plasma_engine_weather - en to nds translation catalogue (755 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
nds: kloor

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
nds: kloor Stööt

[ctx: weather condition]
en: clear sky
nds: kloor Heven

[ctx: weather condition]
en: cloudy
nds: wulkig

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
nds: wulkig mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
nds: wulkig mit swoor Snee

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
nds: wulkig mit licht Snee

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
nds: wulkig mit Iesregen

[ctx: weather condition]
en: drizzle
nds: Druus

[ctx: weather condition]
en: fog
nds: Daak

[ctx: weather condition]
en: foggy
nds: dakig

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
nds: gries Wulk

[ctx: weather condition]
en: hail
nds: Hagel

[ctx: weather condition]
en: hail shower
nds: Hagelflaag

[ctx: weather condition]
en: hail showers
nds: Hagelflagen

[ctx: weather condition]
en: hazy
nds: dröögdiesig

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
nds: swoor Regen

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
nds: swoor Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
nds: swoor Flaag

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
nds: swoor Flagen

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
nds: swoor Snee

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
nds: swoor Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
nds: swoor Sneeflagen

[ctx: weather condition]
en: light rain
nds: licht Regen

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
nds: licht Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: light shower
nds: licht Flaag

[ctx: weather condition]
en: light showers
nds: licht Flagen

[ctx: weather condition]
en: light snow
nds: licht Snee

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
nds: licht Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
nds: licht Sneeflagen

[ctx: weather condition]
en: mist
nds: Dies

[ctx: weather condition]
en: misty
nds: diesig

[ctx: weather condition]
en: N/A
nds: k.A.

[ctx: weather condition]
en: na
nds: k.A.

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
nds: sprangwies wulkig

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
nds: Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: sleet
nds: Iesregen

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
nds: Iesregenflaag

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
nds: Iesregenflagen

[ctx: weather condition]
en: sunny
nds: Sünn

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
nds: Stööt mit Sünn

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
nds: Dunnerweder

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
nds: Dunnerflaag

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
nds: tropsch Storm

[ctx: weather condition]
en: white cloud
nds: witt Wulk

[ctx: weather forecast]
en: clear
nds: kloor

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
nds: kloor Stööt

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
nds: kloor Heven

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
nds: wulkig

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
nds: wulkig mit Dröögdies

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
nds: wulkig mit swoor Snee

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
nds: wulkig mit licht Snee

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
nds: wulkig mit Iesregen

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
nds: Druus

[ctx: weather forecast]
en: fog
nds: Daak

[ctx: weather forecast]
en: foggy
nds: dakig

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
nds: gries Wulk

[ctx: weather forecast]
en: hail
nds: Hagel

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
nds: Hagel, Flaag

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
nds: Hagelflagen

[ctx: weather forecast]
en: hazy
nds: dröögdiesig

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
nds: swoor Regen

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
nds: swoor Regenflaag

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
nds: swoor Flaag

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
nds: swoor Flagen

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
nds: swoor Snee

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
nds: swoor Sneeflaag

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
nds: swoor Sneeflagen

[ctx: weather forecast]
en: light rain
nds: licht Regen

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
nds: licht Regenflaag

[ctx: weather forecast]
en: light shower
nds: licht Flaag

[ctx: weather forecast]
en: light showers
nds: licht Flagen

[ctx: weather forecast]
en: light snow
nds: licht Snee

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
nds: licht Sneeflaag

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
nds: licht Sneeflagen

[ctx: weather forecast]
en: mist
nds: Dies

[ctx: weather forecast]
en: misty
nds: diesig

[ctx: weather forecast]
en: na
nds: k.A.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
nds: sprangwies wulkig

