mathematik - en to pt translation catalogue (805 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
pt: limpo

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
pt: períodos de céu limpo

[ctx: weather condition]
en: clear sky
pt: céu limpo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
pt: nublado

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
pt: nublado com granizo

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
pt: nublado com neve pesada

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
pt: nublado com neve leve

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
pt: nublado com gelo e chuva

[ctx: weather condition]
en: drizzle
pt: chuvisco

[ctx: weather condition]
en: fog
pt: nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: foggy
pt: enevoado

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
pt: nuvens cinzentas

[ctx: weather condition]
en: hail
pt: granizo

[ctx: weather condition]
en: hail shower
pt: precipitação de granizo

[ctx: weather condition]
en: hail showers
pt: precipitações de granizo

[ctx: weather condition]
en: hazy
pt: com neblina

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
pt: chuva pesada

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
pt: precipitação de chuva pesada

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
pt: precipitação de chuva pesada

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
pt: aguaceiro pesado

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
pt: aguaceiros pesados

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
pt: neve pesada

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
pt: precipitação de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
pt: precipitações de neve pesada

[ctx: weather condition]
en: light cloud
pt: nuvens leves

[ctx: weather condition]
en: light rain
pt: chuva leve

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
pt: aguaceiros leves

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
pt: aguaceiros leves

[ctx: weather condition]
en: light shower
pt: aguaceiro leve

[ctx: weather condition]
en: light showers
pt: aguaceiros leves

[ctx: weather condition]
en: light snow
pt: neve leve

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
pt: precipitação de neve leve

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
pt: precipitações de neve leve

[ctx: weather condition]
en: mist
pt: humidade

[ctx: weather condition]
en: misty
pt: húmido

[ctx: weather condition]
en: N/A
pt: N/D

[ctx: weather condition]
en: na
pt: n/d

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
pt: parcialmente nublado

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
pt: tempestade de areia

[ctx: weather condition]
en: sleet
pt: chuva e gelo

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
pt: precipitação de chuva e gelo

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
pt: precipitações de chuva e gelo

[ctx: weather condition]
en: sunny
pt: sol

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
pt: intervalos de sol

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
pt: nuvens grossas

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
pt: tempestade com trovoada

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
pt: trovoadas

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
pt: aguaceiros com trovoadas

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
pt: tempestade tropical

[ctx: weather condition]
en: white cloud
pt: nuvens brancas

[ctx: weather forecast]
en: clear
pt: limpo

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
pt: intervalos limpos

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
pt: céu limpo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
pt: nublado

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
pt: nublado com granizo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
pt: nublado com neve pesada

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
pt: nublado com neve leve

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
pt: nublado com neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
pt: chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: fog
pt: nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: foggy
pt: com nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
pt: nuvens cinzentas

[ctx: weather forecast]
en: hail
pt: granizo

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
pt: precipitação de granizo

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
pt: precipitações de granizo

[ctx: weather forecast]
en: hazy
pt: com neblina

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
pt: chuva forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
pt: aguaceiro forte

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
pt: aguaceiros fortes

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
pt: aguaceiro pesado

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
pt: aguaceiros pesados

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
pt: neve pesada

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
pt: precipitação de neve pesada

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
pt: precipitações de neve pesada

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
pt: nuvens leves

[ctx: weather forecast]
en: light rain
pt: chuva leve

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
pt: aguaceiro leve

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
pt: aguaceiros leves

[ctx: weather forecast]
en: light shower
pt: aguaceiro leve

[ctx: weather forecast]
en: light showers
pt: aguaceiros leves

[ctx: weather forecast]
en: light snow
pt: neve leve

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
pt: precipitação de neve leve

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
pt: precipitações de neve leve

[ctx: weather forecast]
en: mist
pt: humidade

[ctx: weather forecast]
en: misty
pt: húmido

[ctx: weather forecast]
en: na
pt: n/d

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
pt: parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
pt: tempestade de areia

