plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (63 entries)

en: Open with %1
pt_BR: Abrir com %1

en: Open with…
pt_BR: Abrir com...

en: Open Containing Folder
pt_BR: Abrir a pasta respectiva

en: &Copy
pt_BR: &Copiar

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
pt_BR: Copiar localização

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Toggle do not disturb
pt_BR: Alternar o "Não perturbe"

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications Off
pt_BR: Notificações desativadas

[ctx: OSD popup, keep short]
en: Notifications On
pt_BR: Notificações ativadas

en: Copy Link Address
pt_BR: Copiar endereço do link

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Do not disturb
pt_BR: Não perturbe

en: For 1 hour
pt_BR: Por 1 hora

en: For 4 hours
pt_BR: Por 4 horas

en: Until this evening
pt_BR: Até esta noite

en: Until tomorrow morning
pt_BR: Até amanhã de manhã

en: Until Monday
pt_BR: Até segunda-feira

en: Until manually disabled
pt_BR: Até ser desabilitado manualmente

[ctx: Do not disturb until app has finished (reason)]
en: While %1 is active (%2)
pt_BR: Enquanto %1 estiver ativo (%2)

[ctx: Do not disturb until app has finished]
en: While %1 is active
pt_BR: Enquanto %1 estiver ativo

[ctx: Do not disturb because external mirrored screens connected]
en: Screens are mirrored
pt_BR: As telas são espelhadas

en: Close Group
pt_BR: Fechar grupo

en: Show Fewer
pt_BR: Mostrar menos

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
pt_BR: Mostrar mais %1

en: No unread notifications
pt_BR: Sem notificações não lidas

en: Notification service not available
pt_BR: O serviço de notificações não está disponível

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
pt_BR: As notificações são fornecidas neste momento pelo '%1 %2'

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
pt_BR: %2 de %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
pt_BR[0]: %2 de %1 arquivo
pt_BR[1]: %2 de %1 arquivos

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
pt_BR[0]: %2 de %1 pasta
pt_BR[1]: %2 de %1 pastas

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
pt_BR[0]: %2 de %1 item
pt_BR[1]: %2 de %1 itens

en: %1 file | %1 files
pt_BR[0]: %1 arquivo
pt_BR[1]: %1 arquivos

en: %1 folder | %1 folders
pt_BR[0]: %1 pasta
pt_BR[1]: %1 pastas

en: %1 item | %1 items
pt_BR[0]: %1 item
pt_BR[1]: %1 itens

[ctx: Pause running job]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: A button tooltip; hides item details]
en: Hide Details
pt_BR: Ocultar detalhes

[ctx: A button tooltip; expands the item to show details]
en: Show Details
pt_BR: Mostrar detalhes

en: More Options…
pt_BR: Mais opções...

en: Open
pt_BR: Abrir

en: %1 running job | %1 running jobs
pt_BR[0]: %1 tarefa em execução
pt_BR[1]: %1 tarefas em execução

en: %1 running job (%2%) | %1 running jobs (%2%)
pt_BR[0]: %1 tarefa em execução (%2%)
pt_BR[1]: %1 tarefas em execução (%2%)

en: %1 unread notification | %1 unread notifications
pt_BR[0]: %1 notificação não lida
pt_BR[1]: %1 notificações não lidas

en: Clear All Notifications
pt_BR: Limpar todas as notificações

en: &Configure Event Notifications and Actions…
pt_BR: &Configurar as notificações e ações dos eventos...

[ctx: Notification was added less than a minute ago, keep short]
en: Just now
pt_BR: Agora

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1 min ago | %1 min ago
pt_BR[0]: %1 minuto atrás
pt_BR[1]: %1 minutos atrás

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining | %1 s remaining
pt_BR[0]: %1 s restante
pt_BR[1]: %1 s restantes

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1 min remaining | %1 min remaining
pt_BR[0]: %1 minuto restantes
pt_BR[1]: %1 minutos restantes

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1 h remaining | %1 h remaining
pt_BR[0]: %1 hora restante
pt_BR[1]: %1 horas restantes

en: Configure
pt_BR: Configurar

[ctx: Opposite of minimize]
en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
pt_BR: %1 (Pausado)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
pt_BR: %1 (Falhou)

en: Job Failed
pt_BR: Falha na tarefa

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
pt_BR: %1 (Concluído)

en: Job Finished
pt_BR: Tarefa concluída

[ctx: Reply to message]
en: Reply
pt_BR: Responder

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
pt_BR: Escreva uma resposta...

[ctx: @action:button]
en: Send
pt_BR: Enviar
