plasma-desktop - en to pl translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
pl: Przestaw "nie przeszkadzać"

en: Other Applications
pl: Inne programy

en: Show popups
pl: Pokaż okna wysuwne

en: Show in do not disturb mode
pl: Pokaż także w trybie nie-przeszkadzać

en: Show in history
pl: Pokaż w historii

en: Show notification badges
pl: Pokaż odznaki powiadomień

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
pl: Ustawienia zdarzeń

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
pl: Ten program nie obsługuje ustawiania powiadomień na podstawie zdarzeń

en: Show a message in a pop-up
pl: Pokaż wiadomość w oknie wysuwnym

en: Play a sound
pl: Odtwórz dźwięk

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
pl: Odsłuchaj dźwięku

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
pl: Wyzeruj

en: Choose sound file
pl: Wybierz plik dźwiękowy

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
pl: Powiadomienia systemowe

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
pl: Ustawienia programu

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
pl: Nie można znaleźć elementu 'Powiadomień', który jest wymagany do ich wyświetlania. Upewnij się, że jest włączony na twojej tacce systemowej lub wolnostojącym elemencie interfejsu.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
pl: Powiadomienia są obecnie wyświetlane przez '%1 %2' zamiast Plazmę.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
pl: Powiadomienia nie są obecnie wyświetlane przez Plazmę.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
pl: Tryb nie przeszkadzać

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
pl: Włącz samoczynnie:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
pl: Gdy ekrany są lustrzanie odbite

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
pl: Podczas udostępniania ekranu

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
pl: Przełącz ręcznie skrótem:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
pl: Warunki widoczności

en: Critical notifications:
pl: Ważne powiadomienia:

en: Show in Do Not Disturb mode
pl: Pokaż także w trybie nie-przeszkadzać

en: Normal notifications:
pl: Zwyczajne powiadomienia:

en: Show over full screen windows
pl: Pokaż na pełnoekranowych oknach

en: Low priority notifications:
pl: Nieważne powiadomienia:

en: Show popup
pl: Pokaż okno wysuwne

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
pl: Okno wysuwne

[ctx: @label]
en: Location:
pl: Położenie:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
pl: Obok ikony powiadomień

en: Choose Custom Position…
pl: Wybierz własne położenie...

en: %1 second | %1 seconds
pl[0]: %1 sekundzie
pl[1]: %1 sekundach
pl[2]: %1 sekundach

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
pl: Ukryj po:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
pl: Dodatkowa informacja zwrotna

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
pl: Pokaż w powiadomieniach

en: Application progress:
pl: Postęp programu:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
pl: Pozostaw okno wysuwne otwarte podczas pokazywania postępu

en: Notification badges:
pl: Odznaki powiadomień:

en: Show in task manager
pl: Pokaż na pasku zadań

en: Popup Position
pl: Położenie okna wysuwnego

en: Application Settings
pl: Ustawienia programu

en: Applications
pl: Programy

en: System Services
pl: Usługi systemowe

en: No application or event matches your search term
pl: Żaden program lub zdarzenie nie pasuje do szukanego wyrażenia

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
pl: Wybierz program z wykazu, aby ustawić jego powiadomienia i zachowanie
