plasma-desktop - en to pt translation catalogue (45 entries)

en: Toggle do not disturb
pt: Comutar o 'Não incomodar'

en: Configure Notifications
pt: Configurar as Notificações

en: Show popups
pt: Mostrar as mensagens

en: Show in do not disturb mode
pt: Mostrar num modo para não incomodar

en: Show in history
pt: Mostrar no histórico

en: Show notification badges
pt: Mostrar os emblemas das notificações

en: Configure Events…
pt: Configurar os Eventos…

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis.
pt: Esta aplicação não suporta a configuração de notificações por cada evento.

en: This module lets you manage application and system notifications.
pt: Este módulo permite-lhe gerir as notificações das aplicações e do sistema.

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
pt: Não foi possível encontrar um elemento de 'Notificações', o qual é obrigatório para as apresentar. Certifique-se que está activo na sua Bandeja do Sistema ou como um elemento autónomo.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
pt: As notificações são fornecidas de momento pelo '%1 %2' em vez do Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
pt: As notificações não são fornecidas de momento pelo Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
pt: Modo 'Não Incomodar'

[ctx: Enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable:
pt: Activar:

[ctx: Enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
pt: Quando os ecrãs estiverem em espelho

[ctx: Enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
pt: Durante a partilha do ecrã

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Keyboard shortcut:
pt: Atalho do teclado:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
pt: Condições de visibilidade

en: Critical notifications:
pt: Notificações críticas:

en: Show in Do Not Disturb mode
pt: Mostrar no modo para Não Incomodar

en: Normal notifications:
pt: Notificações normais:

en: Show over full screen windows
pt: Mostrar sobre as janelas de ecrã completo

en: Low priority notifications:
pt: Notificações de baixa prioridade:

en: Show popup
pt: Mostrar uma mensagem

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
pt: Mensagens

[ctx: @label]
en: Location:
pt: Localização:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
pt: Perto do ícone da notificação

en: Choose Custom Position…
pt: Escolher uma Posição Personalizada…

en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
pt: Esconder ao fim de:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
pt: Reacções adicionais

en: Application progress:
pt: Progresso da aplicação:

en: Show in task manager
pt: Mostrar no gestor de tarefas

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
pt: Mostrar nas notificações

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
pt: Manter a mensagem aberta durante o progresso

en: Notification badges:
pt: Emblemas da notificação:

[ctx: @title:group]
en: Application-specific settings
pt: Configurações específicas da aplicação

en: Configure…
pt: Configurar…

en: Popup Position
pt: Posição da Mensagem

en: Application Settings
pt: Configuração da Aplicação

en: Applications
pt: Aplicações

en: System Services
pt: Serviços do Sistema

en: No application or event matches your search term.
pt: Nenhuma aplicação ou evento corresponde ao seu texto de pesquisa.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior.
pt: Seleccione uma aplicação na lista para configurar as suas definições e comportamento das notificações.

en: Other Applications
pt: Outras Aplicações
