kcmcolors - en to ne translation catalogue (49 entries)

en: Jeremy Whiting
ne: जेरेमी वाइटिङ

en: Matthew Woehlke
ne: माथिउ वाउल्के

en: Varies
ne: भिन्न गर्दछ

en: Normal Background
ne: सामान्य पृष्ठभूमि

en: Alternate Background
ne: वैकल्पिक पृष्ठभूमि

en: Normal Text
ne: सामान्य पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
ne: पाठ निस्क्रिय गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
ne: पाठ सक्रिय गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
ne: पाठ लिङ्क गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
ne: हेरिएको पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
ne: नकरात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
ne: तटस्थ पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
ne: सकरात्मक पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
ne: फोकस सजावट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
ne: होभर सजावट

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
ne: हेर्न/परिमार्जन गर्न रङसेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
ne: नयाँ पङ्क्ति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: 0
ne: ०

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: 1
ne: १

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
ne: पृष्ठभूमि हेर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
ne: पाठ हेर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
ne: सञ्झ्याल पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
ne: सञ्झ्याल पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
ne: बटन पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
ne: बटन पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
ne: पृष्ठभूमि चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
ne: पाठ चयन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
ne: चयन निस्क्रिय पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
ne: टुलटिप पृष्ठभूमि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
ne: टुलटिप पाठ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
ne: शीर्षकपट्टी सक्रिय गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
ne: शीर्षकपट्टी पाठ सक्रिय गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
ne: शीर्षकपट्टी निस्क्रिय गर्नुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
ne: शीर्षकपट्टी पाठ निस्क्रिय गर्नुहोस्

en: Colors
ne: रङ

en: Save Color Scheme
ne: रङ योजना बचत गर्नुहोस्

en: &Enter a name for the color scheme:
ne: रङ योजनाका लागि नाम प्रविष्ट गर्नुहोस्:

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
ne: त्यो नामको रङ योजना पहिले नै अवस्थित छ ।
    के तपाईँ यसमा अधिलेखन गर्न चाहनुहुन्छ?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
ne: तपाईँलाई त्यो योजना अधिलेखन गर्ने अनुमति छैन

en: Error
ne: त्रुटि

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
ne: रङ प्रभाव प्रकार अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
ne: तीव्रता प्रभाव प्रकार अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
ne: रङ प्रभाव मात्रा अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
ne: तीव्रता प्रभाव मात्रा अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
ne: रङ अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
ne: व्यतिरेक प्रकार अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
ne: व्यतिरेक मात्रा अक्षम गरियो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
ne: सूचीमा क्रमबद्ध गरिएको स्तम्भलाई छायाँ लगाउनुहोस्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
ne: व्यतिरेक