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
nds: Sandstorm

[ctx: weather forecast]
en: sleet
nds: Iesregen

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
nds: Iesregenflaag

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
nds: Iesregenflagen

[ctx: weather forecast]
en: sunny
nds: Sünn

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
nds: Stööt mit Sünn

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
nds: Dunnerflaag

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
nds: tropsch Storm

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
nds: witt Wulk

[ctx: visibility]
en: Good
nds: Goot

[ctx: visibility]
en: Moderate
nds: Middel

[ctx: visibility]
en: Poor
nds: Minn

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
nds: Weihen Snee

[ctx: weather condition]
en: Clear
nds: Kloor

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
nds: Wulkig

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
nds: Afnehmen Wulken

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
nds: Feern Nedderslag

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
nds: Drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
nds: Druus

[ctx: weather condition]
en: Dust
nds: Stuff

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
nds: Stuffdüvels

[ctx: weather condition]
en: Fog
nds: Daak

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
nds: Daakbank neeg de Statschoon

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
nds: Daak afgeven Ies

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
nds: Daakplackens

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
nds: Freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
nds: Freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
nds: Wulkentrechter

[ctx: weather condition]
en: Hail
nds: Hagel

[ctx: weather condition]
en: Haze
nds: Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
nds: Swoor weihen Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
nds: Swoor drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
nds: Swoor Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
nds: Swoor Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
nds: Swoor Regen mit Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
nds: Swoor Regen- un Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
nds: Swoor Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
nds: Swoor Regen un Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
nds: Swoor Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
nds: Swoor Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
nds: Swoor Sneehagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
nds: Swoor Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
nds: Dunnerweder

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
nds: Swoor Dunnerweder mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
nds: Swoor Dunnerweder mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
nds: Ieskristallen

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
nds: Iesköörn

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
nds: Tonehmen Wulken

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
nds: Licht Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
nds: Licht freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
nds: Licht freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
nds: Licht Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
nds: Licht Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
nds: Licht Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
nds: Licht Sneehagel

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
nds: Licht Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
nds: Blixen sichtbor

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
nds: Tomehrst kloor

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
nds: Tomehrst Sünn

[ctx: weather condition]
en: Mist
nds: Dies

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
nds: Regen mit Druus

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
nds: Regen- un Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
nds: Tomehrst Wulkig

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
nds: Nich angeven

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
nds: Sprangwies wulkig

[ctx: weather condition]
en: Rain
nds: Regen

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
nds: Regen un Snee

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
nds: Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
nds: Tolest Druus

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
nds: Tolest Stuff- oder Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
nds: Tolest Daak

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
nds: Tolest freren Nedderslag

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
nds: Tolest Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
nds: Tolest Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
nds: Tolest Regen un Snee

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
nds: Tolest Regenflaag

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
nds: Tolest Snee

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
nds: Tolest Sneeflaag

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
nds: Tolest Dunnerweder

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
nds: Tolest Dunnerweder mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
nds: Tolest Dunnerweder mit swoor Hagel

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
nds: Tolest Dunnerweder mit swoor Regen

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
nds: Tolest Dunnerweder mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
nds: Sand- oder Stuffstorm

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
nds: Swoor Sand- oder Stuffstorm

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
nds: Siet Daak

[ctx: weather condition]
en: Smoke
nds: Rook

[ctx: weather condition]
en: Snow
nds: Snee

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
nds: Sneekristallen

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
nds: Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Squalls
nds: Böen

[ctx: weather condition]
en: Sunny
nds: Sünn

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
nds: Dunnerweder mit Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
nds: Dunnerweder mit Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
nds: Dunnerweder mit Sand- oder Stuffstorm

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
nds: Dunnerweder mit Nedderslag

[ctx: weather condition]
en: Tornado
nds: Windhoos

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
nds: En poor Wulken

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
nds: En poor Böen

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
nds: En poor Böen mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
nds: En poor Böen oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
nds: En poor Böen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
nds: En poor Regenflagen oder Böen

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
nds: En poor Regen- oder Druusflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
nds: En poor Flagen

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
nds: En poor Flagen oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
nds: En poor Flagen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
nds: En poor Flagen oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
nds: En poor Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
nds: En poor Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
nds: En poor Druusflagen

