kgeography - en to pt translation catalogue (65 entries)

en: Appearance
pt: Aparência

en: Calendar
pt: Calendário

en: Time Zones
pt: Fusos-Horários

en: Events
pt: Eventos

[ctx: @action:button Add event]
en: Add…
pt: Adicionar…

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a new event
pt: Adicionar um novo evento

en: No events for today
pt: Sem eventos para hoje

en: No events for this day
pt: Sem eventos para este dia

en: Switch…
pt: Mudar…

en: Switch to another timezone
pt: Mudar para outro fuso-horário

en: Information:
pt: Informação:

en: Show date
pt: Mostrar a data

en: Adaptive location
pt: Localização adaptativa

en: Always beside time
pt: Sempre ao lado da hora

en: Always below time
pt: Sempre debaixo da hora

en: Show seconds
pt: Mostrar os segundos

en: Show time zone:
pt: Mostrar o fuso-horário:

en: Only when different from local time zone
pt: Só quando diferente do fuso-horário local

en: Always
pt: Sempre

en: Display time zone as:
pt: Mostrar o fuso-horário como:

en: Code
pt: Código

en: City
pt: Cidade

en: Offset from UTC time
pt: Deslocamento face à hora UTC

en: Time display:
pt: Apresentação da hora:

en: 12-Hour
pt: 12 Horas

en: Use Region Defaults
pt: Usar as Predefinições da Região

en: 24-Hour
pt: 24 Horas

en: Change Regional Settings…
pt: Modificar a Configuração Regional…

en: Date format:
pt: Formato da data:

en: Long Date
pt: Data por Extenso

en: Short Date
pt: Data Abreviada

en: ISO Date
pt: Data ISO

[ctx: custom date format]
en: Custom
pt: Personalizado

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Time Format Documentation</a>
pt: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qml-qtqml-qt.html#formatDateTime-method">Documentação do Formato da Hora</a>

[ctx: @label:group]
en: Text display:
pt: Apresentação do texto:

[ctx: @option:radio]
en: Automatic
pt: Automática

[ctx: @label]
en: Text will follow the system font and expand to fill the available space.
pt: O texto irá seguir o tipo de letra do sistema e expandir-se para preencher o espaço disponível.

[ctx: @action:button]
en: Choose Style…
pt: Escolher o Estilo…

[ctx: @info %1 is the font size, %2 is the font family]
en: %1pt %2
pt: %2 %1pt

[ctx: @title:window]
en: Choose a Font
pt: Escolher um Tipo de Letra

en: General:
pt: Geral:

en: Show week numbers
pt: Mostrar os números das semanas

en: First day of week:
pt: Primeiro dia da semana:

en: Available Plugins:
pt: 'Plugins' Disponíveis:

en: Tip: if you travel frequently, add another entry for your home time zone to this list. It will only appear when you change the systemwide time zone to something else.
pt: Sugestão: Se viajar com frequência, adicione outro elemento para o seu fuso-horário local nesta lista. Só irá aparecer quando mudar o fuso-horário do sistema para outra coisa qualquer.

en: Clock is currently using this time zone
pt: O relógio já está a usar este fuso-horário

[ctx: @label This list item shows a time zone city name that is identical to the local time zone's city, and will be hidden in the timezone display in the plasmoid's popup]
en: Hidden while this is the local time zone's city
pt: Escondido enquanto esta é a cidade do fuso-horário local

en: Switch Systemwide Time Zone…
pt: Mudar o Fuso-Horário do Sistema…

en: Remove this time zone
pt: Remover este fuso-horário

en: Systemwide Time Zone
pt: Fuso-Horário do Sistema

en: Additional Time Zones
pt: Fusos-Horários Adicionais

en: Add more time zones to display all of them in the applet's pop-up, or use one of them for the clock itself
pt: Adicione mais fusos-horários para os mostrar a todos na janela da 'applet' ou use uma delas para o relógio em si

en: Add Time Zones…
pt: Adicionar Fusos-Horários…

en: Switch displayed time zone by scrolling over clock applet
pt: Mudar o fuso-horário apresentado ao deslizar o elemento do relógio

en: Using this feature does not change the systemwide time zone. When you travel, switch the systemwide time zone instead.
pt: Se usar esta funcionalidade, não muda o fuso-horário local a nível do sistema. Quando viajar, mude o fuso-horário local em alternativa.

en: Add More Timezones
pt: Adicionar Mais Fusos-Horários

en: At least one time zone needs to be enabled. Your local timezone was enabled automatically.
pt: Pelo menos um dos fusos-horários terá de estar activo. O seu fuso-horário local foi activado automaticamente.

en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a Área de Transferência

en: Adjust Date and Time…
pt: Acertar a Data e Hora…

en: Set Time Format…
pt: Mudar o Formato da Hora…

[ctx: @info:tooltip %1 is a localized long date]
en: Today is %1
pt: Hoje é %1

en: Other Calendars
pt: Outros Calendários

[ctx: unix timestamp (seconds since 1.1.1970)]
en: %1 (UNIX Time)
pt: %1 (Hora do UNIX)

[ctx: for astronomers (days and decimals since ~7000 years ago)]
en: %1 (Julian Date)
pt: %1 (Data Juliana)

en: System's local time zone
pt: Fuso-horário local do sistema
