plasma-workspace - en to nl translation catalogue (67 entries)

[ctx: Name filter for file dialogs: File type (file extension wildcards)]
en: Image Files (%1)
nl: Afbeeldingsbestanden (%1)

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global look and feel
nl: Globaal uiterlijk en gedrag

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
nl: Pakket voor globaal uiterlijk en gedrag, alternatief

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch between dark and light global themes depending on time of day
nl: Wisselen tussen donkere en lichte globale thema's afhankelijk van tijd gedurende de dag

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeelOnIdle), group (KDE)
en: Switch between dark and light global themes when the computer is idle
nl: Wisselen tussen donkere en lichte globale thema's wanneer de computer niets doet

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeelIdleInterval), group (KDE)
en: How long the computer should be idle in order to switch between dark and light global themes, in seconds
nl: Hoe lang de computer niets doet om te wisselen tussen donkere en lichte globale thema's, in seconden

en: Global Theme Tool
nl: Hulpmiddel voor globaal thema

en: Command line tool to apply global theme packages for changing the look and feel.
nl: Hulpmiddel op de opdrachtregel om themapakketten toe te passen voor het wijzigen van uiterlijk en gedrag.

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: List available global theme packages
nl: Lijst met beschikbare themapakketten

en: Apply a global theme package. This can be the name of a package, or a full path to an installed package, at which point this tool will ensure it is a global theme package and then attempt to apply it
nl: Pas een globaal themapakket toe. Dit kan de naam van een pakket zijn of een volledig pad naar een geïnstalleerd pakket, op welk punt dit hulpmiddel zal verzekeren dat het een globaal themapakket is en daarna zal proberen het toe te passen

en: packagename
nl: pakketnaam

en: Prevent --apply from disabling the automatic mode
nl: Voorkom dat --apply de automatische modus uitschakelt

en: Reset the Plasma Desktop layout
nl: De indeling van het Plasma bureaublad resetten

[ctx: @title:window]
en: Delete Permanently
nl: Definitief verwijderen

[ctx: @label]
en: Do you really want to permanently delete this theme?
nl: Wilt u dit thema echt permanent verwijderen?

[ctx: @action:button]
en: Delete Permanently
nl: Definitief verwijderen

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @info]
en: The chosen light Global Theme will be used during the day, and the dark one will be used at night.
nl: Het gekozen lichte globale thema zal gebruikt worden tijdens de dag en het donkere zal gebruikt worden in de nacht.

[ctx: @action:button Configure day-night cycle times]
en: Configure Day/Night Cycle…
nl: Dag/nachtcyclus configureren…

[ctx: @option:radio Light global theme]
en: Light
nl: Licht

[ctx: @option:radio Dark global theme]
en: Dark
nl: Donker

[ctx: @option:check]
en: Wait until idleness before switching:
nl: Wacht tot niets doen alvorens te wisselen:

[ctx: @item:valuesuffix idle interval]
en: %1 second | %1 seconds
nl[0]: %1 seconde
nl[1]: %1 seconden

[ctx: @info:tooltip]
en: Minimizes interruptions when actively using the computer.
nl: Minimaliseert onderbrekingen bij actief gebruiken van de computer.

[ctx: @title:window]
en: Choose Light Global Theme
nl: Kies licht globaal thema

[ctx: @title:window]
en: Choose Dark Global Theme
nl: Kies donker globaal thema

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview Theme
nl: Thema bekijken

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove theme
nl: Thema verwijderen

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot delete the active theme
nl: Kan het actieve thema niet verwijderen

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot delete system-installed themes
nl: Kan door het systeem geïnstalleerde thema's niet verwijderen

[ctx: @title:window]
en: Save Current Theme
nl: Huidig thema opslaan

[ctx: @info]
en: Plasma’s current appearance and theme settings will be saved in a new global theme.
nl: De huidige instellingen voor uiterlijk en thema zullen opgeslagen worden in een nieuw globaal thema.

[ctx: @info:placeholder]
en: Add a preview image…
nl: Voeg een voorbeeldafbeelding toe…

[ctx: @action:button Configure day-night cycle times]
en: Take a screenshot…
nl: Maak een schermafdruk…

[ctx: @label:textbox Name of new global theme that will be created]
en: Name:
nl: Naam:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type in name…
nl: Typ naam in…

[ctx: @action:button Confirm creating new global theme from the user's current appearance settings]
en: Confirm
nl: Bevestigen

[ctx: @info]
en: A global theme with this name or id already exists.
nl: Een globaal thema met deze naam of id bestaat al.

[ctx: @title:title]
en: Choose a Preview Image
nl: Kies een voorbeeldafbeelding

[ctx: @option:check]
en: Switch to Dark Mode at Night
nl: Wissel naar donkere modus in de nacht

[ctx: @action:button]
en: Save Current Theme…
nl: Huidig thema opslaan…

[ctx: @action:intoolbar]
en: Get New…
nl: Nieuwe ophalen…

en: Layout settings:
nl: Instellingen voor indeling:

en: Desktop layout
nl: Indeling van bureaublad

en: Titlebar Buttons layout
nl: Indeling titelbalkknoppen

en: Applying a Desktop layout will delete the current set of desktops, panels, docks, and widgets, replacing them with what the theme specifies.
nl: Een indeling van een bureaublad toepassen zal de huidige set bureaubladen, panelen, vastzetters en widgets verwijderen en ze vervangen door wat het thema specificeert.

en: Appearance settings:
nl: Instellingen voor uiterlijk:

en: Colors
nl: Kleuren

en: Application Style
nl: Stijl van toepassing

en: Window Decoration Style
nl: Stijl van vensterdecoraties

en: Window Decoration Size
nl: Grootte van vensterdecoraties

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Plasma Style
nl: Plasma-stijl

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Task Switcher
nl: Taakschakelaar

en: Splash Screen
nl: Opstartscherm

en: The following will be applied by this Global Theme:
nl: Het volgende zal toegepast worden door dit globale thema:

en: Appearance settings
nl: Instellingen voor uiterlijk

[ctx: List item]
en: • Appearance settings
nl: • Instellingen voor uiterlijk

en: Desktop and window layout
nl: Indeling van bureaublad en venster

[ctx: List item]
en: • Desktop and window layout
nl: • Indeling van bureaublad en venster

en: This Global Theme does not provide any applicable settings. Please contact the maintainer of this Global Theme as it might be broken.
nl: Dit globale thema levert geen toe te passen instellingen. Neem contact op met de onderhouder van dit globale thema omdat het gebroken kan zijn.

[ctx: @label]
en: Contains Desktop layout
nl: Bevat de indeling van het bureaublad

[ctx: Confirmation question about applying the Global Theme - %1 is the Global Theme's name]
en: Apply %1?
nl: %1 toepassen?

en: Choose what to apply…
nl: Kies wat toe te passen…

en: Show fewer options…
nl: Minder opties tonen…