[ctx: weather forecast]
en: sleet
pt: neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
pt: precipitação de neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
pt: precipitações de neve derretida

[ctx: weather forecast]
en: sunny
pt: com sol

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
pt: com períodos de sol

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
pt: nuvens grossas

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
pt: tempestade com trovoada

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
pt: trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
pt: aguaceiros com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
pt: tempestade tropical

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
pt: nuvens brancas

[ctx: visibility]
en: Excellent
pt: Excelente

[ctx: visibility]
en: Very Good
pt: Muito Boa

[ctx: visibility]
en: Good
pt: Boa

[ctx: visibility]
en: Moderate
pt: Moderada

[ctx: visibility]
en: Poor
pt: Fraca

[ctx: visibility]
en: Very Poor
pt: Muito Fraca

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
pt: A Nevar

[ctx: weather condition]
en: Clear
pt: Limpo

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
pt: Nublado

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
pt: Nuvens Reduzidas

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
pt: Precipitação Distante

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
pt: Neve Dispersa

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
pt: Chuvisco

[ctx: weather condition]
en: Dust
pt: Pó

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
pt: Remoinhos

[ctx: weather condition]
en: Fog
pt: Nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
pt: Banco de Nevoeiro Perto da Estação

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
pt: Nevoeiro com Depósitos de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
pt: Neblinas

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
pt: Chuvisco gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
pt: Chuva gelada

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
pt: Nuvem em Funil

[ctx: weather condition]
en: Hail
pt: Granizo

[ctx: weather condition]
en: Haze
pt: Névoa

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
pt: Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
pt: Neve Dispersa Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
pt: Chuvisco Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
pt: Granizo Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
pt: Chuva e Chuvisco Mistos Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
pt: Chuva e Neve Mistos Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
pt: Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
pt: Chuva e Neve Pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
pt: Aguaceiro Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
pt: Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
pt: Bolas de Neve Pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
pt: Nevão Pesado

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
pt: Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
pt: Tempestade com Granizo Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
pt: Tempestade com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
pt: Cristais de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
pt: Nuvem Aumentada

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
pt: Chuvisco Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
pt: Chuva Gelada Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
pt: Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
pt: Aguaceiro Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
pt: Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
pt: Bolas de Neve Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
pt: Nevão Leve

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
pt: Relâmpagos Visíveis

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
pt: Maioritariamente Limpo

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
pt: Maioritariamente com Sol

[ctx: weather condition]
en: Mist
pt: Humidade

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
pt: Chuva e Chuvisco Mistos

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
pt: Chuva e Nevão Mistos

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
pt: Maioritariamente Nublado

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
pt: Não Comunicado

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
pt: Parcialmente Nublado

[ctx: weather condition]
en: Rain
pt: Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
pt: Chuva e Neve

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
pt: Aguaceiro

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
pt: Chuvisco Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
pt: Poeira ou Tempestade de Areia Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
pt: Nevoeiro Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
pt: Precipitação Gelada Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
pt: Granizo Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
pt: Chuva Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
pt: Chuva e Neve Recentes

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
pt: Aguaceiro Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
pt: Neve Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
pt: Nevão Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
pt: Tempestade Recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
pt: Tempestade Recente com Granizo

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
pt: Tempestade Recente com Granizo Pesado

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
pt: Tempestade Recente com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
pt: Tempestade Recente com Chuva

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
pt: Tempestade de Areia ou Pó

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
pt: Tempestade de Areia ou Pó Severa

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
pt: Neblina

[ctx: weather condition]
en: Smoke
pt: Fumo

[ctx: weather condition]
en: Snow
pt: Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
pt: Cristais de Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
pt: Grãos de Neve

[ctx: weather condition]
en: Squalls
pt: Chuvas Fortes

[ctx: weather condition]
en: Sunny
pt: Sol

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
pt: Tempestade com Granizo

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
pt: Tempestade com Chuva

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
pt: Tempestade com aguaceiros ligeiros

