powerdevil - en to pt translation catalogue (20 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
pt: suspender

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
pt: para a ram

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
pt: adormecer

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
pt: hibernar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
pt: para o disco

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
pt: escurecer o ecrã

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
pt: Apresenta as opções de suspensão do sistema (p.ex., suspender, hibernar) e permite a sua activação

en: Suspends the system to RAM
pt: Suspende o sistema para a RAM

en: Suspends the system to disk
pt: Suspende o sistema para o disco

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
pt: brilho do ecrã <percentagem>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
pt: Apresenta todas as opções de brilho ou configura-a com o brilho definido no termo de pesquisa, p.ex., 'brilho do ecrã 50' iria colocar o ecrã a 50% do seu brilho máximo

en: Set Brightness to %1%
pt: Mudar o Brilho para %1%

en: Dim screen totally
pt: Escurecer o ecrã por completo

en: Dim screen by half
pt: Escurecer o ecrã a 50%

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
pt: Suspender

en: Suspend to RAM
pt: Suspender para a RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Suspend to disk
pt: Suspender para o disco

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
pt: brilho do ecrã

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
pt: escurecer o ecrã