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
nds: En poor Druus- oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
nds: Mischt Sünn un Wulken

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
nds: Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
nds: Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
nds: Druus mit freren Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
nds: Druus mit Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
nds: Druus oder Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
nds: Böen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
nds: Böen un swoor Böen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
nds: Böen mit Ieshagel mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
nds: Böen oder Ieshagel mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
nds: Böen oder Regenflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
nds: Böen oder Dunnerflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
nds: Freren Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
nds: Freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
nds: Freren Regen mit Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
nds: Freren Regen oder Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
nds: Freren Regen oder Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
nds: Licht Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
nds: Licht un weihen Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
nds: Licht Snee mit freren Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
nds: Licht Snee mit Ieshagel mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
nds: Licht Snee mit Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
nds: Licht Snee oder freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
nds: Licht Snee oder Ieshagel mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
nds: Licht Snee oder Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
nds: Licht natt Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
nds: Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
nds: Regen un swoor Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
nds: Regen mit Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
nds: Regen oder Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
nds: Regen oder freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
nds: Regen oder Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
nds: Regenflagen oder Böen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
nds: Regen- oder Druusflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
nds: Swoor Dunnerweders mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
nds: Flagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
nds: Flagen un swoor Flagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
nds: Flagen, to Tieden swoor, oder Dunnerflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
nds: Flagen, to Tieden swoor, oder Dunnerweders mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
nds: Flagen oder Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
nds: Flagen oder Dunnerflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
nds: Flagen oder Dunnerweders mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
nds: Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
nds: Snee un Sneestorm mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
nds: Snee mit freren Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
nds: Snee mit freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
nds: Snee mit Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
nds: Snee oder Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
nds: Sneeflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
nds: Dunnerflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
nds: Dunnerweders mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
nds: Dunnerweders mööglich, ok mit Hagel

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
nds: Druusflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
nds: Druusflagen un swoor Druusflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
nds: Druus- oder Regenflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
nds: Natt Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
nds: Natt Snee mit Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
nds: Natt Snee oder Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Clear
nds: Kloor

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
nds: Kloort op

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
nds: Wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
nds: To Tieden wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
nds: Wulkig, to Tieden Sünn

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
nds: Druus

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
nds: Druus mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
nds: Druus mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
nds: Druus oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
nds: Druus oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
nds: Böen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
nds: Böen un swoor Böen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
nds: Böen, to Tieden swoor, oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
nds: Böen mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
nds: Böen oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
nds: Böen oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
nds: Böen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Fog
nds: Daak

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
nds: Tonehmen Daak

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
nds: Afnehmen Daak

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
nds: Daakplackens

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
nds: Freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
nds: Freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
nds: Freren Regen mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
nds: Freren Regen mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
nds: Freren Regen mit Snee

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
nds: Freren Regen oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
nds: Freren Regen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
nds: Freren Regen oder Snee

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
nds: Iesdaak

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
nds: Tonehmen Iesdaak

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
nds: Afnehmen Iesdaak

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
nds: Tonehmen Wulken

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
nds: Tonehmen Wulken

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
nds: Licht Snee

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
nds: Licht Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
nds: Licht Snee, weihen Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
nds: Licht un weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
nds: Licht Snee mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
nds: Licht Snee mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
nds: Licht Snee mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
nds: Licht Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
nds: Licht Snee oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
nds: Licht Snee oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
nds: Licht Snee oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
nds: Licht Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
nds: Licht natt Snee

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
nds: Licht natt Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
nds: Lokaal Sneeflagen

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
nds: Neeg Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
nds: Slaten Wulkendeck

