kcmfonts - en to nn translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
nn: Tving skrift-PPT på Wayland

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
nn: Tving skrift-PPT på X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
nn: Generell skrift

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
nn: Fastbreiddskrift

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
nn: Lita skrift

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
nn: Verktøylinjeknapp

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
nn: Menyskrift

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
nn: Vindaugstittel-skrift

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
nn: Leverandørstandard

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
nn: Ingen

en: Vertical RGB
nn: Loddrett RGB

en: Vertical BGR
nn: Loddrett BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
nn: Leverandørstandard

[ctx: medium hinting]
en: Medium
nn: Middels

[ctx: no hinting]
en: None
nn: Ingen

[ctx: slight hinting]
en: Slight
nn: Forsiktig

en: This module lets you configure the system fonts.
nn: Med denne modulen kan du setja opp systemskrifter.

en: Adjust Global Scale…
nn: Juster global skalering …

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
nn: Nokre skriftinnstillingar, som for eksempel vala for kantutjamning og PPT, vil berre tre i kraft for nystarta program.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
nn: Veldig stor skriftstorleik kan føra til rar utsjånad. Vurder å heller justera den globale skjerm­skaleringa.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
nn: Skriftstorleikar med desimaltal kan føra til feil tekstvising i nokre program. Vurder å berre bruka heiltaleg skriftstorleik.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
nn: Tilrådd måte for skalering av brukar­flata er å bruka global skjermskalering.

en: &Adjust All Fonts…
nn: &Tilpass alle skriftene …

en: General:
nn: Generelt:

en: Select general font
nn: Vel generell skrift

en: Fixed width:
nn: Fast breidd:

en: Select fixed width font
nn: Vel fastbreiddeskrift

en: Small:
nn: Lita skrift:

en: Select small font
nn: Vel lita skrift

en: Toolbar:
nn: Verktøylinje:

en: Select toolbar font
nn: Vel verktøylinje-skrift

en: Menu:
nn: Menyar:

en: Select menu font
nn: Vel menyskrift

en: Window title:
nn: Vindaugstittel:

en: Select window title font
nn: Vel vindaugstittel-skrift

en: Anti-Aliasing:
nn: Kantutjamning:

en: Enable
nn: Slå på

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
nn: Pikslar (biletpunkt) vert vanlegvis viste på eit rute­nett på skjermen. Skrifter som ikkje passar nøyaktig med dette rute­nettet, vil derfor sjå klumpete og feil ut med mindre du brukar <emphasis>kant­utjamning</emphasis> til å redusera effekten av rutenett­avviket. Du bør vanlegvis ha kant­utjamning slått på, og berre slå det av dersom det fører til problem.

en: Exclude range from anti-aliasing
nn: Ekskluder område frå kantutjamning

en: %1 pt
nn: %1 punkt

en: to
nn: til

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
nn: Delpikselvising:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
nn: <para>På TFT- og LCD-skjermar er kvar einaste piksel (biletpunkt) bygd opp av tre eller fire mindre einsfarga punktlys. Desse <emphasis>delpikslane</emphasis> kan justerast uavhengig av kvarandre, for å forbetra kvaliteten på skriftvisinga.</para><para>Visingskvaliteten vert berre forbetra viss innstillingane er i samsvar med det fysiske oppsettet av delpikslane på skjermen. Vanlegvis har skjermar delpikslane i rekkjefølgja <emphasis>RGB</emphasis>, men nokre har dei i rekkjefølgja <emphasis>BGR</emphasis>, og andre har meir eksotiske mønster, som ikkje er støtta av denne funksjonen.</para><para>Dette verkar ikkje med CRT-skjermar.</para>

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
nn: Hintstil:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
nn: Hinting er ein teknikk der innebygde «hint» i skriftene vert brukte til å forbetra skriftvisinga, spesielt ved liten skriftstorleik. Sterkare hinting fører generelt til skarpare kantar, men bokstavane vil ved liten skriftstorleik likna mindre på korleis dei eigentleg skal sjå ut.

en: Force font DPI:
nn: Tving skrift-PPT:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
nn: <para>Skriv inn PPT-verdien (punkt per tomme, òg kalla DPI) her, slik at tekst på skjermen får nøyaktig same storleik som ved utskrift. Merk at viss du endrar denne verdien frå standard­verdien, kan det føra til problem i mange program, ved at ikon og bilete ikkje vert skalerte slik du ventar.</para><para>Vil du endra storleiken berre på tekst, kan du justera skriftstorleiks­verdiane ovanfor. Vil du endra storleiken på alt, kan du justera den globale skaleringa under sida <interface>Skjerm og skjermbilete</interface>.</para>

en: Select Font
nn: Vel skrift
