kcmcolors - en to pa translation catalogue (150 entries)

en: Unable to create a temporary file.
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫ਼ਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Unable to download the color scheme: %1
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ: %1

en: This file is not a color scheme file.
pa: ਇਹ ਫ਼ਾਇਲ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਫ਼ਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Color scheme installed successfully.
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਨੂੰ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਨਾਂ

en: KColorSchemeEditor
pa: ਕੇ-ਰੰਗ-ਸਕੀਮ-ਐਡੀਟਰ

en: Utility to edit and create color schemes
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮਾਂ ਸੋਧਣ ਅਤੇ ਬਣਾਉਣ ਵਾਲੀ ਸਹੂਲਤ

en: Utility creation
pa: ਬਣਾਉਣ ਵਾਲੀ ਸਹੂਲਤ

en: KCM code (reused in here)
pa: KCM ਕੋਡ (ਇੱਥੇ ਮੁੜ-ਵਰਤਿਆ)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Window text on Window Background
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਟੈਕਸਟ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window text
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButton)
en: Button text on Button Background
pa: ਬਟਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਤਲ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Push Button
pa: ਦਬਾਉਣ ਬਟਨ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection0)
en: Selected text
pa: ਚੁਣੀ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection3)
en: Selection Link Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਚੋਣ ਲਿੰਕ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView3)
en: link
pa: ਲਿੰਕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection4)
en: Selection Visited Text against Selection Normal Background
pa: ਨਾਰਮਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਖੋਲ੍ਹੇ ਲਿਖਤ ਦੀ ਚੋਣ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSelection4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView4)
en: visited
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection2)
en: Selection Active Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਚੋਣ ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection1)
en: Selection Inactive Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਲਿੰਕ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection5)
en: Selection Negative Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਚੋਣ ਨੈਗਟਿਵ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection6)
en: Selection Neutral Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਚੋਣ ਨਿਰਪੱਖ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelSelection7)
en: Selection Positive Text against Selection Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਚੋਣ ਧਨਾਤਮਕ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView0)
en: View Normal Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਆਮ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

[ctx: color-kcm-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelView0)
en: Normal text
pa: ਸਧਾਰਨ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView3)
en: View Link Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਲਿੰਕ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView4)
en: View Visited Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਖੋਲ੍ਹੀ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView2)
en: View Active Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView1)
en: View Inactive Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelView5)
en: View Negative Text against View Normal Background
pa: ਆਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਾਉਣ ਦੇ ਮੁਕਾਬਲੇ ਨੈਗਟਿਵ ਲਿਖਤ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Varies
pa: ਕਈ

en: Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Alternate Background
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Normal Text
pa: ਸਧਾਰਨ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Text
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Text
pa: ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Link Text
pa: ਲਿੰਕ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Visited Text
pa: ਖੋਲ੍ਹੀ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Negative Text
pa: ਨੈਗਟਿਵ ਟੈਕਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Neutral Text
pa: ਸਧਾਰਨ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Positive Text
pa: ਪੌਜੀਟਵ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Focus Decoration
pa: ਫੋਕਸ ਡੈਕੋਰੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Hover Decoration
pa: ਹੋਵਰ ਸਜਾਵਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color set:
pa: ਰੰਗ ਸੈੱਟ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorSet)
en: Colorset to view/modify
pa: ਵੇਖਣ/ਸੋਧਣ ਲਈ ਕਲਰ-ਸੈੱਟ

[ctx: color-sets]
note: i18n: 'Common' here means &quot;frequent/not rare&quot;, not &quot;shared&quot; i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Common Colors
pa: ਆਮ ਰੰਗ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Button
pa: ਬਟਨ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Selection
pa: ਚੋਣ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Tooltip
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

[ctx: color-sets]
note: i18n: see plasma-workspace/kcms/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorSet)
en: Complementary
pa: ਪੂਰਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: New Row
pa: ਨਵੀਂ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: View Text
pa: ਵੇਖਣ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Background
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Window Text
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Background
pa: ਬਟਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Button Text
pa: ਬਟਨ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Text
pa: ਚੋਣ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Selection Inactive Text
pa: ਚੋਣ ਗ਼ੈਰ-ਐਕਟਿਵ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Background
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Tooltip Text
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar
pa: ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Text
pa: ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Active Titlebar Secondary
pa: ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ ਸੈਕੰਡਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Text
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ ਲਿਖਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, commonColorTable)
en: Inactive Titlebar Secondary
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਟਾਇਟਲਬਾਰ ਸੈਕੰਡਰੀ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Disabled
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: You have unsaved changes. Do you really want to quit?
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਛੱਡਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Unsaved changes
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ

en: Save Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਸੰਭਾਲੋ

en: &Enter a name for the color scheme:
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ(&E):

en: A color scheme with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਉਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You do not have permission to overwrite that scheme
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਸਕੀਮ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Inactive
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
pa: ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Intensity:
pa: ਇਟੈਨਸਟੀ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, colorBox)
en: Disabled color effect type
pa: ਆਯੋਗ ਰੰਗ ਪਰਭਾਵ ਟਾਇਪ