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
nds: To Tieden Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
nds: To Tieden Druus mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
nds: To Tieden Druus mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
nds: To Tieden Druus oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
nds: To Tieden Druus oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
nds: To Tieden freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
nds: To Tieden freren Druus oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
nds: To Tieden freren Druus oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
nds: To Tieden freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
nds: To Tieden freren Regen mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
nds: To Tieden freren Regen mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
nds: To Tieden freren Regen mit Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
nds: To Tieden freren Regen oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
nds: To Tieden freren Regen oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
nds: To Tieden freren Regen oder Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
nds: To Tieden licht Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
nds: To Tieden licht Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
nds: To Tieden licht Snee, weihen Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
nds: To Tieden licht un weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
nds: To Tieden licht Snee mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
nds: To Tieden licht Snee mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
nds: To Tieden licht Snee mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
nds: To Tieden licht Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
nds: To Tieden licht Snee oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
nds: To Tieden licht Snee oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
nds: To Tieden licht Snee oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
nds: To Tieden licht Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
nds: To Tieden licht natt Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
nds: To Tieden licht natt Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
nds: To Tieden licht natt Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
nds: To Tieden Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
nds: To Tieden Regen mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
nds: To Tieden Regen mit Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
nds: To Tieden Regen oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
nds: To Tieden Regen oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
nds: To Tieden Regen oder Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
nds: To Tieden Regen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
nds: To Tieden Regen oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
nds: To Tieden Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
nds: To Tieden Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
nds: To Tieden Snee, weihen Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
nds: To Tieden Snee un weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
nds: To Tieden Snee mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
nds: To Tieden Snee mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
nds: To Tieden Snee mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
nds: To Tieden Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
nds: To Tieden Snee oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
nds: To Tieden Snee oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
nds: To Tieden Snee oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
nds: To Tieden Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
nds: To Tieden natt Snee

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
nds: To Tieden natt Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
nds: To Tieden natt Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain
nds: Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
nds: Regen un swoor Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
nds: Regen, to Tieden swoor, mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
nds: Regen, to Tieden swoor, mit Snee

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
nds: Regen, to Tieden swoor, oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
nds: Regen, to Tieden swoor, oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
nds: Regen, to Tieden swoor, oder Snee

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
nds: Regen, to Tieden swoor, oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
nds: Regen, to Tieden swoor, oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
nds: Regen mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
nds: Regen mit Snee

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
nds: Regen oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
nds: Regen oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
nds: Regen oder Snee

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
nds: Regen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
nds: Regen oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
nds: Regenflagen oder Böen

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
nds: Regen- oder Druusflagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers
nds: Flagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
nds: Flagen un swoor Flagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
nds: Flagen, to Tieden swoor, oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
nds: Flagen, to Tieden swoor, oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
nds: Flagen oder Druus

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
nds: Flagen oder Dunnerflagen

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
nds: Flagen oder Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
nds: Rook

[ctx: weather forecast]
en: Snow
nds: Snee

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
nds: Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
nds: Snee, weihen Snee un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
nds: Snee un weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
nds: Snee un swoor Snee

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
nds: Snee, to Tieden swoor, un Sneestorm

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
nds: Snee, to Tieden swoor, un weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
nds: Snee, to Tieden swoor, mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
nds: Snee, to Tieden swoor, mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
nds: Snee, to Tieden swoor, mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
nds: Snee, to Tieden swoor, mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
nds: Snee, to Tieden swoor, oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
nds: Snee, to Tieden swoor, oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
nds: Snee, to Tieden swoor, oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
nds: Snee mit freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
nds: Snee mit freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
nds: Snee mit Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
nds: Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
nds: Snee oder freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
nds: Snee oder freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
nds: Snee oder Ieshagel

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
nds: Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
nds: Sneeflagen

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
nds: Sünn

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
nds: Sünn, to Tieden wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
nds: Dunnerweders

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
nds: Dunnerweders, ok mit Hagel

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
nds: Druusflagen

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
nds: Druusflagen un swoor Druusflagen

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
nds: Druusflagen, to Tieden swoor, oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
nds: Druus- oder Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
nds: Natt Snee

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
nds: Natt Snee, to Tieden swoor

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
nds: Natt Snee, to Tieden swoor, mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
nds: Natt Snee mit Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
nds: Natt Snee oder Regen

[ctx: weather forecast]
en: Windy
nds: Windig

en: UK
nds: GB

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
nds: Sa.

