kfontinst - en to mai translation catalogue (245 entries)

en: Font Installer
mai: फान्ट संस्थापक

en: Print
mai: छपाइ

en: Font Printer
mai: फोन्ट मुद्रक

en: URL to open
mai: यूआरएल जकरा खोलना अछि

en: Font Viewer
mai: फान्ट प्रदर्शक

en: Duplicate Fonts
mai: नकल फान्ट

en: Cancel font scan?
mai: रद करू?

en: Size
mai: आकार

en: Date
mai: दिनांक

en: Properties
mai: गुण

en: Family
mai: परिवार

en: Style
mai: शैली

en: Font
mai: फान्ट

en: Delete
mai: मेटाबू

en: Enable
mai: सक्रिय करू

en: Disable
mai: निष्क्रिय करू

en: Reload
mai: पुनः लोड करू

en: Unclassified
mai: अवर्गीकृत

en: Group
mai: समूह

en: Remove Group
mai: समूह मेटाबू

en: Remove
mai: हटाबू

en: Remove group
mai: समूह हटाबू

en: Skip
mai: छोडू

en: AutoSkip
mai: स्वचालित छोड़ू

en: Do not show this message again
mai: ई संदेश फिनु सँ  नहि देखाबू

en: Moving
mai: पठाए रहल

en: Updating
mai: अद्यतन कए रहल अछि

en: Add Fonts
mai: फाँट जोडू

en: Nothing to Delete
mai: मेटाबैक लेल किछु नहि

en: Move
mai: घसकाबू

en: Create New Group
mai: नवीन समूह बनाबू

en: Fonts
mai: फान्ट

en: Unknown
mai: अज्ञात

[ctx: All of the letters of the alphabet, lowercase]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
mai: कखगघजझञटठडढणपफबभम

