plasma-workspace - en to pl translation catalogue (85 entries)

en: Inherit Language
pl: Odziedzicz język

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
pl: Układ metryczny (SI)

[ctx: Binary dialect IEC description]
en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
pl: Dwójkowo -  Kibibajty (KiB), Mebibajty (MiB), Gibibajty (GiB)

[ctx: Binary dialect JEDEC description]
en: Binary - Kilobytes (KB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
pl: Dwójkowo - Kilobajty (KB), Megabajty (MB), Gigabajty (GB)

[ctx: Binary dialect Metric description]
en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
pl: Dziesiętnie - Kilobajty (kB), Megabajty (MB), Gigabajty (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
pl: Imperialne UK

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
pl: Imperialne US

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
pl: Metryczne

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
pl: Listowy

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
pl: Korporacja Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
pl: Wydział rozwoju

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
pl: Budynek rozwoju

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
pl: Główna ulica

[ctx: House number]
en: House 1
pl: Dom 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
pl: Pokój 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
pl: Poziom 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
pl: Śródmieście

[ctx: Town or city]
en: City
pl: Miasto

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
pl: Województwo

[ctx: Family names]
en: FamilyName
pl: Nazwisko panieńskie

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
pl: NAZWISKO PANIEŃSKIE

[ctx: First given name]
en: FirstName
pl: Imię

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
pl: Imię

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
pl: Inna nazwa

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
pl: Drugie imię

[ctx: Profession]
en: Profession
pl: Zawód

[ctx: Salutation]
en: Doctor
pl: Lekarz

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
pl: Nie można znaleźć przykładu dla tego języka

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
pl: Nie można znaleźć języków dostępnych na systemie przy użyciu narzędzia <command>localectl</command>. Zalecamy zgłoszenie tego jako błędu na <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
pl: %1 (Brazylia)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
pl: Nie można namierzyć piku `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1 %2
pl: Niepowodzenie check-language-support, wynik: %1 %2

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
pl: Nie udało się rozwiązać wszystkich brakujących pakietów! %1

[ctx: %1 is a list of package names, %2 is the error explanation]
en: Failed to install language packages (%1): %2
pl: Nie udało się wgrać pakietów językowych (%1): %2

en: Another process is already running, please retry later
pl: Inny proces jest już uruchomiony, więc spróbuj później

en: Unauthorized to edit locale configuration file
pl: Brak uprawnień do zmiany pliku ustawień

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
pl: Nie można otworzyć pliku `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
pl: Nie można namierzyć piku `locale-gen`

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Default for System
pl: Domyślny systemu

en: Default
pl: Domyślny

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
pl: Domyślny C systemu

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
pl: Domyślny dla %1

[ctx: @info:title]
en: Language
pl: Język

[ctx: @info:title]
en: Numbers
pl: Liczby

[ctx: @info:title]
en: Time
pl: Czas

[ctx: @info:title]
en: Currency
pl: Waluta

[ctx: @info:title]
en: Measurements
pl: Miary

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
pl: Rozmiar papieru

[ctx: @info:title]
en: Address
pl: Adres

[ctx: @info:title]
en: Name Style
pl: Wygląd nazwy

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
pl: Numery telefonów

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
pl: Rozmiary danych i przechowywania

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
pl: Domyślne systemowe

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
pl:  (Standardowy format dla %1)

en: Language
pl: Język

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
pl: Umieszczenie jakiegokolwiek języka poniżej angielskiego spowoduje niepożądane zachowanie w niektórych aplikacjach. Jeśli chcesz używać swojego systemu w języku angielskim, to usuń wszystkie pozostałe języki.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
pl: Język "%1" jest nieobsługiwany

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
pl: Dodaj języki w kolejności, w której chcesz je widzieć w swoich aplikacjach.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
pl: Zmień język

[ctx: @title:window]
en: Change Language
pl: Zmień język

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
pl: Przenieś na szczyt

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
pl: Usuń

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
pl: Nie ustawiono żadnego języka

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
pl: Dodaj języki

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include “%1”
pl: Ten system nie zawiera “%1”

[ctx: @info:usagetip]
en: Learn how to help <link url='%1'>translate KDE software into your language</link>.
pl: Przeczytaj o tym jak pomóc <link url='%1'>przetłumaczyć oprogramowanie KDE na swój język</link>.

[ctx: @action:button]
en: Add More…
pl: Dodaj więcej…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
pl: Wprowadzone zmiany odniosą skutek przy następnym logowaniu.

en: Restart now
pl: Uruchom ponownie teraz

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
pl: Tworzenie plików obsługi regionu i języka; nie wyłączaj jeszcze swojego komputera.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
pl: Pliki obsługi języka i regionu zostały utworzone, lecz nie można było wgrać czcionek od danego języka. Jeśli twój język wymaga szczególnych czcionek, aby być wyświetlanym poprawnie, to będziesz musiał sam je namierzyć, a później wgrać.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
pl: Wgrano wymagane pliki do obsługi regionu i języka. Można teraz bezpiecznie wyłączyć ten komputer.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
pl: Zmień...

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
pl: Rozmiary danych i przechowywania

en: Numbers
pl: Liczby

en: Time
pl: Czas

en: Currency
pl: Waluta

en: Measurements
pl: Miary

en: Paper Size
pl: Rozmiar papieru

[ctx: Postal Address]
en: Address
pl: Adres

[ctx: Name Style]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
pl: Numer telefonu

[ctx: @info:placeholder]
en: This system does not include settings for “%1”
pl: Ten system nie zawiera ustawień dla “%1”

[ctx: @info:usagetip]
en: Try searching for a nearby region.
pl: Spróbuje poszukać sąsiedniego regionu.
