kcmcolors - en to mr translation catalogue (123 entries)

en: Jeremy Whiting
mr: जेरेमी व्हायटिंग

en: Matthew Woehlke
mr: मेथ्यू वोहल्क

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
mr: चौकट पार्श्वभूमी वर चौकट पाठ्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
mr: बटन पार्श्वभूमी वर बटन पाठ्य

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
mr: पुश बटन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी सामान्य पाठ्य निवड

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
mr: निवडलेले पाठ्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी लिंक पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी भेट दिलेले पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी सक्रिय पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी निष्क्रिय पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी निगेटिव्ह पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी तटस्थ पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी निवड ऐवजी पॉजिटिव्ह पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी सामान्य पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी लिंक पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी भेट दिलेले पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी सक्रिय पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी निष्क्रिय पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी निगेटिव्ह पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी तटस्थ पाठ्य बघा

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी ऐवजी पॉजिटिव्ह पाठ्य बघा

en: Varies
mr: वेगळे

en: Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी

en: Alternate Background
mr: वैकल्पिक पार्श्वभूमी

en: Normal Text
mr: सामान्य पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
mr: पाठ्य असक्रियता

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
mr: सक्रिय पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
mr: लिकं पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
mr: भेट दिलेले पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
mr: निगेटिव्ह पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
mr: तटस्थ पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
mr: पॉजिटिव्ह पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
mr: लक्ष केंद्रीत सजावट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
mr: उड्डाण सजावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
mr: रंग संच :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
mr: दृश्य/संपादन करिता रंगसंच

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
mr: सामान्य रंग

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
mr: दृश्य

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
mr: चौकट

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
mr: निवड

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
mr: टूलटिप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
mr: नवीन ओळ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: 0
mr: ०

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
mr: पार्श्वभूमी पहा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
mr: पाठ्य पहा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
mr: चौकट पार्श्वभूमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
mr: पाठ्य चौकट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
mr: बटन पार्श्वभूमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
mr: बटन पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
mr: पार्श्वभूमी निवड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
mr: पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
mr: निष्क्रिय पाठ्य निवड

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
mr: टूलटिप पार्श्वभूमी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
mr: टूलटिप लिखाण

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
mr: सक्रिय शिर्षकपट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
mr: सक्रिय शिर्षकपट्टी पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
mr: सक्रिय शिर्षकपट्टी दुय्यम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
mr: निष्क्रिय शिर्षकपट्टी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
mr: निष्क्रिय शिर्षकपट्टी पाठ्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
mr: निष्क्रिय शिर्षकपट्टी दुय्यम

en: Options
mr: पर्याय

en: Colors
mr: रंग

en: Save Color Scheme
mr: रंग सुत्रयोजना साठवा

en: &Enter a name for the color scheme:
mr: रंग सुत्रयोजना करिता नाव दाखल करा (&E):

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
mr: ठराविक नावाचे रंग सुत्रयोजना आधीपासूनच अस्तित्वात आहे.
    तुम्हाला ते खोडून पुन्हा लिहायचे आहे का?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
mr: ठराविक सुत्रयोजना खोडून पुन्हा लिहण्याकरिता तुमच्याकडे परवानगी नाही

en: Error
mr: त्रुटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
mr: रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
mr: तीव्रता :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
mr: अकार्यान्वित रंग परिणाम प्रकार

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
mr: काही नाही

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
mr: असंपृक्तता

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
mr: फीके

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
mr: टिंट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
mr: तीव्रता परिणाम प्रकार निष्क्रिय केला

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
mr: काही नाही

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
mr: रंगछटा

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
mr: गडद करा

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
mr: फिकट करा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
mr: काँट्रास्ट :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
mr: अकार्यान्वित रंग परिणाम प्रमाण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
mr: तीव्रता परिणाम मात्रा निष्क्रिय केली

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
mr: अकार्यान्वित रंग

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
mr: काँट्रास्ट प्रकार निष्क्रिय केला

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
mr: काही नाही

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
mr: फीके

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
mr: टिंट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
mr: काँट्रास्ट मात्रा निष्क्रिय केली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
mr: क्रमवारीनुरूप यादीतील स्तंभ रंगछटाकृत करा (&i)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
mr: फ्रेम्सच्या रंगछटा व प्रकाशाचे ("3D") परिणाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
mr: रंगछटा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
mr: कमाल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
mr: किमान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
mr: काँट्रास्ट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर सामान्य पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
mr: सामान्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर लिंक पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
mr: लिंक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर भेट दिलेले पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
mr: भेट दिलेले

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर सक्रिय पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
mr: सक्रिय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर निष्क्रिय पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
mr: निष्क्रिय

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर निगेटिव्ह पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
mr: निगेटिव्ह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर तटस्थ पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
mr: तटस्थ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर पॉजिटिव्ह पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
mr: पॉजिटिव्ह

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी वर उड्डाण

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
mr: उड्डाण

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
mr: लिंक पार्श्वभूमी वर लिंक पाठ्य
    नोंद : लिंक पार्श्वभूमी ही लिंक पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
mr: भेट दिलेली पार्श्वभूमी वर भेट दिलेले पाठ्य
    नोंद : भेट दिलेली पार्श्वभूमी ही भेट दिलेल्या पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
mr: सक्रिय पार्श्वभूमी वर सक्रिय पाठ्य
    नोंद : सक्रित पार्श्वभूमी ही सक्रिय पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
mr: वैकल्पिक पार्श्वभूमी वर निष्क्रिय पाठ्य

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
mr: वैकल्पिक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
mr: निगेटिव्ह पार्श्वभूमी वर निगेटिव्ह पाठ्य
    नोंद : निगेटिव्ह पार्श्वभूमी ही निगेटिव्ह पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
mr: तटस्थ पार्श्वभूमी वर तटस्थ पाठ्य
    नोंद : तटस्थ पार्श्वभूमी ही तटस्थ पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
mr: पॉजिटिव्ह पार्श्वभूमी वर पॉजिटिव्ह पाठ्य
    नोंद : पॉजिटिव्ह पार्श्वभूमी ही पॉजिटिव्ह पाठ्यावरुन उत्पन्न झालेली आहे व या वेळेला तिची वेगळी संयोजना करता येथ नाही)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
mr: सामान्य पार्श्वभूमी लक्ष केंद्रीत

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
mr: लक्ष केंद्रीत
