plasma-workspace - en to pl translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info]
en: Time-based features such as Night Light and dynamic wallpapers can be synchronized with the day-night cycle. Choose your preferred cycle here.
pl: Funkcjonalności oparte na czasie takie jak Nocne Barwy oraz dynamiczne tapety można zsynchronizować z cyklem dzień-noc. Wybierz swój cykl tutaj.

[ctx: @label:listbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times [based on]']
en: Determine sunrise and sunset times:
pl: Podaj czasy wschodu i zachodu słońca:

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Based on device's location
pl: Na podstawie położenia urządzenia

[ctx: @item:inlistbox part of a sentence: 'Determine sunrise and sunset times']
en: Using custom times
pl: Użyj własnych czasów

[ctx: @label]
en: Sunrise:
pl: Wschód:

[ctx: @label]
en: Sunset:
pl: Zachód:

[ctx: @label:spinbox]
en: Transition duration:
pl: Czas przejścia:

[ctx: @item:valuesuffix transition duration]
en: %1 minute | %1 minutes
pl[0]: %1 minuta
pl[1]: %1 minuty
pl[2]: %1 minut

[ctx: @option:radio]
en: Automatically detect location
pl: Sam wykryj położenie

[ctx: @info]
en: The <application>GeoClue2</application> service will be used to periodically update the device's location using GPS or cell tower triangulation if available, or else by sending its IP address to <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.
pl: Usługa <application>GeoClue2</application> będzie okresowo uaktualniała położenie urządzenia przy użyciu systemu GPS lub triangulacji wieży telefonii komórkowej, jeśli taka będzie dostępna lub wysyłając adres IP do <link url='https://geoip.com/privacy/'>GeoIP</link>.

[ctx: @info]
en: The <application>%1</application> service will be used to periodically update the device's location. Please open a bug report at <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> asking KDE developers to write a detailed description of what this service will do.
pl: Usługa <application>%1</application> będzie okresowo uaktualniała położenie urządzenia. Otwórz prośbę na <link url='https://bugs.kde.org'>https://bugs.kde.org</link> do programistów KDE w celu szczegółowego opisu, co robi ta usługa.

[ctx: @option:radio]
en: Use manual location:
pl: Użyj ręcznego położenia:

[ctx: @label]
en: Latitude:
pl: Szerokość geograficzna:

[ctx: @label]
en: Longitude:
pl: Długość geograficzna:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sunrise starts at %1 and ends at %2
pl: Wschód słońca zaczyna się o %1 i kończy o %2

[ctx: @label]
en: Sunrise
pl: Wschód

[ctx: @info:tooltip]
en: Sunset starts at %1 and ends at %2
pl: Zachód słońca zaczyna się o %1 i kończy o %2

[ctx: @label]
en: Sunset
pl: Zachód

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar day. Choose custom times instead.
pl: Nie można ustalić czasów wschodu i zachodu słońca dla twojego miejsca ze względu na dzień polarny. Wybierz własne czasy.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be determined at your location due to polar night. Choose custom times instead.
pl: Nie można ustalić czasów wschodu i zachodu słońca dla twojego miejsca ze względu na noc polarną. Wybierz własne czasy.

[ctx: @info]
en: Sunrise and sunset times cannot be reliably determined at your location. Choose custom times instead.
pl: Nie można niezawodnie ustalić czasów wschodu i zachodu słońca dla twojego miejsca. Wybierz własne czasy.

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
pl: Dotknij, aby wskazać swoje miejsce na mapie.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
pl: Naciśnij, aby wskazać swoje miejsce na mapie.

en: Zoom in
pl: Powiększ

en: Zoom out
pl: Pomniejsz

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
pl: Dostosowane z <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>mapy ustalania położenia na świecie</link> autorstwa TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