en: Personal
mai: व्यक्तिगत

en: System
mai: सिस्टम

en: All
mai: सभ

en: Administrator
mai: प्रशासक

en: Thin
mai: पातड

en: Light
mai: हलुक

en: Regular
mai: नियमित

en: Normal
mai: सामान्य

en: Medium
mai: मध्यम

en: Bold
mai: मोट

en: Black
mai: करिया

en: Italic
mai: तिरछा

en: Oblique
mai: तिर्यक

en: Condensed
mai: सघन

en: Expanded
mai: फैलल

en: Proportional
mai: आनुपातिक

en: Other, Control
mai: आन, नियंत्रण

en: Other, Format
mai: आन, फार्मेट

en: Other, Not Assigned
mai: आन, आबंटित नहि

en: Other, Private Use
mai: आन, निजी उपयोग

en: Other, Surrogate
mai: आन, प्रतिनिधि

en: Letter, Lowercase
mai: अक्षर, छोट केस

en: Letter, Modifier
mai: अक्षर, परिवर्धक

en: Letter, Other
mai: अक्षर, आन

en: Letter, Titlecase
mai: अक्षर, शीर्षक केस

en: Letter, Uppercase
mai: अक्षर, पैघ केस

en: Mark, Spacing Combining
mai: निशान, स्पेसिंग कम्बाइनिंग

en: Mark, Enclosing
mai: निशान, एनक्लोजिंग

en: Mark, Non-Spacing
mai: निशान, नान-स्पेसिंग

en: Number, Decimal Digit
mai: सँख्या, दशमलव अंक

en: Number, Letter
mai: सँख्या, अक्षर

en: Number, Other
mai: सँख्या, आन

en: Punctuation, Connector
mai: विरामचिह्न, कनेक्टर

en: Punctuation, Dash
mai: विरामचिह्न, टूटल-रेखा

en: Punctuation, Close
mai: विरामचिह्न, बन्न करू

en: Punctuation, Final Quote
mai: विरामचिह्न, अंतिम संदेश

en: Punctuation, Initial Quote
mai: विरामचिह्न, मूल संदेश

en: Punctuation, Other
mai: विरामचिह्न, आन

en: Punctuation, Open
mai: विरामचिह्न, खोलू

en: Symbol, Currency
mai: निशान, मुद्रा

en: Symbol, Modifier
mai: निशान, परिवर्धक

en: Symbol, Math
mai: निशान, गणित

en: Symbol, Other
mai: निशान, आन

en: Separator, Line
mai: पृथक्कारक, पंक्ति

en: Separator, Paragraph
mai: पृथक्कारक, अनुच्छेद

en: Separator, Space
mai: पृथक्कारक, स्थान

en: Category
mai: श्रेणी

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
mai: मुख्य अओजारपट्टी

en: Basic Latin
mai: मूल लातिन

en: Latin-1 Supplement
mai: लातिन-1 संपूरक

en: Latin Extended-A
mai: लातिन विस्तारित-अ

en: Latin Extended-B
mai: लातिन विस्तारित-ब

en: IPA Extensions
mai: आइपीए विस्तारण

en: Spacing Modifier Letters
mai: जगह परिवर्धक अक्षर

en: Combining Diacritical Marks
mai: डायाक्रिटिकल निशान जोडि रहल

en: Greek and Coptic
mai: युनानी आओर कोप्टिक

en: Cyrillic
mai: साइरिलिक

en: Cyrillic Supplement
mai: साइरिलिक संपूरक

en: Armenian
mai: आर्मेनियाइ

en: Hebrew
mai: हिब्रू

en: Arabic
mai: अरबी

en: Syriac
mai: सिरियाक

en: Arabic Supplement
mai: अरबी संपूरक

en: Thaana
mai: थाना

en: Devanagari
mai: देवनागरी

en: Bengali
mai: बंगाली

en: Gurmukhi
mai: गुरूमुखी

en: Gujarati
mai: गुजराती

en: Oriya
mai: उडिया

en: Tamil
mai: तमिल

en: Telugu
mai: तेलुगु

en: Kannada
mai: कन्नड

en: Malayalam
mai: मलयालम

en: Sinhala
mai: सिंहला

en: Thai
mai: थाइ

en: Lao
mai: लाओ

en: Tibetan
mai: तिब्बती

en: Myanmar
mai: म्यानमार

en: Georgian
mai: ज्यार्जियाइ

en: Hangul Jamo
mai: हांगुल जामो

en: Ethiopic
mai: इथियोपिक

en: Ethiopic Supplement
mai: इथोपिक संपूरक

en: Cherokee
mai: शेराकी

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
mai: यूनिफाइड कनाडाइ अबार्जिनल सिलेबिक्स

en: Ogham
mai: ओघम

en: Runic
mai: रूनिक

en: Tagalog
mai: टैगालाग

en: Hanunoo
mai: हनुनू

en: Buhid
mai: बुहीद

en: Tagbanwa
mai: तागबांवा

en: Khmer
mai: ख्मेर

en: Mongolian
mai: मंगोलियाइ

en: Limbu
mai: लिंबु

en: Tai Le
mai: ताइ ली

en: New Tai Lue
mai: नवीन ताइ ली

en: Khmer Symbols
mai: ख्मेर चिह्न

en: Buginese
mai: बगीनीस

en: Balinese
mai: बलिनिस

en: Phonetic Extensions
mai: ध्वन्यात्मक विस्तारण

en: Phonetic Extensions Supplement
mai: ध्वन्यात्मक विस्तारण पूरक

en: Combining Diacritical Marks Supplement
mai: डायाक्रिटिकल निशान पूरक जोडि रहल अछि

en: Latin Extended Additional
mai: लातिन विस्तारित अतिरिक्त

en: Greek Extended
mai: युनानी विस्तारण

en: General Punctuation
mai: सामान्य विरामचिन्ह

en: Superscripts and Subscripts
mai: सुपरस्क्रिप्ट्स आओर सबस्क्रिप्ट्स

en: Currency Symbols
mai: मुद्रा संकेत

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
mai: चिह्नसबक लेल डायाक्रिटिकल मार्क्स जोडि रहल

en: Letter-Like Symbols
mai: अक्षर-जहिना चिन्ह

en: Number Forms
mai: सँख्या रूप

en: Arrows
mai: तीर

en: Mathematical Operators
mai: गणितीय आपरेटर्स

en: Miscellaneous Technical
mai: विविध तकनीकी

en: Control Pictures
mai: नियंत्रक छविसभ

en: Optical Character Recognition
mai: आप्टिकल कैरेक्टर पहिचान

en: Enclosed Alphanumerics
mai: संलग्न अल्फान्यूमेरिक्स

en: Box Drawing
mai: बाक्स ड्राइंग

en: Block Elements
mai: ब्लाक तत्व

en: Geometric Shapes
mai: ज्यामितीय आकार

en: Miscellaneous Symbols
mai: विविध चिह्न

en: Dingbats
mai: डिंगबेट्स

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
mai: विविध गणितीय चिह्न-ए

en: Supplemental Arrows-A
mai: संपूरक तीर-ए

en: Braille Patterns
mai: ब्रेल पैटर्न्स

en: Supplemental Arrows-B
mai: संपूरक तीर-बी

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
mai: विविध गणितीय चिन्ह-बी

en: Supplemental Mathematical Operators
mai: संपूरक गणितीय आपरेटर्स

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
mai: विविध चिह्न आओर तीर

en: Glagolitic
mai: ग्लैगोटिक

en: Latin Extended-C
mai: लातिन विस्तारित-सी

en: Coptic
mai: कोप्टिक

en: Georgian Supplement
mai: ज्यार्जियन संपूरक

en: Tifinagh
mai: टिफिनाघ

en: Ethiopic Extended
mai: इथोपिक विस्तारित

en: Supplemental Punctuation
mai: पूरक विरामचिन्ह

en: CJK Radicals Supplement
mai: सीजेके रेडिकल्स सप्लीमेंट

en: Kangxi Radicals
mai: कांग्सी रेडिकल्स

en: Ideographic Description Characters
mai: आइडियोग्राफिक वर्णन अक्षर

en: CJK Symbols and Punctuation
mai: सीजेके चिह्न आओर विरामचिह्न

en: Hiragana
mai: हीरागाना

en: Katakana
mai: काताकाना

en: Bopomofo
mai: बोपोमोफो

en: Hangul Compatibility Jamo
mai: हांगुल संगतता जामो

en: Kanbun
mai: कानबुन

en: Bopomofo Extended
mai: बोपोमोफो विस्तारण

en: CJK Strokes
mai: CJK स्ट्रोक

en: Katakana Phonetic Extensions
mai: काताकाना फोनेटिक विस्तारण

en: Enclosed CJK Letters and Months
mai: सीजेके अक्षर आओर माह संलग्न

en: CJK Compatibility
mai: सीजेके संगतता

en: CJK Unified Ideographs Extension A
mai: सीजेके यूनिफाइड आइडियोग्राफ्स विस्तारक ए

