plasma-desktop - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Toggle do not disturb
nl: Niet storen omschakelen

en: Other Applications
nl: Andere toepassingen

en: Show popups
nl: Pop-ups tonen

en: Show in do not disturb mode
nl: In modus niet storen tonen

en: Show in history
nl: In geschiedenis tonen

en: Show notification badges
nl: Bijeen gehouden meldingen tonen

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
nl: Gebeurtenissen configureren

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
nl: Deze toepassing ondersteunt niet het configureren van meldingen op basis van per gebeurtenis

en: Show a message in a pop-up
nl: Een bericht in een dialoogvenster tonen

en: Play a sound
nl: Een geluidje laten horen

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
nl: Geluid afluisteren

en: Choose sound file
nl: Kies geluidsbestand

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
nl: Systeemmeldingen

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
nl: Toepassinginstellingen

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
nl: Kon geen widget 'Meldingen' vinden die vereist is voor het tonen van meldingen. Ga na dat deze ingeschakeld is in ofwel uw systeemvak of als een alleenstaand widget.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
nl: Meldingen worden nu geleverd door '%1 %2' in plaats van Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
nl: Meldingen worden nu niet geleverd door Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
nl: Modus Niet storen

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
nl: Automatisch inschakelen:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
nl: Wanneer schermen gespiegeld zijn

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
nl: Tijdens delen van scherm

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
nl: Handmatig omschakelen met sneltoets:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
nl: Zichtbaarheidsvoorwaarden

en: Critical notifications:
nl: Kritieke meldingen:

en: Show in Do Not Disturb mode
nl: In modus Niet storen tonen

en: Normal notifications:
nl: Normale meldingen:

en: Show over full screen windows
nl: Boven volledig schermvensters tonen

en: Low priority notifications:
nl: Meldingen met lage prioriteit:

en: Show popup
nl: Popup tonen

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
nl: Pop-ups

[ctx: @label]
en: Location:
nl: Locatie:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
nl: Bij meldingenpictogram

en: Choose Custom Position…
nl: Aangepaste positie kiezen…

en: %1 second | %1 seconds
nl[0]: %1 seconde
nl[1]: %1 seconden

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
nl: Verbergen na:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
nl: Additionele terugkoppeling

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
nl: In meldingen tonen

en: Application progress:
nl: Voortgang van toepassing:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
nl: Pop-up open houden tijdens voortgang

en: Notification badges:
nl: Bijeen gehouden meldingen:

en: Show in task manager
nl: In takenbeheer tonen

en: Popup Position
nl: Positie van pop-up

en: Application Settings
nl: Toepassinginstellingen

en: Applications
nl: Toepassingen

en: System Services
nl: Systeemservices

en: No application or event matches your search term
nl: Geen toepassing of gebeurtenis komt overeen met uw zoekterm

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
nl: Een toepassing uit de lijst selecteren om zijn meldingeninstellingen en gedrag te configureren
