kcmfonts - en to pa translation catalogue (41 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
pa: ਫੋਂਟ DPI X11 ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
pa: ਸਧਾਰਨ ਫ਼ੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
pa: ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ ਫ਼ੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
pa: ਛੋਟੇ ਫ਼ੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਫ਼ੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
pa: ਮੇਨੂ ਫ਼ੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਫ਼ੋਂਟ

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
pa: ਵੇਂਡਰ ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Vertical RGB
pa: ਵਰਟੀਕਲ RGB

en: Vertical BGR
pa: ਵਰਟੀਕਲ BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
pa: ਵੇਂਡਰ ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: medium hinting]
en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

[ctx: no hinting]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: slight hinting]
en: Slight
pa: ਹਲਕਾ

[ctx: full hinting]
en: Full
pa: ਪੂਰਾ

[ctx: %1 is the name of a font type, %2 is the size in points (pt). Ex: Noto Sans 10pt]
en: %1 %2pt
pa: %1 %2ਪੁਆਇੰ

[ctx: Sub-string in a font name; 'Display' as in display font — a type of font inappropriate for computer screens]
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Adjust Global Scale…
pa: ਗਲੋਬਲ ਸਕੇਲ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
pa: ਤੁਸੀਂ ਐਂਟੀ-ਲਾਇਸਿੰਗ ਜਾਂ DPI ਨਾਲ ਸੈਟਿੰਗ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੀ ਹੈ। ਇਹ ਸਿਰਫ ਨਵੇਂ ਜਾਰੀ ਕਾਰਜ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋ ਸਕੇਗੀ।

en: &Adjust All Fonts…
pa: …ਸਭ ਫੋਂਟ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ(&A)

en: General:
pa: ਸਧਾਰਨ:

en: Select general font
pa: ਸਧਾਰਨ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Fixed width:
pa: ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ:

en: Select fixed width font
pa: ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Small:
pa: ਛੋਟਾ:

en: Select small font
pa: ਛੋਟੇ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Toolbar:
pa: ਟੂਲਬਾਰ:

en: Select toolbar font
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Menu:
pa: ਮੇਨੂ:

en: Select menu font
pa: ਮੇਨੂ ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Window title:
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ:

en: Select window title font
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Anti-Aliasing:
pa: ਐਂਟੀਲਾਇਸਿੰਗ:

en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ

en: Exclude range from anti-aliasing
pa: ਐਂਟੀ-ਅਲਾਈਸਿੰਗ ਦੀ ਰੇਜ਼ ਤੋਂ ਅਲਹਿਦਾ

en: %1 pt
pa: %1 ਪੁਆਇੰਟ

en: to
pa: ਤੋਂ

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਲ ਰੈਂਡਰਿੰਗ:

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
pa: ਹਿੰਟਿੰਗ:

en: Force font DPI:
pa: ਫੋਂਟ DPI ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ:
