plasma-workspace - en to nl translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTheme), group (Mouse)
en: Name of the current cursor theme
nl: Naam van het huidige cursorthema

note: i18n: ectx: label, entry (cursorSize), group (Mouse)
en: Current cursor size
nl: Huidige grootte cursor

en: You have to restart the Plasma session for these changes to take effect.
nl: Om deze wijzigingen te bekrachtigen dient u de Plasma sessie opnieuw op te starten.

en: Unable to create a temporary file.
nl: Kon geen tijdelijk bestand aanmaken.

en: Unable to download the icon theme archive: %1
nl: Het pictogramthema-archief %1 kan niet gedownload worden

en: The file is not a valid icon theme archive.
nl: Het bestand is geen geldig pictogramthema-archief.

en: Failed to create 'icons' folder.
nl: Map 'pictogrammen' kon niet aangemaakt worden.

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
nl: Een stijl met naam %1 bestaat al in uw pictogramstijlmap. Wilt u die vervangen door deze?

en: Overwrite Theme?
nl: Thema overschrijven?

en: Theme installed successfully.
nl: Het thema werd succesvol geïnstalleerd.

note: i18n: ectx: label, entry (cursorTimeout), group (BusyCursorSettings) i18n: ectx: label, entry (taskbarTimeout), group (TaskbarButtonSettings)
en: Timeout in seconds
nl: Timeout in seconden

en: Remove Theme
nl: Thema verwijderen

en: Restore Cursor Theme
nl: Cursorthema herstellen

[ctx: @title]
en: Launch Feedback
nl: Opstartnotificatie

[ctx: @info:usagetip]
en: Configure the animations played while an application is launching.
nl: De animaties die afgespeeld wordt terwijl een toepassing start.

[ctx: @label]
en: Cursor feedback:
nl: Terugkoppeling van cursor:

[ctx: @option:radio No cursor feedback when launching apps]
en: None
nl: Geen

[ctx: @option:radio]
en: Static
nl: Statisch

[ctx: @option:radio]
en: Blinking
nl: Knipperen

[ctx: @option:radio]
en: Bouncing
nl: Stuiteren

[ctx: @label]
en: Task Manager feedback:
nl: Terugkoppeling van takenbeheer:

[ctx: @option:check]
en: Enable animation
nl: Animatie inschakelen

[ctx: @label]
en: Stop animations after:
nl: Animaties stoppen na:

en: %1 second | %1 seconds
nl[0]: %1 seconde
nl[1]: %1 seconden

en: This module lets you choose the mouse cursor theme.
nl: Deze module laat u het muiscursorthema kiezen.

en: Size:
nl: Grootte:

[ctx: @action:button]
en: &Configure Launch Feedback…
nl: Opstartnotificatie &configureren…

en: &Install from File…
nl: Uit bestand &installeren…

en: &Get New Cursors…
nl: Nieuwe cursors &ophalen…

en: Open Theme
nl: Thema openen

en: Cursor Theme Files (*.tar.gz *.tar.bz2)
nl: Cursorthemabestanden (*.tar.gz *.tar.bz2)

en: The requested size '%1' is not available, using %2 instead.
nl: De gevraagde grootte '%1' is niet beschikbaar, %2 wordt gebruikt.

en: This tool allows you to set the mouse cursor theme for the current Plasma session, without accidentally setting it to one that is either not available, or which is already set.
nl: Dit hulpmiddel biedt u het zetten van het cursorthema van de muis voor de huidige Plasma sessie, zonder per ongeluk deze te zetten op een die ofwel niet beschikbaar is of die al is gezet.

en: The name of the cursor theme you wish to set for your current Plasma session (passing a full path will only use the last part of the path)
nl: De naam van het cursorthema dat u wilt zetten voor uw huidige Plasma sessie (doorgegeven van een volledig pad zal alleen het laatste deel van het pad gebruiken)

en: Show all the themes available on the system (and which is the current theme)
nl: Alle thema's beschikbaar op het systeem tonen (en welke het huidige thema is)

en: Use a specific size, rather than the theme default size
nl: Een specifieke grootte gebruiken, in plaats van de standaard grootte van het thema

en: The requested theme "%1" is already set as the theme for the current Plasma session.
nl: Het gevraagde thema "%1" is al ingesteld als het thema voor de huidige Plasma sessie.

en: Successfully applied the mouse cursor theme %1 to your current Plasma session
nl: Het cursorthema %1 van de muis is met succes toegepast op uw huidige Plasma sessie

en: You have to restart the Plasma session for your newly applied mouse cursor theme to display correctly.
nl: U moet de Plasma sessie opnieuw starten om uw nieuwe toegepaste cursorthema voor de muis op de juiste manier te tonen.

en: Could not find theme "%1". The theme should be one of the following options: %2
nl: Kon thema "%1" niet vinden. Het thema zou een van de volgende opties moeten zijn: %2

en: You have the following mouse cursor themes on your system:
nl: U hebt de volgende cursorthema's voor de muis op uw system:

en: (Current theme for this Plasma session)
nl: (Huidige thema voor deze Plasma-sessie)

[ctx: @info The argument is the list of available sizes (in pixel). Example: 'Available sizes: 24' or 'Available sizes: 24, 36, 48']
en: (Available sizes: %1)
nl: (Beschikbare afmetingen: %1)