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
nds: Sü.

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
nds: Ma.

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
nds: Di.

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
nds: Mi.

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
nds: Du.

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
nds: Fr.

en: N/A
nds: k.A.

en: day
nds: Dag

[ctx: Short for tonight]
en: nite
nds: Nacht

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
nds: Nt

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
nds: Sporen

[ctx: weather condition]
en: few clouds
nds: wenig Wulken

[ctx: weather condition]
en: overcast
nds: slaten Wulkendeck

[ctx: weather condition]
en: haze
nds: dröögdiesig

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
nds: Daak mit Ies

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
nds: licht Druus

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
nds: swoor Druus

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
nds: freren Druus

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
nds: swoor freren Druus

[ctx: weather condition]
en: rain
nds: Regen

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
nds: middelswoor Regen

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
nds: licht freren Regen

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
nds: freren Regen

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
nds: licht Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
nds: swoor Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: snow
nds: Snee

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
nds: middelswoor Snee

[ctx: weather condition]
en: showers
nds: Flagen

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
nds: licht Snee, Regenflagen

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
nds: swoor Snee, Regenflagen

[ctx: weather condition]
en: snow showers
nds: Sneeflagen

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
nds: licht Dunnerweder

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
nds: swoor Dunnerweder

[ctx: weather condition]
en: n/a
nds: k.A.

en: Day
nds: Dag

en: Night
nds: Nacht

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
nds: En poor Wulken

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
nds: En poor Wulken un briesig

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
nds: En poor Wulken un windig

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
nds: En poor Wulken mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
nds: Weihen Stuff

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
nds: Weihen Sand

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
nds: Weihen Snee in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Breezy
nds: Briesig

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
nds: Kloor un briesig

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
nds: Kloor mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
nds: Druusdaak

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
nds: Druusdaak/-dies

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
nds: Ieshageldruus

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
nds: Sneedruus

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
nds: Stuff-/Sandküsels

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
nds: Stuff-/Sandküsels in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
nds: Stuffstorm

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
nds: Stuffstorm in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Fair
nds: Schöön

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
nds: Schöön un briesig

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
nds: Schöön un windig

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
nds: Schöön mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
nds: Daak in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
nds: Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
nds: Freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
nds: Freren Druus in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
nds: Freren Regendruus

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
nds: Freren Sneedruus

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
nds: Freren Daak

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
nds: Freren Daak in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
nds: Freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
nds: Freren Regen in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
nds: Freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
nds: Freren Sneeregen

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
nds: Wulkentrechter in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
nds: Hagelflagen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
nds: Swoor Druus, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
nds: Swoor Druus, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
nds: Swoor Druus, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
nds: Swoor Druus, Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
nds: Swoor Stuffstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
nds: Swoor freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
nds: Swoor freren Druus, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
nds: Swoor freren Druus, Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
nds: Swoor freren Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
nds: Swoor freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
nds: Swoor freren Regen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
nds: Swoor freren Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
nds: Swoor Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
nds: Swoor Ieshagel, Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
nds: Swoor Ieshagel, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
nds: Swoor Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
nds: Swoor Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
nds: Swoor Regen, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
nds: Swoor Regen, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
nds: Swoor Regen, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
nds: Swoor Regenflagen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
nds: Swoor Regenflagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
nds: Swoor Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
nds: Swoor Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
nds: Swoor Flagen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
nds: Swoor Flagen, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
nds: Swoor Flagen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
nds: Swoor Flagen, Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
nds: Swoor Flagen, Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
nds: Swoor Gruvel/Sneehagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
nds: Swoor Snee, weihen Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
nds: Swoor Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
nds: Swoor Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
nds: Swoor Snee, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
nds: Swoor Snee, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
nds: Swoor Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
nds: Swoor Snee, siet drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
nds: Swoor Snee, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
nds: Swoor Sneeflagen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
nds: Swoor Sneeflagen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
nds: Swoor Sneeflagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
nds: Swoor Dunnerweder, Regen

