krunner_sessions - en to pt translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
pt: encerrar;sair

en: Logs out, exiting the current desktop session
pt: Encerra, terminando a sessão do ambiente de trabalho actual

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down
pt: desligar

en: Turns off the computer
pt: Desliga o computador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
pt: reiniciar

en: Reboots the computer
pt: Reinicia o computador

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
pt: bloquear;bloquear o ecrã

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
pt: Bloqueia as sessões actuais e inicia o protector de ecrã

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
pt: gravar;gravar a sessão

en: Saves the current session for session restoration
pt: Gravar a sessão actual para a reposição da mesma

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
pt: mudar de utilizador;nova sessão

en: Starts a new session as a different user
pt: Inicia uma sessão nova como outro utilizador

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
pt: sessões

en: Lists all sessions
pt: Apresenta todas as sessões

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
pt: mudar

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
pt: Muda para a sessão activa do utilizador :q:, ou apresenta todas as sessões activas caso o :q: não seja indicado

[ctx: log out command]
en: Log Out
pt: Encerrar

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
pt: Desligar

[ctx: restart computer command]
en: Restart
pt: Reiniciar

[ctx: lock screen command]
en: Lock
pt: Bloquear

en: Save Session
pt: Gravar a Sessão

en: Switch User
pt: Mudar de Utilizador

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
pt: <p>Está prestes a entrar numa nova sessão do ambiente de trabalho.</p><p>Será apresentado um ecrã de autenticação e a sessão actual ficará escondida.</p><p>Poderá mudar de sessões do ambiente de trabalho se usar:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{número da sessão}</li><li>Pesquisar no Plasma (escreva '%1')</li><li>Elementos do Plasma (como o lançador de aplicações)</li></ul>

en: New Desktop Session
pt: Nova Sessão do Ambiente de Trabalho
