kcmcolors - en to mk translation catalogue (42 entries)

en: Varies
mk: Варира

en: Normal Background
mk: Нормална подлога

en: Alternate Background
mk: Алтернативна подлога

en: Normal Text
mk: Нормален текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
mk: Неактивен текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
mk: Активен текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
mk: Текст за врски

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
mk: Текст за посетени

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
mk: Негативен текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
mk: Неутрален текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
mk: Позитивен текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
mk: Декорација на фокус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
mk: Множ. бои за прикажување/менување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
mk: Нов ред

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
mk: Прегледај подлога

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
mk: Прегледај текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
mk: Позадина на прозорец

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
mk: Текст во прозорец

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
mk: Позадина на копче

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
mk: Текст на копче

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
mk: Подлога на избрано

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
mk: Избран текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
mk: Неактивен избран текст

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
mk: Подлога на балонче со совет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
mk: Текст на балонче со совет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
mk: Активна насловна линија

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
mk: Текст на активна насловна линија

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
mk: Неактивна насловна линија

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
mk: Текст на неактивна насловна линија

en: Options
mk: Опции

en: Colors
mk: Бои

en: Save Color Scheme
mk: Зачувување шема со бои

en: &Enter a name for the color scheme:
mk: Вн&есете име за шемата со бои:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
mk: Веќе постои шема на бои со тоа име.
    Дали сакате да ја пребришете?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
mk: Немате дозволи да ја пребришете таа шема

en: Error
mk: Грешка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
mk: Боја:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
mk: Интензитет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
mk: Контраст:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
mk: Боја на оневозможено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
mk: Засенчи ја подредената колона во л&истите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
mk: Контраст