en: Yijing Hexagram Symbols
mai: यीजिंग हेक्साग्राम चिह्न

en: CJK Unified Ideographs
mai: सीजेके यूनिफाइड आइडियोग्राफ्स

en: Yi Syllables
mai: यी अक्षर

en: Yi Radicals
mai: यी रेडिकल्स

en: Modifier Tone Letters
mai: परिवर्धक टोन अक्षर

en: Latin Extended-D
mai: लातिन विस्तारित-D

en: Syloti Nagri
mai: स्यालोटी नागरी

en: Hangul Syllables
mai: हांगुल अक्षर

en: High Surrogates
mai: उच्च प्रतिनिधि

en: High Private Use Surrogates
mai: उच्च निजी उपयोग प्रतिनिधि

en: Low Surrogates
mai: निम्न प्रतिनिधि

en: Private Use Area
mai: व्यक्तिगत प्रयोग स्थान

en: CJK Compatibility Ideographs
mai: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स

en: Alphabetic Presentation Forms
mai: वर्णमाला प्रेजेन्टेशन फार्म्स

en: Arabic Presentation Forms-A
mai: अरबी प्रेजेन्टेशन फार्म्स-ए

en: Variation Selectors
mai: वेरिएशन सलेक्टर्स

en: Vertical Forms
mai: लंबवत रूप

en: Combining Half Marks
mai: अर्ध निशान जोडि रहल

en: CJK Compatibility Forms
mai: सीजेके संगतता फार्मसभ

en: Small Form Variants
mai: छोट फार्म वेरिएन्टसभ

en: Arabic Presentation Forms-B
mai: अरबी प्रेजेन्टेशन फार्म्स-बी

en: Half-Width and Full-Width Forms
mai: अर्ध-चओड़ाइ आओर पूर्ण-चओड़ाइ फॉर्म्स

en: Specials
mai: विशेष

en: Linear B Syllabary
mai: लीनियर बी सिलेबरी

en: Linear B Ideograms
mai: लीनियर बी आइडियोग्राम्स

en: Aegean Numbers
mai: एजीएन सँख्यासभ

en: Ancient Greek Numbers
mai: प्रचीन ग्रीक सँख्या

en: Old Italic
mai: पुरान तिरछा

en: Gothic
mai: गाथिक

en: Ugaritic
mai: उगारितिक

en: Old Persian
mai: पुरान परसियन

en: Deseret
mai: देसेरेत

en: Shavian
mai: शावियन

en: Osmanya
mai: ओसमान्य

en: Cypriot Syllabary
mai: साइप्रियात सिलेबरी

en: Phoenician
mai: फोनेसियन

en: Kharoshthi
mai: खरोष्ठी

en: Cuneiform
mai: कूनीफारम

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
mai: कूनीफारम चिह्न आओर विरामचिह्न

en: Byzantine Musical Symbols
mai: बाइजेंटाइन संगीतमय चिह्न

en: Musical Symbols
mai: संगीत चिन्ह

en: Ancient Greek Musical Notation
mai: प्राचीन ग्रीक संगीत चिह्न

en: Tai Xuan Jing Symbols
mai: ताइ जुआन जिंग चिह्न

en: Counting Rod Numerals
mai: राड न्यूमरल केँ गिनि रहल अछि

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
mai: गणितीय आओर अक्षर-अंक चिह्न

en: CJK Unified Ideographs Extension B
mai: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स विस्तारक बी

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
mai: सीजेके संगतता आइडियोग्राफ्स संपूरक

en: Tags
mai: टैगसभ

en: Variation Selectors Supplement
mai: वेरिएशन सलेक्टर्स सप्लीमेंट

en: Supplementary Private Use Area-A
mai: संपूरक निजी उपयोग क्षेत्र-ए

en: Supplementary Private Use Area-B
mai: संपूरक निजी उपयोग क्षेत्र-बी

en: Braille
mai: ब्रेल

en: Canadian Aboriginal
mai: कनाडियन एबार्जिनल

en: Common
mai: सामान्य

en: Cypriot
mai: साइप्रियात

en: Greek
mai: ग्रीक

en: Han
mai: हान

en: Hangul
mai: हांगुल

en: Inherited
mai: इनहेरिटेड

en: Latin
mai: लैटिन

en: Linear B
mai: लीनियर बी

en: Yi
mai: यी
