plasma-workspace - en to nn translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
nn: Tidsbaserte funksjonar, som kveldsfargar og dynamiske bakgrunnsbilete, kan synkroniserast med dag–natt-syklusen. Her kan du velja kva type syklus du vil bruka.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
nn: Fastset tid for soloppgang og solnedgang basert på:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
nn: Geografisk posisjon

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
nn: Brukarvalde klokkeslett

[ctx: @label]
en: Sunrise:
nn: Soloppgang:

[ctx: @label]
en: Sunset:
nn: Solnedgang:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
nn: Overgangstid:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
nn[0]: %1 minutt
nn[1]: %1 minutt

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
nn: Finn automatisk geografisk posisjon

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
nn: Tenesta <application>GeoClue2</application> vert brukt til å oppdatera posisjonen regelmessig, anten via GPS eller triangulering av mobil­master dersom tilgjengeleg, eller ved å senda IP-adressa til <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
nn: Tenesta <application>%1</application> vert brukt til å oppdatera posisjonen regelmessig. Legg til ein feilrapport <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> der du ber KDE-utviklarane å skriva ei detaljert skildring av kva tenesta gjer.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
nn: Bruk manuell posisjon:

[ctx: @label]
en: Latitude:
nn: breiddegrad:

[ctx: @label]
en: Longitude:
nn: lengdegrad:

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
nn: Soloppgangen tek til klokka %1 og er ferdig klokka %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
nn: Soloppgang

[ctx: @info:tooltip; the variables are times of day, e.g. 07:30]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
nn: Solnedgangen tek til klokka %1 og er ferdig klokka %2

[ctx: @label]
en: Sunset
nn: Solnedgang

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
nn: Kan ikkje fastsetja klokkesletta for soloppgang og solnedgang, då det er midnattssol. Vel heller klokkeslett manuelt.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
nn: Kan ikkje fastsetja klokkesletta for soloppgang og solnedgang, då det er mørketid. Vel heller klokkeslett manuelt.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
nn: Kan ikkje fastsetja klokkesletta for soloppgang og solnedgang på ein påliteleg måte der du er. Vel heller klokkeslett manuelt.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
nn: Trykk på kartet for å markera kor du er.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
nn: Trykk på kartet for å markera kor du er.

en: Zoom in
nn: Forstørr

en: Zoom out
nn: Forminsk

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
nn: Tilpassa utgåve av <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> av TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
