krunner_sessions - en to pl translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
pl: wyloguj;wyloguj

en: Logs out, exiting the current desktop session
pl: Wylogowuje kończąc bieżące posiedzenie

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
pl: wyłącz;wyłącz

en: Turns off the computer
pl: Wyłącza komputer

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
pl: uruchom ponownie;uruchom ponownie

en: Reboots the computer
pl: Uruchamia komputer ponownie

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
pl: zablokuj;zablokuj ekran

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
pl: Blokuje bieżące posiedzenie i włącza wygaszacz ekranu

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
pl: zapisz;zapisz posiedzenie

en: Saves the current session for session restoration
pl: Zapisuje bieżące posiedzenie, aby później je przywrócić

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
pl: przełącz użytkownika;nowe posiedzenie

en: Starts a new session as a different user
pl: Uruchamia nowe posiedzenie jako inny użytkownik

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
pl: posiedzenia

en: Lists all sessions
pl: Pokaż wszystkie posiedzenia

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
pl: przełącz

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
pl: Przełącza na bieżące posiedzenie użytkownika :q: lub listę użytkowników jeśli nie podano :q:.

[ctx: log out command]
en: Log Out
pl: Wyloguj

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
pl: Wyłącz

[ctx: restart computer command]
en: Restart
pl: Uruchom ponownie

[ctx: lock screen command]
en: Lock
pl: Zablokuj

en: Save Session
pl: Zapisz posiedzenie

en: Switch User
pl: Przełącz użytkownika

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
pl: <p>Masz zamiar rozpocząć nową posiedzenie pulpitu.</p><p>Zostanie pokazany ekran logowania, a bieżące posiedzenie zostanie ukryte.</p><p>Aby przełączy między sesjami pulpitu naciśnij:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{numer sesji}</li><li>Wyszukiwarka Plazmy (wpisz %1)</li><li>Elementy interfejsu Plazmy (takie jak uruchamiacze aplikacji)</li></ul>

en: New Desktop Session
pl: Nowe posiedzenie pulpitu
