plasma-workspace - en to nb translation catalogue (47 entries)

en: Toggle do not disturb
nb: Slå av/på «Ikke forstyrr»

en: Other Applications
nb: Andre programmer

en: Show popups
nb: Vis sprettoppvinduer

en: Show in do not disturb mode
nb: Vis under «Ikke forstyrr»

en: Show in history
nb: Vis i historikken

en: Show notification badges
nb: Vis varslingsikon

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
nb: Sett opp hendelser

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
nb: Programmet støtter ikke oppsett av varslinger per hendelse.

en: Show a message in a pop-up
nb: Vis melding i sprettoppvindu

en: Play a sound
nb: Spill av en lyd

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
nb: Forhåndsvis lyd

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Choose sound file
nb: Velg en lydfil

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
nb: Systemvarslinger

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
nb: Programinnstillinger

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
nb: Fant ikke noe varslingselement, som trengs for visning av varslinger. Se til at et slikt element er tilgjengelig enten i systemkurven eller som et frittstående skjermelement.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
nb: Varslinger er håndtert av «%1 %2» og ikke av Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
nb: Varslinger er ikke håndtert av Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
nb: «Ikke forstyrr»-modus

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
nb: Slå på automatisk:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
nb: Ved skjermgjenspeiling

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
nb: Ved skjermdeling

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode while a fullscreen application is focused]
en: While a fullscreen application is focused
nb: Mens et fullskjermprogram er i fokus

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
nb: Slå av/på med hurtigtast:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
nb: Synlighetsforhold

en: Critical notifications:
nb: Kritiske varslinger:

en: Show in Do Not Disturb mode
nb: Vis under «Ikke forstyrr»

en: Low priority notifications:
nb: Lavprioritets-varslinger:

en: Show popup
nb: Vis sprettopp

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
nb: Sprettopp-vindu

[ctx: @label]
en: Location:
nb: Plassering:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
nb: Nært varslingsikonet

[ctx: @action:button choose custom notification position]
en: Custom…
nb: Tilpasset …

en: %1 second | %1 seconds
nb[0]: %1 sekund
nb[1]: %1 sekunder

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
nb: Skjul etter:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
nb: Flere tilbakemeldinger

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
nb: Vis i varslinger

en: Application progress:
nb: Programfremdrift:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
nb: Hold sprettoppvinduet oppe ved fremdrift

en: Notification badges:
nb: Varslingsikon:

en: Show in task manager
nb: Vis i oppgavebehandler

en: Popup Position
nb: Plassering av sprettopp

en: Application Settings
nb: Programinnstillinger

en: Applications
nb: Programmer

en: System Services
nb: Systemtjenester

en: No application or event matches your search term
nb: Fant ikke program eller hendelser i samsvar med søketeksten

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
nb: Velg et program fra lista for å velge varslingsinnstillinger
