krunner_sessions - en to nn translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
nn: logg ut;utlogging

en: Logs out, exiting the current desktop session
nn: Loggar ut av økta som køyrer

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
nn: slå av;avslåing;nedstenging;steng ned

en: Turns off the computer
nn: Slår av datamaskina

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
nn: omstart;start om;start på nytt;restart

en: Reboots the computer
nn: Startar datamaskina på nytt

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
nn: lås;lås skjermen;skjemlås

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
nn: Låser økta og startar pauseskjermen

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
nn: lagra;lagra økt;øktlagring

en: Saves the current session for session restoration
nn: Lagra gjeldande økt for seinare gjenoppretting

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
nn: byt brukar;ny økt;brukarbyte

en: Starts a new session as a different user
nn: Startar ei ny økt som ein annan brukar

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
nn: økter

en: Lists all sessions
nn: Vis alle økter

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
nn: byt

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
nn: Byter til den aktive økta for brukaren :q:, eller viser alle dei aktive øktene om :q: ikkje er med

[ctx: log out command]
en: Log Out
nn: Logg ut

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
nn: Slå av

[ctx: restart computer command]
en: Restart
nn: Start på nytt

[ctx: lock screen command]
en: Lock
nn: Lås

en: Save Session
nn: Lagra økta

en: Switch User
nn: Byt brukar

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
nn: <p>Du er ferd med å opna ei ny skrivebordsøkt.</p><p>Gjeldande økt vert gøymd, og du får presentert ein innloggingsvindauge.</p><p>Slik byter du mellom økter som køyrer:</p><ul><li>Ctrl + Alt +F{øktnummer}</li><li>Plasma-søk (skriv «%1»)</li><li>Plasma-element (for eksempel programstartaren)</li></ul>

en: New Desktop Session
nn: Ny skrivebordsøkt
