kcm_autostart - en to lt translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
lt: „%1“ nėra absoliutusis url.

en: "%1" does not exist.
lt: „%1“ nėra.

en: "%1" is not a file.
lt: „%1“ nėra failas.

en: "%1" is not readable.
lt: „%1“ yra neskaitomas.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
lt: Stabdyti

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
lt: Paleisti

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
lt: Pavadinimas:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
lt: Būsena:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
lt: Paskutinį kartą aktyvuota:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
lt: Nepavyko įkelti žurnalų. Pabandykite įkelti iš naujo.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
lt: Įkelti iš naujo

en: Make Executable
lt: Paversti vykdomuoju

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
lt: Tam, kad būtų vykdomas atsijungimo metu, failas „%1“ privalo būti vykdomasis.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
lt: Tam, kad būtų vykdomas prisijungimo metu, failas „%1“ privalo būti vykdomasis.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
lt: Pridėti naują

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
lt: Pridėti naują programą ar scenarijų

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
lt: programą…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
lt: Pridėti programą

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
lt: prisijungimo scenarijų…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
lt: Pridėti prisijungimo scenarijų

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
lt: atsijungimo scenarijų…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
lt: Pridėti atsijungimo scenarijų

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
lt: %1 nebuvo kol kas automatiškai paleista. Išsamesnė informacija bus prieinama po to, kai paleisite sistemą iš naujo.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
lt: Kol kas nebuvo automatiškai paleista

[ctx: @action:button]
en: See properties
lt: Rodyti savybes

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
lt: Šalinti įrašą

en: Applications
lt: Programos

en: Login Scripts
lt: Prisijungimo scenarijai

en: Pre-startup Scripts
lt: Prieš paleidimo scenarijai

en: Logout Scripts
lt: Atsijungimo scenarijai

en: No user-specified autostart items
lt: Nėra jokių naudotojo apibrėžtų automatinio paleidimo elementų

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
lt: Norėdami juos pridėti, spustelėkite mygtuką <interface>Pridėti naują</interface>

en: Choose Login Script
lt: Pasirinkti prisijungimo scenarijų

en: Choose Logout Script
lt: Pasirinkti atsijungimo scenarijų

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
lt: Vykdoma

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
lt: Nevykdoma

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
lt: Paleidžiama

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
lt: Stabdoma

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
lt: Patyrė nesėkmę

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
lt: Klaida gaunant GetAll iškvietos %1 atsaką

en: Failed to open journal
lt: Nepavyko atverti žurnalo
