្រិលបន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
km: ចុះអ័ព្វ​មាន​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
km: ធ្លាក់​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច/គ្រាប់ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
km: ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
km: ព្រិល​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​លាយ​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
km: ចុះអ័ព្វ និង​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
km: ព្រិល​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ និងព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ និង​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
km: គ្រាប់​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
km: មានព្រិល​រសាត់​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
km: មាន​ភ្លៀង​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
km: មាន​ភ្លៀង​ព្រិល​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
km: មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
km: មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
km: មាន​ភ្លៀង​ និងព្យុះ​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
km: មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ ព្យុះ​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
km: មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ និងព្យុះ​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
km: មាន​ភ្លៀង​ព្យុះ​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
km: មានចុះអ័ព្វ​ និង​ភ្លៀង​ព្យុះ​បន្តិចបន្តួច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
km: មាន​ភ្លៀង​ព្យុះ​បន្តិចបន្តួច/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
km: ភ្លៀងចុះអ័ព្វ​ព្យុះតិច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
km: ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​ព្យុះ​តិច

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
km: ភ្លៀង​ព្យុះ​តិច/គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
km: ព្រិល​ព្យុះ​តិច

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
km: ធូលី​រសាត់​ទាប

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
km: ខ្សាច់​រសាត់​ទាប

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
km: ព្រិល​រសាត់​ទាប

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
km: មាន​ពពក​ច្រើន និងខ្យល់​រំភើយ​

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
km: មាន​ពពក​ច្រើន និង​ខ្យល់

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
km: មាន​ពពក​ច្រើន​ ហើយ​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Overcast
km: មេឃ​ស្រទុំ

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
km: មេឃ​ស្រទុំ និង​មាន​ខ្យល់​បក់​រំភើយ

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
km: មេឃ​ស្រទុំ មាន​ខ្យល់

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
km: មេឃ​ស្រទុំ ​មាន​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
km: មានអ័ព្វ​បន្ថិច

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
km: មាន​អ័ព្វ​បន្តិច​នៅកន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
km: មាន​ពពក និងខ្យល់​រំភើយៗ​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
km: មាន​ពពក និង​ខ្យល់​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
km: មាន​ពពក និង​​អ័ព្វ​​​ដោយ​​កន្លែង​

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
km: បំណែក​អ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
km: បំណែកអ័ព្វ​នៅកន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
km: ភ្លើង​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
km: ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
km: មាន​ភ្លៀង​​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
km: ភ្លៀង​មានគ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
km: មានភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
km: មាន​ភ្លៀង​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
km: មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
km: ភ្លៀង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Sand
km: ខ្សាច់

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
km: ព្យុះខ្សាច់

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
km: ព្យុះខ្សាច់​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
km: ចុះអ័ព្វ​តិចៗ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
km: ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
km: ភ្លៀង​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
km: ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែ​ងជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
km: មាន​ភ្លៀង​​ព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
km: ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
km: មាន​ភ្លៀង​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
km: ភ្លៀង​មាន​ចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែ​ងជិត​ខាង/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
km: ភ្លៀង​មាន​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
km: ភ្លៀង​មានព្រិល​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
km: ភ្លៀង​មាន​ព្រិល​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
km: ព្រិល​តិចៗ/គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
km: ព្រិល​បក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​មាន​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
km: ព្រិល​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
km: ចុះអ័ព្វ​ព្រិល/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​មាន​ព្រិល​ត្រជាក់

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
km: មាន​ព្រិល​តិចៗ​រសាត់

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
km: ភ្លៀង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
km: ភ្លៀង​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
km: ភ្លៀង​ព្រិល​មាន​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
km: ភ្លៀង​ព្រិល​លាយ​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
km: ភ្លៀង​ព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
km: ភ្លៀង​ព្រិល​មាន​ចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
km: ភ្លៀង​ព្រិល​មាន​ចុះអ័ព្វ​ក្នុង​កន្លែង​ផ្សេង/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
km: ព្យុះ​មាន​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
km: ព្យុះ​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
km: ព្យុះ​មាន​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
km: ព្យុះ​ធ្លាក់ព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិត​ខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
km: ព្យុះ​មាន​ធ្លាក់​ព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
km: ព្យុះ​មានភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វខ្លាំង/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
km: ព្យុះ​មាន​​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ព្រិលខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
km: ព្យុះ​មាន​គ្រាប់​ទឹកកក

