kcmcolors - en to mai translation catalogue (50 entries)

en: Jeremy Whiting
mai: जेरेमी व्हिटिंग

en: Varies
mai: बदलैत अछि

en: Normal Background
mai: सामान्य पृष्ठभूमि

en: Alternate Background
mai: वैकल्पिक पृष्ठभूमि

en: Normal Text
mai: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
mai: अक्रिय पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
mai: सक्रिय पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
mai: कडी पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
mai: भ्रमण कएल जाए चुकल पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
mai: ऋणात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
mai: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
mai: धनात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
mai: फोकस सजावट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
mai: होवर सजावट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
mai: देखबा/बदलबा क' लेल रंग सेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
mai: नवीन पंक्ति

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
mai: पृष्ठभूमि देखू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
mai: पाठ देखू

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
mai: विंडो पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
mai: विंडो पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
mai: बटन पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
mai: बटन पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
mai: पृष्ठभूमि चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
mai: पाठ चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
mai: अक्रिय पाठ चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
mai: अओजार युक्ति पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
mai: अओजार युक्ति पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
mai: सक्रिय शीर्षक पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
mai: सक्रिय शीर्षकपट्टी पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
mai: निष्क्रिय शीर्षक पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
mai: निष्क्रिय शीर्षकपट्टी पाठ

en: Options
mai: विकल्प

en: Colors
mai: रँग

en: Save Color Scheme
mai: रंग योजना सहेजू

en: &Enter a name for the color scheme:
mai: रंग योजना क' लेल एकटा नाम भरू: (&E)

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
mai: ई नामक रंग योजना पहिनेसँ मोजुद अछि.
    की अहाँ एकरा मेटाकए लिखब चाहैत छी?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
mai: उक्त स्कीम केँ मेटाकए लिखबा क' लेल अहाँक पास अनुमति नहि अछि.

en: Error
mai: त्रुटि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
mai: रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
mai: सघनता:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
mai: अक्षम रंग प्रभावक प्रकार

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
mai: अक्षम तीव्रता प्रभावक प्रकार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
mai: विरोधी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
mai: अक्षम रंग प्रभावक मात्रा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
mai: अक्षम तीव्रता प्रभावक मात्रा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
mai: अक्षम रंग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
mai: अक्षम कंट्रास्ट प्रकार

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
mai: अक्षम कंट्रास्ट मात्रा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
mai: छाँटल गेल स्तम्भ &i केँ सूची मे छायाबद्ध करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
mai: विरोधी