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Daak un windig

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Hagel, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nds: Swoor Dunnerweder, Regen, Gruvel/Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
nds: Swoor Dunnerweder, Snee

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
nds: Ieshagel, Druus

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
nds: Ieshagel in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
nds: Ieshagel, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
nds: Licht Druus, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
nds: Licht Druus, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
nds: Licht Druus, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
nds: Licht Druus, Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
nds: Licht freren Druus, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
nds: Licht freren Druus, Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
nds: Licht freren Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
nds: Licht freren Regen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
nds: Licht freren Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
nds: Licht Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
nds: Licht Ieshagel, Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
nds: Licht Ieshagel, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
nds: Licht Regen un briesig

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
nds: Licht Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
nds: Licht Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
nds: Licht Regen, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
nds: Licht Regen, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
nds: Licht Regen, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
nds: Licht Regen, Flagen

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
nds: Licht Regen, Flagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
nds: Licht Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
nds: Licht Flagen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
nds: Licht Flagen, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
nds: Licht Flagen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
nds: Licht Flagen, Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
nds: Licht Flagen, Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
nds: Licht Gruvel/Sneehagel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
nds: Licht Snee, weihen Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
nds: Licht Snee, weihen Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
nds: Licht Snee, Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
nds: Licht Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
nds: Licht Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
nds: Licht Snee, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
nds: Licht Snee, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
nds: Licht Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
nds: Licht Snee, siet drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
nds: Licht Snee, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
nds: Licht Snee, Flagen

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
nds: Licht Snee, Flagen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
nds: Licht Snee, Flagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
nds: Licht Dunnerweder, Regen

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Hagel, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Hagel, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nds: Licht Dunnerweder, Regen, Gruvel/Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
nds: Licht Dunnerweder, Snee

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
nds: Siet drieven Stuff

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
nds: Siet drieven Sand

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
nds: Siet drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
nds: Tomehrst wulkig un briesig

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
nds: Tomehrst wulkig un windig

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
nds: Tomehrst wulkig mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Overcast
nds: Slaten Wulkendeck

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
nds: Slaten Wulkendeck un briesig

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
nds: Slaten Wulkendeck un windig

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
nds: Slaten Wulkendeck mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
nds: Deelwies Nevel

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
nds: Deelwies Daak in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
nds: Sprangwies wulkig un briesig

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
nds: Sprangwies wulkig un windig

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
nds: Sprangwies wulkig mit Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
nds: Daakplackens

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
nds: Daakplackens in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
nds: Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
nds: Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
nds: Regen, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
nds: Regen, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
nds: Regen, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
nds: Regen, Flagen

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
nds: Regen, Flagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
nds: Regen, Flagen in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
nds: Regen, Flagen in de Neegde, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
nds: Regen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
nds: Sandstorm

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
nds: Sandstorm in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
nds: Siet Daak in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
nds: Flagen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
nds: Flagen, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
nds: Flagen in de Neegde, Daak

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
nds: Flagen in de Neegde, Snee

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
nds: Flagen, Regen

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
nds: Flagen, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
nds: Flagen, Regen in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
nds: Flagen, Regen in de Neegde, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
nds: Flagen, Snee

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
nds: Flagen, Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
nds: Flagen, Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
nds: Gruvel/Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
nds: Snee, weihen Snee

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
nds: Snee, Druus

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
nds: Snee, Daak

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
nds: Snee, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
nds: Snee, freren Druus

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
nds: Snee, freren Regen

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
nds: Snee, siet drieven Snee

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
nds: Sneeregen

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
nds: Sneeflagen

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
nds: Sneeflagen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
nds: Sneeflagen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
nds: Sneeflagen in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
nds: Sneeflagen in de Neegde, Daak