[ctx: no disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Desaturate
pa: ਡੀ-ਸੈਚੂਰੇਟ

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Fade
pa: ਫੇਡ

[ctx: disabled color effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorBox)
en: Tint
pa: ਟਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, intensityBox)
en: Disabled intensity effect type
pa: ਆਯੋਗ ਇਨਟੈਨਸਟੀ ਪਰਭਾਵ ਟਾਈਪ

[ctx: no disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Shade
pa: ਸ਼ੇਡ

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Darken
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

[ctx: disabled intensity effect]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, intensityBox)
en: Lighten
pa: ਲਾਈਟਨਿਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Contrast:
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, colorSlider)
en: Disabled color effect amount
pa: ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਰੰਗ ਪਰਭਾਵ ਮਾਤਰਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, intensitySlider)
en: Disabled intensity effect amount
pa: ਆਯੋਗ ਇਨਟੈਨਸਟੀ ਪਰਭਾਵ ਮਾਤਰਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, colorButton)
en: Disabled color
pa: ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, contrastBox)
en: Disabled contrast type
pa: ਆਯੋਗ ਕੀਤੀ ਕਨਟਰਾਸਟ ਟਾਇਪ

[ctx: no disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Fade
pa: ਫੇਡ

[ctx: disabled contrast]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, contrastBox)
en: Tint
pa: ਟਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, contrastSlider)
en: Disabled contrast amount
pa: ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਕਨਟਰਾਸਟ ਮਾਤਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useInactiveEffects)
en: Apply &effects to inactive windows
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਪਰਭਾਵ ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inactiveSelectionEffect)
en: Use different colors for in&active selections
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਚੋਣਾਂ ਲਈ ਵੱਖਰੇ ਰੰਗ ਵਰਤੋ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadeSortedColumn)
en: Shade sorted column &in lists
pa: ਲਿਸਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸ਼ੇਡ ਲੜੀਬੱਧ ਕਾਲਮ(&i)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Shading
pa: ਸ਼ੇਡਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Maximum
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Minimum
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Contrast
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack0)
en: Normal Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਸਧਾਰਨ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore0) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack0)
en: normal
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore3)
en: Link Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਲਿੰਕ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack3)
en: link
pa: ਲਿੰਕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore4)
en: Visited Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਖੋਲ੍ਹੀ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack4)
en: visited
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore2)
en: Active Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack2)
en: active
pa: ਸਰਗਰਮ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore1)
en: Inactive Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਨਾ-ਸਰਗਰਮ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore1)
en: inactive
pa: ਨਾ-ਸਰਗਰਮ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore5)
en: Negative Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਨੈਗਟਿਵ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack5)
en: negative
pa: ਨੈਗਟਿਵ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore6)
en: Neutral Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਨਿਰਪੱਖ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack6)
en: neutral
pa: ਨਿਰਪੱਖ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore7)
en: Positive Text on Normal Background
pa: ਸਧਾਰਨ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਪੌਜ਼ੀਟਵ ਲਿਖਤ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack7)
en: positive
pa: ਪੌਜੀਟਵ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, widgetFore8)
en: Hover on Normal Background
pa: ਨਾਰਮਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਹੋਵਰ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore8)
en: hover
pa: ਹੋਵੀਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelBack1)
en: Inactive Text on Alternate Background
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਇਨ-ਐਕਟਿਵ ਟੈਕਸਟ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBack1)
en: alternate
pa: ਬਦਲਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelFore9)
en: Focus on Normal Background
pa: ਨਾਰਮਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

[ctx: color-kcm-set-preview]
note: i18n: see kdebase/workspace/kcontrol/colors/README.i18n i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelFore9)
en: focus
pa: ਫੋਕਸ

en: The color scheme '%1' is not installed. Selecting the default theme instead.
pa: '%1' ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਮੂਲ ਥੀਮ ਚੁਣਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: All Schemes
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਸਕੀਮਾਂ

en: Light Schemes
pa: ਹਲਕੀਆਂ  ਸਕੀਮਾਂ

en: Dark Schemes
pa: ਗੂੜ੍ਹੀਆਂ ਸਕੀਮਾਂ

en: Window Title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ

en: Window text
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਿਖਤ

en: Button
pa: ਬਟਨ

[ctx: Hyperlink]
en: link
pa: ਲਿੰਕ

[ctx: Visited hyperlink]
en: visited
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ

en: Normal text
pa: ਸਧਾਰਨ ਲਿਖਤ

en: Highlighted text
pa: ਉਘਾੜੀ ਲਿਖਤ

en: Disabled text
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀ ਲਿਖਤ

en: Edit Color Scheme…
pa: …ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਸੋਧੋ

en: Remove Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਹਟਾਓ

en: Restore Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

en: Install from File…
pa: …ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: Get New Color Schemes…
pa: …ਨਵੀਆਂ ਰੰਗ ਸਕੀਮਾਂ ਲਵੋ

en: Open Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Color Scheme Files (*.colors)
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਫਾਇਲਾਂ (*.colors)
