kcmcomponentchooser - en to nb translation catalogue (38 entries)

en: Other…
nb: Annet …

en: Select default archive manager
nb: Velg standard arkivbehandler

en: Select default browser
nb: Velg standard nettleser

en: Select default e-mail client
nb: Velg standard e-postprogram

en: Select default file manager
nb: Velg standard filbehandler

en: Select default map
nb: Velg standardkart

en: Select default image viewer
nb: Velg standard bildeviser

en: Select default music player
nb: Velg standard musikkspiller

en: Select default PDF viewer
nb: Velg standard PDF-viser

en: Select default dialer application
nb: Velg standard telefonringer

en: Select default terminal emulator
nb: Velg standard terminalprogram

en: Select default text editor
nb: Velg standard skriveprogram

en: Select default video player
nb: Velg standard videospiller

en: Details
nb: Detaljer

en: This application can also open these file types:
nb: Dette prorammet kan og åpne disse filtypene:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
nb: %1 (er nå åpnet i %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
nb: Åpne alle i %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
nb: Dette programmet sier ikke at det støtter disse filtypene, men det kan være det likevel kan åpne de:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
nb: Tving alle til å åpnes i %1

en: Configure Manually…
nb: Sett opp manuelt …

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
nb: «%1» ser ikke ut til å støtte disse MIME-typene knyttet til denne typen program: %2

[ctx: @info:status]
en: This application may not be able to open all file types.
nb: Dette programmet kan kanskje ikke åpne alle filtyper.

[ctx: @action:button]
en: View Details
nb: Vis detaljer

[ctx: Internet related application’s category’s name]
en: Internet
nb: Internett

en: Web browser:
nb: Nettleser:

en: Email client:
nb: E-postprogram:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
nb: Telefonnummer:

en: Image viewer:
nb: Bildeviser:

en: Music player:
nb: Musikkspiller:

en: Video player:
nb: Videospiller:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
nb: Dokumenter

en: Text editor:
nb: Skriveprogram:

en: PDF viewer:
nb: PDF-viser:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
nb: Verktøy

en: File manager:
nb: Filbehandler:

en: Terminal emulator:
nb: Terminalemulator:

en: Archive manager:
nb: Arkivbehandler:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
nb: Kart:
