klipper - en to pt translation catalogue (136 entries)

en: Selection and Clipboard:
pt: Selecção e Área de Transferência:

[ctx: @info:tooltip]
en: When text or an area of the screen is highlighted with the mouse or keyboard, this is the <emphasis>selection</emphasis>. It can be pasted using the middle mouse button.<nl/><nl/>If the selection is explicitly copied using a <interface>Copy</interface> or <interface>Cut</interface> action, it is saved to the <emphasis>clipboard</emphasis>. It can be pasted using a <interface>Paste</interface> action. <nl/><nl/>When turned on this option keeps the selection and the clipboard the same, so that any selection is immediately available to paste by any means. If it is turned off, the selection may still be saved in the clipboard history (subject to the options below), but it can only be pasted using the middle mouse button.
pt: Quando o texto ou uma área do ecrã fica seleccionado com o rato ou o teclado, esta é a <emphasis>selecção</emphasis>. A mesma poderá ser colada com o botão do meio do rato.<nl/><nl/>Se a selecção for copiada de forma explícita com uma acção <interface>Copiar</interface> ou <interface>Cortar</interface>, a mesma é gravada na <emphasis>área de transferência</emphasis>. Também pode ser colada com uma acção <interface>Colar</interface>.<nl/><nl/>Quando estiver activada, esta opção mantém a selecção e a área de transferência iguais, de forma que qualquer selecção fique imediatamente disponível para ser colada de qualquer forma. Se estiver desligada, a selecção poderá à mesma ser gravada no histórico da área de transferência (sujeita às opções abaixo), mas só poderá ser colada com o botão do meio do rato.

en: Clipboard history:
pt: Histórico da área de transferência:

[ctx: Number of entries]
en:  entry |  entries
pt[0]:  elemento
pt[1]:  elementos

en: Always save in history
pt: Gravar sempre no histórico

en: Text selection:
pt: Selecção do texto:

en: Only when explicitly copied
pt: Só quando for explicitamente copiada

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
pt: Se as selecções de texto são gravadas no histórico da área de transferência.

en: Non-text selection:
pt: Selecção de dados não-texto:

en: Never save in history
pt: Nunca gravar no histórico

en: Whether non-text selections (such as images) are saved in the clipboard history.
pt: Se as selecções sem texto (como as imagens) são gravadas no histórico da área de transferência.

en: Show action popup menu:
pt: Mostrar o menu de contexto das acções:

[ctx: @info]
en: When text that matches an action pattern is selected or is chosen from the clipboard history, automatically show the popup menu with applicable actions. If the automatic menu is turned off here, or it is not shown for an excluded window, then it can be shown by using the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
pt: Quando é seleccionado algum texto que corresponde a um padrão de acção ou o mesmo é escolhido a partir do histórico da área de transferência, mostra automaticamente o menu de contexto com as acções respectivas. Se o menu automático estiver desligado aqui, ou se não estiver visível para uma janela excluída, então poderá ser apresentado com a combinação de teclas <shortcut>%1</shortcut>.

en: Exclude Windows...
pt: Excluir as Janelas...

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

[ctx: No timeout]
en: None
pt: Nenhum

en: Options:
pt: Opções:

en: Exclude Windows
pt: Excluir as Janelas

[ctx: @info]
en: When a <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents, its <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu and can be executed.
pt: Quando um <interface>padrão de correspondência</interface> corresponder ao conteúdo da área de transferência, os seus <interface>comandos</interface> aparecem no menu de contexto do Klipper e podem ser executados.

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
pt: Padrão de correspondência e comandos

[ctx: @title:column]
en: Description
pt: Descrição

en: Add Action...
pt: Adicionar uma Acção...

en: Edit Action...
pt: Editar a Acção...

en: Delete Action
pt: Apagar a Acção

[ctx: @info]
en: These actions appear in the popup menu which can be configured on the <interface>Action Menu</interface> page.
pt: Estas acções que aparecem no menu de contexto poderão ser configuradas na página do <interface>Menu das Acções</interface>.

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
pt: Deseja apagar a acção seleccionada <resource>%1</resource><nl/>e todos os seus comandos?

en: Confirm Delete Action
pt: Confirmar a Acção de Remoção

[ctx: General Config]
en: General
pt: Geral

en: General Configuration
pt: Configuração Geral

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
pt: Menu de Acções

en: Action Menu
pt: Menu de Acções

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
pt: Configuração das Acções

en: Actions Configuration
pt: Configuração das Acções

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Shortcuts Configuration
pt: Configuração dos Atalhos

[ctx: @info]
en: The action popup will not be shown automatically for these windows, even if it is enabled. This is because, for example, a web browser may highlight a URL in the address bar while typing, so the menu would show for every keystroke.<nl/><nl/>If the action menu appears unexpectedly when using a particular application, then add it to this list. <link>How to find the name to enter</link>.
pt: O menu de contexto das acções não aparecerá automaticamente para estas janelas, mesmo que esteja activo. Isto acontece porque, por exemplo, um navegador Web poderá realçar um URL na barra de endereços enquanto escreve, pelo que o menu iria aparecer para cada tecla introduzida.<nl/><nl/>Se o menu de acções aparecer de forma inesperada para uma aplicação em particular, então adicione-a a esta lista. <link>Como descobrir o nome a introduzir</link>.

[ctx: @info:tooltip]
en: The name that needs to be entered here is the WM_CLASS name of the window to be excluded. To find the WM_CLASS name for a window, in another terminal window enter the command:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>and click on the window that you want to exclude. The first name that it displays after the equal sign is the one that you need to enter.
pt: O nome que precisa de ser introduzido aqui é o nome do WM_CLASS da janela a excluir. Para descobrir o nome do WM_CLASS de uma janela, introduza noutra janela de terminal o comando:<nl/><nl/>&nbsp;&nbsp;<icode>xprop | grep WM_CLASS</icode><nl/><nl/>e carregue na janela que deseja excluir. O primeiro nome que aparece a seguir ao sinal de igual é o que precisa de introduzir.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Replace Clipboard
pt: Substituir a Área de Transferência

en: Add to Clipboard
pt: Adicionar à Área de Transferência

en: Command
pt: Comando

en: Output
pt: Resultado

en: Description
pt: Descrição

en: Action Properties
pt: Propriedades da Acção

[ctx: @info]
en: An action takes effect when its <interface>match pattern</interface> matches the clipboard contents. When this happens, the action's <interface>commands</interface> appear in the Klipper popup menu; if one of them is chosen, the command is executed.
pt: Uma acção faz efeito quando o seu <interface>padrão de correspondência</interface> corresponder ao conteúdo da área de transferência. Quando isso acontecer, os <interface>comandos da acção</interface> aparecerão no menu de contexto do Klipper; se um deles for escolhido, o comando é executado.

en: Enter a pattern to match against the clipboard
pt: Indique um padrão para corresponder com a área de transferência

en: Match pattern:
pt: Padrão de correspondência:

[ctx: @info]
en: The match pattern is a regular expression. For more information see the <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">Wikipedia entry</link> for this topic.
pt: O padrão de correspondência é uma expressão regular. Para mais informações, leia o <link url="https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression">item da Wikipédia</link> sobre esse tópico.

en: Enter a description for the action
pt: Indique uma descrição da acção

en: Description:
pt: Descrição:

en: Include in automatic popup
pt: Incluir na janela automática

[ctx: @info]
en: The commands for this match will be included in the automatic action popup, if it is enabled in the <interface>Action Menu</interface> page. If this option is turned off, the commands for this match will not be included in the automatic popup but they will be included if the popup is activated manually with the <shortcut>%1</shortcut> key shortcut.
pt: Os comandos para esta correspondência serão incluídos na janela automática da acção, caso esteja activa na página do  <interface>Menu de Acções</interface>. Se estiver desligada, os comandos desta correspondência não serão incluídos na janela automática, mas serão incluídos se a janela for activada manualmente com a combinação de teclas <shortcut>%1</shortcut>.

en: Add Command...
pt: Adicionar um Comando...

en: Edit Command...
pt: Editar o Comando...

en: Delete Command
pt: Remover o Comando

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
pt: Deseja apagar o comando seleccionado <resource>%1</resource>?

en: Confirm Delete Command
pt: Confirmar o Comando de Remoção

en: Command Properties
pt: Propriedades do Comando

en: Enter the command and arguments
pt: Indique o comando e os argumentos

en: Command:
pt: Comando:

[ctx: @info]
en: A <placeholder>&#37;s</placeholder> in the command will be replaced by the complete clipboard contents. <placeholder>&#37;0</placeholder> through <placeholder>&#37;9</placeholder> will be replaced by the corresponding captured texts from the match pattern.
pt: Um <placeholder>&#37;s</placeholder> no comando será substituído pelo conteúdo completo da área de transferência. Os itens <placeholder>&#37;0</placeholder> até <placeholder>&#37;9</placeholder> serão substituídos pelos textos de captura correspondentes ao padrão.

en: Enter a description for the command
pt: Indique uma descrição para o comando

en: Output from command:
pt: Resultado do comando:

en: Replace current clipboard
pt: Substituir a área de transferência actual

en: Append to clipboard
pt: Adicionar à área de transferência

en: What happens to the standard output of the command executed.
pt: O que acontece ao 'standard output' do comando executado.

en: Reset the icon to the default for the command
pt: Repor o ícone predefinido para o comando

en: Icon:
pt: Ícone:

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
pt: Menu de Contexto das Acções Automáticas

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
pt: &Limpar o Histórico da Área de Transferência

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure Klipper…
pt: &Configurar o Klipper…

[ctx: @action:inmenu Quit Klipper]
en: &Quit
pt: &Sair

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
pt: Invocar Manualmente a Acção na Área de Transferência Actual

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Contents…
pt: &Editar o Conteúdo…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
pt: Mo&strar o Código de Barras…

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
pt: Item do Histórico Seguinte

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
pt: Item do Histórico Anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Items at Mouse Position
pt: Mostrar os Itens na Posição do Rato

[ctx: %1 is application display name]
en: %1 - Clipboard Tool
pt: %1 - Ferramenta da Área de Transferência

[ctx: @info]
en: You can enable URL actions later in the <interface>Actions</interface> page of the Clipboard applet's configuration window
pt: Poderá activar as acções do URL posteriormente na página de <interface>Acções</interface> na janela de configuração do elemento da Área de Transferência

en: Should Klipper start automatically when you login?
pt: Dever-se-á o Klipper iniciar automaticamente quando o utilizador se liga?

en: Automatically Start Klipper?
pt: Iniciar Automaticamente o Klipper?

en: Start
pt: Iniciar

en: Do Not Start
pt: Não Iniciar

en: Edit Contents
pt: Editar o Conteúdo

en: Mobile Barcode
pt: Código de Barras Móvel

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
pt: Deseja mesmo limpar e remover o histórico da área de transferência?

en: Clear Clipboard History
pt: Limpar o Histórico da Área de Transferência

en: Clipboard history
pt: Histórico da área de transferência

en: up
pt: cima

en: current
pt: actual

en: down
pt: baixo

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
pt: Versão do Klipper

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
pt: Gravar o histórico entre sessões do ambiente de trabalho

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
pt: Retém o histórico da área de transferência, para que fique disponível da próxima vez que iniciar a sessão.