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
pt: Tempestade com aguaceiros fortes

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
pt: Tempestade com Areia ou Pó

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
pt: Tempestade sem Precipitação

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
pt: Algumas nuvens

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
pt: Algumas brisas

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
pt: Algumas brisas com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
pt: Algumas brisas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
pt: Algumas brisas ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
pt: Alguns aguaceiros ou brisas

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
pt: Alguns aguaceiros ou brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
pt: Alguns aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
pt: Alguns aguaceiros ou chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
pt: Alguns aguaceiros ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
pt: Algumas tempestades com trovoada

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
pt: Algumas trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
pt: Algumas tempestades com trovoada

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
pt: Algumas brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
pt: Algumas brisas húmidas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
pt: Um misto de sol e nuvens

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
pt: Vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
pt: Hipóteses de chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
pt: Hipóteses de chuvisco com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
pt: Hipóteses de chuvisco com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
pt: Hipóteses de chuvisco ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
pt: Hipóteses de brisas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
pt: Hipóteses de brisas talvez fortes

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
pt: Hipóteses de brisas misturadas com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
pt: Hipóteses de brisas ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
pt: Hipóteses de brisas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
pt: Hipóteses de brisas ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
pt: Hipóteses de chuviscos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
pt: Hipóteses de chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
pt: Hipóteses de chuva gelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
pt: Hipóteses de chuva gelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
pt: Hipóteses de chuva gelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
pt: Hipóteses de neve leve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
pt: Hipóteses de neve leve e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
pt: Hipóteses de neve leve e chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
pt: Hipóteses de neve leve e bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
pt: Hipóteses de neve leve e chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
pt: Hipóteses de neve leve ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
pt: Hipóteses de neve leve ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
pt: Hipóteses de neve leve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
pt: Hipóteses de neve húmida leve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
pt: Hipóteses de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
pt: Hipóteses de chuva às vezes pesada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
pt: Hipóteses de chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
pt: Hipóteses de chuva ou chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
pt: Hipóteses de chuva ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
pt: Hipóteses de chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
pt: Hipóteses de aguaceiros ou brisas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
pt: Hipóteses de aguaceiros ou brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
pt: Hipóteses de tempestades com trovadas severas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
pt: Hipóteses de aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
pt: Hipóteses de aguaceiros talvez pesados

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
pt: Hipóteses de aguaceiros talvez pesados ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
pt: Hipóteses de aguaceiros talvez pesados ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
pt: Hipóteses de aguaceiros ou chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
pt: Hipóteses de aguaceiros ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
pt: Hipóteses de aguaceiros ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
pt: Hipóteses de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
pt: Hipóteses de neve e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
pt: Hipóteses de neve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
pt: Hipóteses de neve com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
pt: Hipóteses de neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
pt: Hipóteses de neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
pt: Hipóteses de quedas de neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
pt: Hipóteses de trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
pt: Hipóteses de tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
pt: Hipóteses de tempestades e possível granizo

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
pt: Hipóteses de brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
pt: Hipótese de brisas húmidas às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
pt: Hipóteses de brisas húmidas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
pt: Hipóteses de neve húmida

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
pt: Hipóteses de neve húmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
pt: Hipóteses de neve húmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Clear
pt: Limpo

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
pt: A limpar

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
pt: Nublado

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
pt: Parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
pt: Parcialmente nublado

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
pt: Períodos nublados

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
pt: Nublado com períodos de sol

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
pt: Chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
pt: Chuvisco com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
pt: Chuvisco com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
pt: Chuvisco ou chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
pt: Chuvisco ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
pt: Brisas

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
pt: Brisas às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
pt: Brisas às vezes pesadas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
pt: Brisas com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
pt: Brisas ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
pt: Brisas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
pt: Brisas ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Fog
pt: Nevoeiro

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
pt: Nevoeiro a desenvolver

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
pt: Nevoeiro a dissipar

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
pt: Neblina

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
pt: Chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
pt: Chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
pt: Chuva gelada com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
pt: Chuva gelada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
pt: Chuva gelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
pt: Chuva gelada ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
pt: Chuva gelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
pt: Chuva gelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
pt: Nevoeiro gelado

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
pt: Nevoeiro gelado a desenvolver

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
pt: Nevoeiro gelado a dissipar

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
pt: Bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
pt: Bolas de gelo com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
pt: Bolas de gelo com neve

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
pt: Bolas de gelo ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
pt: Bolas de gelo ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
pt: Nebulosidade a aumentar

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
pt: Nuvens a aumentar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
pt: Neve leve

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
pt: Neve leve e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
pt: Neve leve e vento gelado e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
pt: Neve leve e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
pt: Neve leve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
pt: Neve leve com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
pt: Neve leve com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
pt: Neve leve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
pt: Neve leve ou chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
pt: Neve leve ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
pt: Neve leve ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
pt: Neve leve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
pt: Neve molhada leve

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
pt: Neve húmida leve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
pt: Chuvas fortes com neve local

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
pt: Perto de ventos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
pt: Revolto

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
pt: Períodos de vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
pt: Períodos de chuvisco com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
pt: Períodos de chuvisco com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
pt: Períodos de chuviscos ou chuviscos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
pt: Períodos de chuviscos ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
pt: Períodos de chuviscos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
pt: Períodos de chuviscos gelados ou chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
pt: Períodos de chuviscos gelados ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
pt: Períodos de chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
pt: Períodos de chuva gelada com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
pt: Períodos de chuva gelada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
pt: Períodos de chuva gelada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
pt: Períodos de chuva gelada ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
pt: Períodos de chuva gelada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
pt: Períodos de chuva gelada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
pt: Períodos de bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
pt: Períodos de bolas de gelo com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
pt: Períodos de bolas de gelo com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
pt: Períodos de bolas de gelo ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
pt: Períodos de bolas de gelo ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
pt: Períodos de neve leve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
pt: Períodos de neve leve e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
pt: Períodos de neve leve e vento gelado e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
pt: Períodos de neve leve e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
pt: Períodos de neve leve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
pt: Períodos de neve leve com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
pt: Períodos de neve leve com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
pt: Períodos de neve leve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
pt: Períodos de neve leve ou chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
pt: Períodos de neve leve ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
pt: Períodos de neve leve ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
pt: Períodos de neve leve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
pt: Períodos de neve leve húmida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
pt: Períodos de neve leve húmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
pt: Períodos de neve húmida leve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
pt: Períodos de chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
pt: Períodos de chuva com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
pt: Períodos de chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
pt: Períodos de chuva ou chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
pt: Períodos de chuva ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
pt: Períodos de chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
pt: Períodos de chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
pt: Períodos de chuva ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
pt: Períodos de neve

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
pt: Períodos de neve e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
pt: Períodos de neve e vento gelado e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
pt: Períodos de neve e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
pt: Períodos de neve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
pt: Períodos de neve com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
pt: Períodos de neve com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
pt: Períodos de neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
pt: Períodos de neve ou chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
pt: Períodos de neve ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
pt: Períodos de neve ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
pt: Períodos de neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
pt: Períodos de neve húmida

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
pt: Períodos de neve húmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
pt: Períodos de neve húmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain
pt: Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
pt: Chuva às vezes pesada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
pt: Chuva às vezes pesada com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
pt: Chuva às vezes pesada com neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
pt: Chuva às vezes pesada ou chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
pt: Chuva às vezes pesada ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
pt: Chuva às vezes pesada ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
pt: Chuva às vezes pesada ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
pt: Chuva às vezes pesada ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
pt: Chuva com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
pt: Chuva com neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
pt: Chuva ou chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
pt: Chuva ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
pt: Chuva ou neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
pt: Chuva ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
pt: Chuva ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
pt: Aguaceiros ou brisas

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
pt: Aguaceiros ou brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: Showers
pt: Aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
pt: Aguaceiros às vezes pesados

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
pt: Aguaceiros às vezes pesados ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
pt: Aguaceiros às vezes pesados ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
pt: Aguaceiros ou chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
pt: Aguaceiros ou trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
pt: Aguaceiros ou tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
pt: Fumo

[ctx: weather forecast]
en: Snow
pt: Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
pt: Neve e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
pt: Neve e vento gelado e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
pt: Neve e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
pt: Neve às vezes pesada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
pt: Neve às vezes pesada e vento gelado

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
pt: Neve às vezes pesada e neve a soprar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
pt: Neve às vezes pesada com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
pt: Neve às vezes pesada com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
pt: Neve às vezes pesada com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
pt: Neve às vezes pesada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
pt: Neve às vezes pesada ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
pt: Neve às vezes pesada ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
pt: Neve às vezes pesada ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
pt: Neve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
pt: Neve com chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
pt: Neve com bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
pt: Neve com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
pt: Neve com chuvisco gelado

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
pt: Neve ou chuva gelada

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
pt: Neve ou bolas de gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
pt: Neve ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
pt: Chuvas de neve

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
pt: Sol

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
pt: Maioritariamente com sol

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
pt: Sol com períodos nublados

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
pt: Tempestades com trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
pt: Tempestades com trovada e possível granizo

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
pt: Brisas húmidas

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
pt: Brisas húmidas às vezes pesadas

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
pt: Brisas húmidas às vezes pesadas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
pt: Brisas húmidas ou aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
pt: Neve húmida

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
pt: Neve húmida às vezes pesada

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
pt: Neve húmida às vezes pesada com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
pt: Neve húmida com chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
pt: Neve húmida ou chuva

[ctx: weather forecast]
en: Windy
pt: Ventoso

en: UK
pt: GB

en: USA
pt: EUA

[ctx: Short for Today]
en: Today
pt: Hoje

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
pt: À Noite

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
pt: Sáb

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
pt: Dados da BBC Weather

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
pt: Fonte: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
pt: N/D

en: day
pt: dia

[ctx: Short for tonight]
en: nite
pt: noite

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
pt: Vestígios

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
pt: Dados do Ambiente e Mudanças Climáticas_Canadá

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
pt: Dados fornecidos pelo Serviço_Meteorológico_Nacional NOAA

[ctx: weather condition]
en: few clouds
pt: algumas nuvens

[ctx: weather condition]
en: overcast
pt: tempestuoso

[ctx: weather condition]
en: haze
pt: com neblina

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
pt: nevoeiro com gelo

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
pt: chuvisco leve

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
pt: chuvisco pesado

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
pt: chuvisco gelado

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
pt: chuvisco gelado pesado

[ctx: weather condition]
en: rain
pt: chuva

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
pt: chuva moderada

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
pt: chuva gelada leve

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
pt: chuva gelada

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
pt: chuva e neve leves

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
pt: chuva e neve pesadas

[ctx: weather condition]
en: snow
pt: neve

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
pt: neve moderada

[ctx: weather condition]
en: showers
pt: aguaceiros

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
pt: precipitações de neve e chuva leves

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
pt: precipitações de neve e chuva pesadas

[ctx: weather condition]
en: snow showers
pt: precipitação de neve

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
pt: tempestade com trovoadas leve

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
pt: tempestade com trovoadas pesada

[ctx: weather condition]
en: n/a
pt: n/d

en: Day
pt: Dia

en: Night
pt: Noite

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
pt: Algumas Nuvens

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
pt: Algumas Nuvens e Brisas

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
pt: Algumas Nuvens e Ventoso

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
pt: Algumas Nuvens com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
pt: Sopros de Pó

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
pt: Sopros de Areia

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
pt: Neve a Soprar na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Breezy
pt: Brisas

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
pt: Limpo e com Brisas

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
pt: Limpo e com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
pt: Nevoeiro com Chuvisco

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
pt: Nevoeiro com Chuvisco/Humidade

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo e Chuvisco

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
pt: Neve com Chuvisco

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
pt: Remoinhos de Pó/Areia

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
pt: Remoinhos de Pó/Areia na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
pt: Tempestade de Pó

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
pt: Tempestade de Pó na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Fair
pt: Razoável

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
pt: Razoável e com Brisa

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
pt: Razoável e Ventoso

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
pt: Razoável e com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
pt: Nevoeiro na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
pt: Chuvisco Gelado na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
pt: Chuva ou Chuvisco Gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
pt: Neve ou Chuvisco Gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
pt: Nevoeiro Gelado

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
pt: Nevoeiro Gelado na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
pt: Chuva Gelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
pt: Chuva Gelada na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
pt: Chuva ou Chuva Gelada

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
pt: Neve ou Chuva Gelada

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
pt: Nuvem em Funil na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
pt: Chuva de Granizo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
pt: Nevoeiro com Chuvisco Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade com Chuvisco Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo de Chuviscos Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
pt: Neve com Chuvisco Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
pt: Tempestade de Pó Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado Pesado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
pt: Chuvisco Gelado Pesado ou Chuva

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
pt: Chuvisco Gelado Pesado ou Neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
pt: Nevoeiro Pesado Gelado

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
pt: Chuva Pesada Gelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
pt: Chuva ou Chuva Pesada Gelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
pt: Neve ou Chuva Pesada Gelada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo Pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
pt: Chuvisco com Bolas de Gelo Pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
pt: Chuva com Bolas de Gelo Pesadas

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
pt: Nevoeiro com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
pt: Chuva Gelada com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
pt: Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade de Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
pt: Neve com Chuva Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
pt: Tempestade de Areia Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
pt: Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade de Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
pt: Neve de Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
pt: Nevoeiro da Neve de Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade da Neve de Aguaceiros Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo pequeno pesado/Bolas de Neve

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
pt: Neve Pesada a Soprar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
pt: Nevoeiro de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado com Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
pt: Chuva Gelada com Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
pt: Grãos de Neve Pesados

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
pt: Neve Pesada com Desvio Baixo

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
pt: Chuva de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
pt: Precipitações de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
pt: Nevoeiro com Precipitações de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade com Precipitações de Neve Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
pt: Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
pt: Nevoeiro e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
pt: Nevoeiro, Vento e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
pt: Granizo e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
pt: Granizo, Nevoeiro e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
pt: Granizo/Nevoeiro e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
pt: Granizo/Neblina e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
pt: Neblina e Chuva com Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo/Bolas de Gelo Pequenas com Chuva e Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
pt: Neve e Tempestade de Trovoadas Pesada

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
pt: Chuvisco com Bolas de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
pt: Bolas de Gelo na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
pt: Chuva de Bolas de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
pt: Nevoeiro e Chuvisco Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Chuvisco Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo e Chuvisco Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
pt: Neve e Chuvisco Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
pt: Chuva ou Chuvisco Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
pt: Neve ou Chuvisco Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
pt: Nevoeiro Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
pt: Chuva ou Chuva Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
pt: Neve ou Chuva Gelado Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
pt: Chuvisco com Bolas de Gelo Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
pt: Chuva com Bolas de Gelo Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
pt: Chuva Leve e Brisa

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
pt: Chuva Leve e Nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
pt: Chuva Leve e Nevoeiro/Humidade

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado com Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
pt: Chuva Gelada com Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo com Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
pt: Aguaceiros com Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Aguaceiros com Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
pt: Neve e Chuva Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
pt: Chuva e Aguaceiros Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Chuva e Aguaceiros Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
pt: Neve e Aguaceiros Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
pt: Nevoeiro, Neve e Aguaceiros Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Neve e Aguaceiros Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo Pequeno/Bolas de Neve Pequenas

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
pt: Neve Leve a Soprar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Neve Leve a Soprar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
pt: Chuvisco e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
pt: Nevoeiro e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado com Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
pt: Chuva Gelada com Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
pt: Flocos de Neve Leves

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
pt: Neve Vertical Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
pt: Chuva e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
pt: Aguaceiros e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
pt: Nevoeiro, Aguaceiros e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Aguaceiros e Neve Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
pt: Chuva e Tempestade com Trovoadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
pt: Nevoeiro, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
pt: Granizo, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
pt: Nevoeiro, Granizo, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Granizo, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
pt: Neblina, Granizo, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
pt: Neblina, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo/Bolas de Gelo Pequenas, Chuva e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
pt: Neve e Tempestade com Trovadas Leve

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
pt: Poeira Baixa e Dispersa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
pt: Areia Baixa e Dispersa

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
pt: Neve Baixa e Dispersa

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
pt: Maioritariamente Nublado e com Brisas

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
pt: Maioritariamente Nublado e Ventoso

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
pt: Maioritariamente Nublado com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Overcast
pt: Tempestuoso

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
pt: Tempestuoso e com Brisas

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
pt: Tempestuoso e Ventoso

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
pt: Tempestuoso com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
pt: Nevoeiro Parcial

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
pt: Nevoeiro Parcial na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
pt: Parcialmente Nublado e com Brisa

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
pt: Parcialmente Nublado e Ventoso

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
pt: Parcialmente Nublado com Neblina

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
pt: Nevoeiro Irregular Gelado

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
pt: Bancos de Nevoeiro

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
pt: Bancos de Nevoeiro na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
pt: Nevoeiro e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
pt: Chuva Gelada e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
pt: Aguaceiros

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Aguaceiros

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
pt: Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
pt: Neve e Chuva

[ctx: weather condition]
en: Sand
pt: Areia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
pt: Tempestade de Areia

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
pt: Tempestade de Areia na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
pt: Nevoeiro Pouco Denso na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
pt: Precipitação de Granizo

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
pt: Precipitação de Bolas de Gelo

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
pt: Nevoeiro e Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
pt: Neve e Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
pt: Aguaceiros

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Aguaceiros

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
pt: Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Aguaceiros na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
pt: Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
pt: Nevoeiro e Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo/Bolas de Neve Pequenas

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
pt: Neve/Neve a Soprar

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
pt: Chuviscos e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
pt: Nevoeiro e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
pt: Chuva Gelada e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
pt: Neve Baixa e Dispersa

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
pt: Chuva e Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
pt: Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
pt: Nevoeiro e Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Precipitação de Neve

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
pt: Precipitação de Neve na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
pt: Nevoeiro e Precipitação de Neve na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Precipitação de Neve na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
pt: Nevoeiro e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
pt: Granizo e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
pt: Nevoeiro, Granizo e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
pt: Neblina e Tempestade com Trovadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
pt: Neblina, Granizo e Tempestade com Trovadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
pt: Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
pt: Nevoeiro, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
pt: Granizo, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
pt: Nevoeiro, Granizo, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Granizo, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
pt: Neblina, Granizo, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
pt: Neblina, Chuva Pesada e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
pt: Bolas de Gelo e Tempestade com Trovoadas

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
pt: Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
pt: Nevoeiro e Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade e Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
pt: Granizo e Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
pt: Neblina, Granizo e Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
pt: Neblina e Tempestade com Trovoadas na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
pt: Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
pt: Nevoeiro, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
pt: Granizo, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
pt: Nevoeiro, Granizo, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Granizo, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
pt: Neblina, Granizo, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
pt: Neblina, Chuva Leve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
pt: Chuva e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Chuva e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
pt: Nevoeiro/Humidade, Granizo, Chuva e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
pt: Granizo/Bolas de Gelo Pequenos, Chuva e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
pt: Precipitação e Tempestade com Trovada na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
pt: Granizo, Precipitação e Tempestade com Trovada na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
pt: Pequeno Granizo/Bolas de Gelo e Tempestade com Trovada na Vizinhança