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
nds: Sneeflagen in de Neegde, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
nds: Dunnerweder, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
nds: Dunnerweder, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
nds: Dunnerweder, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
nds: Dunnerweder, Dröögdies in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
nds: Dunnerweder, Dröögdies in de Neegde, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
nds: Dunnerweder, swoor Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Hagel, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Hagel, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
nds: Dunnerweder, swoor Regen, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
nds: Dunnerweder, Ieshagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
nds: Dunnerweder in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
nds: Dunnerweder in de Neegde, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
nds: Dunnerweder in de Neegde, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
nds: Dunnerweder in de Neegde, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
nds: Dunnerweder in de Neegde, Hagel, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
nds: Dunnerweder in de Neegde, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
nds: Dunnerweder, licht Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
nds: Dunnerweder, licht Regen, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
nds: Dunnerweder, licht Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
nds: Dunnerweder, licht Regen, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
nds: Dunnerweder, licht Regen, Hagel, Daak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
nds: Dunnerweder, licht Regen, Hagel, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
nds: Dunnerweder, licht Regen, Hagel, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
nds: Dunnerweder, licht Regen, Dröögdies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
nds: Dunnerweder, Regen

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
nds: Dunnerweder, Regen, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
nds: Dunnerweder, Regen, Hagel, Daak/Dies

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
nds: Dunnerweder, Regen, Gruvel/Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
nds: Dunnerweder, Flagen in de Neegde

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
nds: Dunnerweder, Flagen in de Neegde, Hagel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
nds: Dunnerweder, Gruvel/Sneegrissel

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
nds: Dunnerweder, Snee

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
nds: Windhoos/Waterhoos

[ctx: weather condition]
en: Windy
nds: Windig

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
nds: Ieskristallen

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
nds: Vulkaanasch

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
nds: Waterhoos

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
nds: Freren Spröhwater

[ctx: weather forecast]
en: Frost
nds: Reemfrost

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
nds: Dunnerweders villicht mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
nds: Dunnerweders mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
nds: Dunnerweders wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
nds: Böös Dunnerwds

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
nds: Snee/Iesregen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
nds: Snee/Iesregen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
nds: Snee/Iesregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
nds: Regen/Iesregen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
nds: Regen/Iesregen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
nds: Regen/Iesregen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
nds: Regen/freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
nds: Regen/freren Regen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
nds: Regen/freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
nds: Wintermix

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
nds: Freren Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
nds: Freren Druus wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
nds: Freren Druus

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
nds: Freren Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
nds: Freren Regen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
nds: Freren Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
nds: Regen/Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
nds: Regen/Snee wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
nds: Regen/Snee

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
nds: Snee mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
nds: Snee wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
nds: Swoor Snee

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
nds: Böen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
nds: Böen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
nds: Sneeflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
nds: Sneeflagen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
nds: Sneeflagen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
nds: Druus mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
nds: Druus wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
nds: Regen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
nds: Regen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
nds: Swoor Regen

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
nds: Regenflagen mööglich

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
nds: Regenflagen wohrschienlich

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
nds: Regenflagen

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
nds: Iesregen

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
nds: Freren Daak

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
nds: Iesdaak

[ctx: weather forecast]
en: Haze
nds: Dröögdies

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
nds: Weihen Sand

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
nds: Weihen Stuff

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
nds: Weihen Snee

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
nds: Dicht Daak

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
nds: Störmsch

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
nds: Briesig

[ctx: weather forecast]
en: Cold
nds: Koolt

[ctx: weather forecast]
en: Hot
nds: Hitt

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
nds: Tomehrst wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
nds: Sprangwies wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
nds: Tomehrst Sünn

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
nds: Tonehmen Wulken

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
nds: Warrt wulkig

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
nds: Kloort langsam op

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
nds: Kloort laat op

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
nds: Afnehmen Wulken

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
nds: Warrt Sünn

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
nds: Tomehrst kloor