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
pt: Impedir o esvaziamento da área de transferência

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
pt: Não permitir a limpeza da área de transferência, por exemplo na saída de uma aplicação.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
pt: Manter iguais a selecção e a área de transferência

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Content selected with the cursor is automatically copied to the clipboard so that it can be pasted with either a Paste action or a middle-click.<br/><a href="1">More about the selection and clipboard</a>.
pt: O conteúdo seleccionado com o cursor é automaticamente copiado para a área de transferência, para que possa ser colado com uma acção Colar ou o botão do meio do rato.<br/><a href="1">Mais sobre a selecção e a área de transferência</a>.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
pt: Ignorar a selecção

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Content selected with the cursor but not explicitly copied to the clipboard is not automatically stored in the clipboard history, and can only be pasted using a middle-click.
pt: O conteúdo seleccionado com o cursor, mas não copiado explicitamente para a área de transferência, não é gravado automaticamente no histórico da área de transferência, podendo só ser colado com o botão do meio do rato.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
pt: Apenas a selecção do texto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Only store text selections in the clipboard history, not images or any other type of data.
pt: Gravar apenas as selecções de texto no histórico da área de transferência e não as imagens ou outros tipos de dados.

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
pt: Ignorar sempre as imagens

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
pt: Não guardar as imagens no histórico da área de transferência, mesmo que explicitamente copiado.

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
pt: Usar o editor gráfico de expressões regulares

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
pt: Imediatamente na selecção

note: i18n: ectx: tooltip, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Show the popup menu of applicable actions as soon as a selection is made.
pt: Mostra o menu de contexto das acções aplicáveis assim que é efectuada uma selecção.

note: i18n: ectx: label, entry (NoActionsForWM_CLASS), group (General)
en: No actions for WM_CLASS
pt: Sem acções para o WM_CLASS

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
pt: Tempo-limite do menu das acções automáticas:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
pt: Mostrar o menu de contexto das acções automáticas durante este período.

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
pt: Tamanho do histórico:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
pt: O histórico da área de transferência irá guardar esta quantidade de itens.

note: i18n: ectx: label, entry (ActionList), group (General)
en: Dummy entry for indicating changes in an action's tree widget
pt: Item de testes para indicar as alterações num elemento da árvore de acções

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
pt: Remover os espaços em branco da selecção

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Remove any whitespace from the start and end of selected text, before performing an action. For example, this ensures that a URL pasted in a browser is interpreted as expected. The text saved on the clipboard is not affected.
pt: Remover os espaços em branco do início e do fim do texto seleccionado antes de efectuar uma acção. Por exemplo, isto garante que o URL colado num navegador é interpretado como seria de esperar.<br/><br/>O texto gravado na área de transferência não é afectado.

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
pt: Para um item seleccionado no histórico

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
pt: Mostra o menu de contexto  das acções aplicáveis se seleccionar um item do histórico da área de transferência.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
pt: Incluir as acções baseadas no MIME

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: If a file name or URL is selected, include applications that can accept its MIME type in the popup menu.
pt: Se for seleccionado um nome de ficheiro ou URL, incluir as aplicações que conseguem lidar com o seu tipo MIME na área de acções.

[ctx: %1 is application display name]
en: %1 - Clipboard Items
pt: %1 - Itens da Área de Transferência

en: Search…
pt: Procurar…

en: Invalid regular expression, %1
pt: Expressão regular inválida: %1

en: Clipboard is empty
pt: A área de transferência está em branco

en: No matches
pt: Sem correspondências

en: Plasma cut & paste history utility
pt: Utilitário de histórico da cópia e colagem do Plasma

en: Author
pt: Autoria

en: Original Author
pt: Autor Original

en: Contributor
pt: Contribuinte

en: Bugfixes and optimizations
pt: Correcções de erros e optimizações

en: Previous Maintainer
pt: Manutenção Anterior

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: &More
pt: &Mais

en: Clipboard Contents
pt: Conteúdo da Área de Transferência

en: Disable This Popup
pt: Desactivar este menu

en: &Cancel
pt: &Cancelar
