kcmcolors - en to nds translation catalogue (121 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
nds: Finstertext op Finsterachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
nds: Knooptext op Knoopachtergrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
nds: Knoop

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selection Normal Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht Normaaltext op normaal Köörachtergrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
nds: Utsöcht Text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht Linktext op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht besöcht Text op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht aktiev Text op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht nich aktiev Text op normaal Köörachtergrund

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView1)
en: i
nds: n

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht negatiev Text op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht neutraal Text op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
nds: Utsöcht positiev Text op normaal Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
nds: Ansicht-Normaaltext op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
nds: Ansicht-Linktext op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
nds: Besöcht Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
nds: Aktiev Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
nds: Nich aktiev Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
nds: Negatiev Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView6)
en: View Neutral Text against View Normal Background
nds: Neutraal Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView7)
en: View Positive Text against View Normal Background
nds: Positiev Text binnen Ansicht op Ansicht-Normaalachtergrund

en: Varies
nds: Afwieken

en: Normal Background
nds: Normaal Achtergrund

en: Alternate Background
nds: Annersfarvt Achtergrund

en: Normal Text
nds: Normaal Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
nds: Nich aktiev Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
nds: Aktiev Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
nds: Linktext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
nds: Opropen Link

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
nds: Negatiev Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
nds: Neutraal Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
nds: Positiev Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
nds: Fokus-Smuck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
nds: Anröög-Smuck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
nds: Klöörsett:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
nds: Klörensett, den Du ännern wullt

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
nds: Gemeen Klören

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
nds: Ansicht

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
nds: Finster

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
nds: Köör

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
nds: Kortinfo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
nds: Nieg Reeg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
nds: Ansichtachtergrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
nds: Ansichttext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
nds: Finsterachtergrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
nds: Finstertext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
nds: Knoopachtergrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
nds: Knooptext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
nds: Köörachtergrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
nds: Köörtext

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
nds: Text för nich aktiev Köör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
nds: Kortinfo-Achtergrund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
nds: Kortinfo-Text

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
nds: Aktiev Titelbalken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
nds: Text op aktiev Titelbalken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
nds: Tweet aktiev Titelbalken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
nds: Nich aktiev Titelbalken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
nds: Text op nich aktiev Titelbalken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
nds: Tweet nich aktiev Titelbalken

en: Options
nds: Optschonen

en: Colors
nds: Klören

en: Save Color Scheme
nds: Klöörschema sekern

en: &Enter a name for the color scheme:
nds: &Giff en Naam för dat Klöörschema in:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Klöörschema mit dissen Naam.
    Wullt Du dat överschrieven?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
nds: Du muttst dat Schema nich överschrieven, Du hest dor keen Verlööf för.

en: Error
nds: Fehler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
nds: Klöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
nds: Stärk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
nds: Utmaakt Klööreffekt-Typ

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
nds: Keen

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
nds: Afmagern

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
nds: Utblennen

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
nds: Infarven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
nds: Utmaakt Stärkeffekt-Typ

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
nds: Keen

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
nds: Infarven

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
nds: Afdüüstern

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
nds: Heller maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
nds: Kontrast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
nds: Utmaakt Klööreffekt-Stärk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
nds: Utmaakt Stärkeffekt-Knööv

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
nds: Utmaakt Klöör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
nds: Utmaakt Kontrasttyp

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
nds: Keen

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
nds: Utblennen

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
nds: Infarven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
nds: Utmaakt Kontraststärk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
nds: Sorteerstriep in Listen &indüüstern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading of frames and lighting ("3D") effects
nds: Rahmenschadden un Licht-(„3D“-)effekten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
nds: Schadden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
nds: Tohööchst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
nds: Tominnst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
nds: Kontrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
nds: Normaal Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
nds: normaal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
nds: Linktext op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
nds: Link

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
nds: Besöcht Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
nds: opropen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
nds: Aktiev Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
nds: aktiev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
nds: Nich aktiev Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
nds: nich aktiev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
nds: Negatiev Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
nds: negatiev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
nds: Neutraal Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
nds: neutraal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
nds: Positiev Text op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
nds: positiev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
nds: Op normaal Achtergrund wiesen

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
nds: op wiest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack3)
en: Link Text on Link Background
    (Note: Link Background is derived from Link Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Linktext op Link-Achtergrund
    (Beacht: De Link-Achtergrund is vun "Linktext" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack4)
en: Visited Text on Visited Background
    (Note: Visited Background is derived from Visited Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Besöcht Text op Besöcht-Achtergrund
    (Beacht: De Besöcht-Achtergrund is vun "Besöcht Text" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack2)
en: Active Text on Active Background
    (Note: Active Background is derived from Active Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Aktiev Text op Aktiev-Achtergrund
    (Beacht: De Aktiev-Achtergrund is vun "Aktiev Text" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
nds: Nich aktiev Text op anner Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
nds: anner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack5)
en: Negative Text on Negative Background
    (Note: Negative Background is derived from Negative Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Negatiev Text op Negatiev-Achtergrund
    (Beacht: De Negatiev-Achtergrund is vun "Negatiev Text" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack6)
en: Neutral Text on Neutral Background
    (Note: Neutral Background is derived from Neutral Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Neutraal Text op Neutraal-Achtergrund
    (Beacht: De Neutraal-Achtergrund is vun "Neutraal Text" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack7)
en: Positive Text on Positive Background
    (Note: Positive Background is derived from Positive Text and cannot be separately configured at this time)
nds: Positiev Text op Positiev-Achtergrund
    (Beacht: De Positievtiev-Achtergrund is vun "Positiev Text" afleddt un lett sik opstunns nich enkelt instellen.)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
nds: Fokus op normaal Achtergrund

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
nds: Fokus
