kcmcolors - en to or translation catalogue (49 entries)

en: Varies
or: ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ

en: Normal Background
or: ସାଧାରଣ ପୃଷ୍ଠଭୂମି

en: Alternate Background
or: ବୈକଳ୍ପିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି

en: Normal Text
or: ସାଧାରଣ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
or: ସକ୍ରିୟ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
or: ସଂଯୋଗ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
or: ପରିଦର୍ଶିତ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
or: ଋଣାତ୍ମକ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
or: ନିରପେକ୍ଷ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
or: ଯୁକ୍ତାତ୍ମକ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
or: କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ସାଜସଜ୍ଜା

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
or: ଆଖପାଖ ସାଜସଜ୍ଜା

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
or: ଦେଖିବା/ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ରଙ୍ଗ ସେଟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
or: ନୂତନ ଧାଡ଼ି

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
or: ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ ଦେଖନ୍ତୁ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
or: ପାଠ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
or: ୱିଣ୍ଡୋ ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
or: ୱିଣ୍ଡୋ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
or: ବଟନ ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
or: ବଟନ ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
or: ଚୟନ ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
or: ଚୟନ ପାଠ୍ଯ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
or: ଚୟନ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପାଠ୍ଯ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
or: ଉପକରଣ ସୂଚନା ପୃଷ୍ଠଭୂମୀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
or: ଉପକରଣ ସୂଚନା ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
or: ସକ୍ରିୟ ଶୀର୍ଷକ ପଟି

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
or: ସକ୍ରିୟ ଶୀର୍ଷକ ପଟି ପାଠ୍ୟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଉପକରଣ ପଟି

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଉପକରଣ ପଟି ପାଠ୍ୟ

en: Options
or: ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ

en: Colors
or: ରଙ୍ଗ

en: Save Color Scheme
or: ରଙ୍ଗ ଯୋଜନାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତୁ

en: &Enter a name for the color scheme:
or: ରଙ୍ଗ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନାମ ଭରଣ କରନ୍ତୁ (&E):

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
or: ସେହି ନାମ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ ଯୋଜନା ପୂର୍ବରୁ ଅବସ୍ଥିତ ଅଛି।
    ଆପଣ ଏହାର ନବଲିଖନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
or: ସେହି ଯୋଜନାର ନବଲିଖନ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅନୁମତି ନାହିଁ

en: Error
or: ତ୍ରୁଟି

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
or: ରଙ୍ଗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
or: ତୀବ୍ରତା:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବ ପ୍ରକାର

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ତୀବ୍ରତା ପ୍ରଭାବ ପ୍ରକାର

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
or: ପ୍ରଭେଦ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ତୀବ୍ରତା ପ୍ରଭାବ ପରିମାଣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ତୀବ୍ରତା ପ୍ରଭାବ ପରିମାଣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପ୍ରଭେଦ ପ୍ରକାର

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପ୍ରଭେଦ ପରିମାଣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
or: ତାଲିକାରେ ଛାୟା ସଜ୍ଜିତ ସ୍ତମ୍ଭ (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
or: ପ୍ରଭେଦ
