plasma-workspace - en to nb translation catalogue (78 entries)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
nb: Det metriske systemet (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
nb: Binær -  kibibyte (KiB), mebibyte (MiB), gibibyte (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nb: Binær - kilobyte (kB), megabyte (MB), gigabyte (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
nb: Desimal - kilobyte (kB), megabyte (MB), gigabyte (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
nb: Britisk (UK)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
nb: Britisk (USA)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
nb: Metrisk

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
nb: Firma AS

[ctx: Department name]
en: Development Department
nb: Utviklingsavdelinga

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
nb: IKT-bygningen

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
nb: Storgata

[ctx: House number]
en: House 1
nb: Hus 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
nb: Rom 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
nb: 3. etasje

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
nb: Sentrum

[ctx: Town or city]
en: City
nb: By

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
nb: Delstad/region

[ctx: Family names]
en: FamilyName
nb: Etternavn

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
nb: ETTERNAVN

[ctx: First given name]
en: FirstName
nb: Fornavn

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
nb: Fornavn

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
nb: Annetnavn

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
nb: Mellomnavn

[ctx: Profession]
en: Profession
nb: Yrke

[ctx: Salutation]
en: Doctor
nb: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
nb: Fant ikke noen eksempel for dette språkområdet

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
nb: Fant ikke oversikt over tilgjengelige språkområder (lokale) via programmet <command>localectl</command>. Meld fra om denne feilen på <link>https://bugs.kde.org</link>>.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
nb: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
nb: Fant ikke programfila «check-language-support»

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
nb: Klarte ikke finne løsning for alle manglene pakker. %1

en: Another process is already running, please retry later
nb: En annen prosess kjører fra før. Prøv på nytt senere.

en: Unauthorized to edit locale configuration file
nb: Har ikke tillattelse til å redigere oppsettsfila for språkområde

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
nb: Klarte ikke åpne fila «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
nb: Fant ikke programfila «locale-gen»

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Default for System
nb: Standard for systemet

en: Default
nb: Standard

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
nb: Systemstandard C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
nb: Standard for %1

[ctx: @info:title]
en: Language
nb: Språk

[ctx: @info:title]
en: Numbers
nb: Tall

[ctx: @info:title]
en: Time
nb: Dato og klokkeslett

[ctx: @info:title]
en: Currency
nb: Valuta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
nb: Måleenheter

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
nb: Papirstørrelse

[ctx: @info:title]
en: Address
nb: Adresse

[ctx: @info:title]
en: Name Style
nb: Personnavn

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
nb: Telefonnummer

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
nb: Måleenheter for data og lagring

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
nb: Systemstandard

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
nb:  (standardformat for %1)

en: Inherit Language
nb: Arv språkvalg

en: Language
nb: Språk

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
nb: Hvis du legger til andre språk nedenfor engelsk i lista, kan det føre til at enkelte program ikke oppfører seg ordentlig. Hvis du ønsker å se alle programmene på engelsk, fjern de andre språkene.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
nb: Språket «%1» er ikke støttet

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
nb: Legg til språk i prioritert rekkefølge for visning i program.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
nb: Bytt språk

[ctx: @title:window]
en: Change Language
nb: Bytt språk

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
nb: Flytt øverst

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
nb: Fjern

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
nb: Ingen språk er satt opp

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
nb: Flere språk

[ctx: @action:button]
en: Add More…
nb: Legg til flere …

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
nb: Endringene tas i bruk neste gang du logger inn.

en: Restart now
nb: Start på nytt nå

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
nb: Genererer språkområde-oppsett og tilhørende språkstøttefiler. Ikke slå av maskinen ennå.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
nb: Språkområde-oppsett og tilhørende språkstøttefiler er nå generert, men klarte ikke automatisk installere språkspesifikke skrifter. Hvis språket krever særskilte skrifter for å vise skikkelig, må du selv finne ut hvilke skrifter som trengs og installere de manuelt.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
nb: Språkområde-oppsett og tilhørende språkstøttefiler er nå installert. Du kan trygt slå av maskinen.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
nb: Endre …

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
nb: Måleenheter for data og lagring

en: Numbers
nb: Tall

en: Time
nb: Dato og klokkeslett

en: Currency
nb: Valuta

en: Measurements
nb: Måleenheter

en: Paper Size
nb: Papirstørrelse

[ctx: Postal Address]
en: Address
nb: Adresse

[ctx: Name Style]
en: Name
nb: Navn

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
nb: Telefonnummer
