plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (32 entries)

en: General
pt_BR: Geral

en: Entries
pt_BR: Elementos

en: Application Status
pt_BR: Status dos aplicativos

en: Communications
pt_BR: Comunicações

en: System Services
pt_BR: Serviços do sistema

en: Hardware Control
pt_BR: Controle do hardware

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

[ctx: Name of the system tray entry]
en: Entry
pt_BR: Elemento

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Keyboard Shortcut
pt_BR: Atalho de teclado

en: Shown when relevant
pt_BR: Visível quando relevante

en: Always shown
pt_BR: Sempre visível

en: Always hidden
pt_BR: Sempre oculto

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Always show all entries
pt_BR: Sempre mostrar todos os elementos

[ctx: The arrangement of system tray icons in the Panel]
en: Panel icon size:
pt_BR: Tamanho do ícone no painel:

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Scale with Panel height
pt_BR: Escalar com a altura do painel

en: Scale with Panel width
pt_BR: Escalar com a largura do painel

en: Automatically enabled when in Touch Mode
pt_BR: Habilitado automaticamente quando no modo de toque

[ctx: @label:listbox The spacing between system tray icons in the Panel]
en: Panel icon spacing:
pt_BR: Espaçamento do ícone no painel:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
pt_BR: Pequeno

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: @info:usagetip under a combobox when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch Mode
pt_BR: Definir automaticamente para grande quando no modo de toque

[ctx: @action:button]
en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Status and Notifications
pt_BR: Notificações e status

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: Keep Open
pt_BR: Manter aberta

en: Expand System Tray
pt_BR: Expandir a área de notificação

en: Show all the items in the system tray in a popup
pt_BR: Mostrar todos os itens na área de notificação como uma janela

en: Close popup
pt_BR: Fechar notificação

en: Show hidden icons
pt_BR: Mostrar ícones ocultos