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
pt: Neve e Tempestade com Trovoada

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
pt: Tornado/Remoinho de Água

[ctx: weather condition]
en: Windy
pt: Ventoso

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
pt: Cristais de Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
pt: Cinza Vulcânica

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
pt: Remoinho de Água

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
pt: Pingos gelados

[ctx: weather forecast]
en: Frost
pt: Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
pt: Ligeiras Hipóteses de Tempestades com Trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
pt: Hipóteses de Tempestades com Trovoadas

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
pt: Probabilidade de Tempestade com Trovoada

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
pt: Tempestades Severas

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
pt: Hipótese Ligeira de Neve+Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
pt: Hipóteses de Chuva/Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
pt: Probabilidade de Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
pt: Chuva/Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
pt: Hipótese Ligeira de Neve+Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
pt: Hipóteses de Chuva/Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
pt: Probabilidade de Chuva/Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
pt: Chuva/Gelo

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
pt: Hipótese Ligeira de Chuva Gelada/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
pt: Hipóteses de Chuva Gelada/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
pt: Hipóteses de Chuva Gelada/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
pt: Chuva Gelada/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
pt: Hipóteses de Precipitação Mista

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
pt: Mistura Invernal

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
pt: Hipótese Ligeira de Chuvisco Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
pt: Hipótese de Chuvisco Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
pt: Hipótese de Chuvisco Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
pt: Chuvisco Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
pt: Hipótese Ligeira de Chuva Gelada

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
pt: Hipótese de Chuva Gelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
pt: Hipótese de Chuva Gelada

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
pt: Chuva Gelada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
pt: Hipótese Ligeira de Chuva/Neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
pt: Hipóteses de Chuva/Neve

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
pt: Probabilidade de Neve/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
pt: Neve/Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
pt: Hipótese Ligeira de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
pt: Hipóteses de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
pt: Probabilidade de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
pt: Neve Pesada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
pt: Hipótese Ligeira de Brisas

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
pt: Hipótese de Brisas

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
pt: Probabilidade de Brisas

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
pt: Hipótese Ligeira de Precipitação de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
pt: Hipóteses de Precipitação de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
pt: Probabilidade de Precipitação de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
pt: Precipitação de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
pt: Hipótese Ligeira de Chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
pt: Hipóteses de Chuviscos

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
pt: Probabilidade de Chuvisco

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
pt: Hipótese Ligeira de Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
pt: Hipóteses de Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
pt: Probabilidade de Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
pt: Chuva Pesada

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
pt: Hipótese Ligeira de Precipitação de Chuva

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
pt: Hipóteses de Aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
pt: Probabilidade de Aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
pt: Aguaceiros

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
pt: Neve Derretida

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
pt: Nevoeiro Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
pt: Nevoeiro Gelado

[ctx: weather forecast]
en: Haze
pt: Névoa

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
pt: Sopros de Areia

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
pt: Sopros de Pó

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
pt: Sopros de Neve

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
pt: Nevoeiro Denso

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
pt: Rajadas

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
pt: Brisas

[ctx: weather forecast]
en: Cold
pt: Frio

[ctx: weather forecast]
en: Hot
pt: Quente

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
pt: Muito Nublado

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
pt: Pouco Nublado

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
pt: Maioritariamente com Sol

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
pt: Parcialmente com Sol

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
pt: Nuvens Aumentadas

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
pt: Tempo a Nublar

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
pt: Limpeza Gradual

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
pt: Limpeza Tardia

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
pt: Nuvens a Reduzir

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
pt: Céu a Limpar

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
pt: Maioritariamente Limpo