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
km: ព្យុះ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
km: ព្យុះ​មានចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
km: ព្យុះ​មាន​ចុះអ័ព្វ​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
km: ព្យុះ​មានព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
km: ព្យុះ​មាន​ធ្លាក់ព្រិល​នៅ​កន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
km: ព្យុះ​មាន​ព្រិល​នៅ​កន្លែ​ងជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
km: ព្យុះ​មាន​​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​ចុះអ័ព្វ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​មាន​ព្រិលតិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​លាយ​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​មានចុះអ័ព្វ​តិចៗ/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​មាន​ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​លាយ​​ព្រិល​​តិចៗ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
km: ព្យុះ​ភ្លៀង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​មាន​ព្រិល/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​មាន​ព្រិល/ចុះអ័ព្វ

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
km: ព្យុះ​ភ្លៀង/គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
km: ព្យុះ​ភ្លៀង​​ន្លែង​ជិតខាង

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
km: ព្យុះ​មាន​ភ្លៀង​​ព្រិល​កន្លែង​ជិតខាង​

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
km: ព្យុះ​មាន​​គ្រាប់​ព្រិល

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
km: ព្យុះ​ព្រិល​

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
km: ខ្យល់​គួច/បាញ់ទឹក

[ctx: weather condition]
en: Windy
km: មាន​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
km: ទឹកកក​គ្រីស្តាល់

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
km: ផេះ​ភ្នំភ្លើង

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
km: ទឹកគួច

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
km: ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Frost
km: សន្សើម

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
km: មាន​ព្យុះ​ផ្គរ​បន្តិច​បន្តួច​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
km: មាន​ព្យុះ​ផ្គរ​ដោយចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ព្យុះ​ផ្គរ

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
km: មាន​ព្យុះ​ផ្គរ​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
km: មាន​ព្រិល​/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ព្រិល​/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
km: ព្រិល​/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
km: មាន​ភ្លៀង​/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង​/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
km: ភ្លៀង/ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
km: មាន​ភ្លៀង​/ភ្លៀង​ទឹកកក​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង​/ភ្លៀង​ទឹកកក​

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
km: ភ្លៀង​/ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
km: លាយ​ខ្យល់​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
km: រលឹម​ស្រិចៗ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
km: មាន​ភ្លៀង​​ទឹកកក​ដោយ​ចៃដន្យ​

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
km: ភ្លៀង​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
km: មាន​ភ្លៀង/ព្រិល​ដោយចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង​/ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
km: ភ្លៀង​/ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
km: មាន​ព្រិល​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
km: ព្រិល​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
km: មាន​ទឹកកក​បក់​តាម​ខ្យល់​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ទឹកកក​បន្តិច​បក់​តាម​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
km: មាន​ភ្លៀង​ព្រិល​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង​ព្រិល​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
km: ភ្លៀង​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
km: មាន​រលឹម​ស្រិចៗដោយចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​រលឹម​ស្រិចៗ

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
km: មាន​ភ្លៀង​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
km: ភ្លៀង​ខ្លាំង

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
km: មាន​មាន​ភ្លៀង​ដោយ​ចៃដន្យ

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
km: ទំនង​ជា​មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
km: មាន​ភ្លៀង

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
km: ភ្លៀង​លាយ​ព្រិល

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
km: អ័ព្ទ​ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
km: អ័ព្ទ​ទឹកកក

[ctx: weather forecast]
en: Haze
km: អ័ព្ទ

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
km: មាន​ដុំ​ខ្សាច់

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
km: មាន​ដុំ​ធូលី

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
km: មាន​ព្រិល​

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
km: អ័ព្ទ​ក្រាស់

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
km: សំបូរ​ទៅ​ដោយ​ខ្យល់

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
km: ខ្យល់​រំភើយ

[ctx: weather forecast]
en: Cold
km: ត្រជាក់

[ctx: weather forecast]
en: Hot
km: ក្ដៅ

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
km: មាន​ពពក​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
km: ពពក​ដោយ​កន្លែង

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
km: មាន​ពន្លឺ​ថ្ងៃ​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
km: ពពក​ច្រើន

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
km: ចាប់​ផ្ដើម​មាន​ពពក

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
km: ចាប់ផ្ដើម​ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
km: ក្រ​​ស្រឡះ

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
km: ពពក​តិច

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
km: ចាប់​ផ្ដើម​មាន​ថ្ងៃ

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
km: ស្រឡះ​ល្អ
