plasma-workspace - en to pt_BR translation catalogue (60 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
pt_BR: Configurar o plugin de ações do mouse

[ctx: @info:usagetip]
en: Visit bugs.kde.org to report issues
pt_BR: Visite bugs.kde.org para relatar problemas

[ctx: @action:button]
en: Copy Plasma Version
pt_BR: Copiar a versão do Plasma

[ctx: @action:button]
en: Report a Bug…
pt_BR: Relatar um erro…

[ctx: @title:menu]
en: Hide Preview Banner
pt_BR: Ocultar banner de visualização

[ctx: @action:button Hide the preview banner until the system is restarted]
en: Hide Until Restart
pt_BR: Ocultar até a próxima reinicialização

[ctx: @action:button Hide the preview banner permanently]
en: Hide Permanently…
pt_BR: Ocultar permanentemente...

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to permanently hide the preview banner?<nl/><nl/>This action can only be undone by removing the line beginning with <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> in the <filename>kdeglobals</filename> config file.
pt_BR: Tem certeza de que deseja ocultar permanentemente o banner de visualização?<nl/><nl/>Esta ação só poderá ser desfeita removendo a linha que começa com <icode>ShowDesktopPreviewBanner</icode> no arquivo de configuração <filename>kdeglobals</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Hide Preview Banner?
pt_BR: Ocultar banner de visualização?

en: Enter Edit Mode
pt_BR: Iniciar modo de edição

en: Exit Edit Mode
pt_BR: Sair do modo de edição

en: Enable QML Javascript debugger
pt_BR: Ativar o depurador QML Javascript

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
pt_BR: Não reiniciar o plasma-shell automaticamente após uma falha

en: Force loading the given shell plugin
pt_BR: Forçar o carregamento do plugin indicado

en: Replace an existing instance
pt_BR: Substitui uma instância existente

en: Lists the available options for user feedback
pt_BR: Lista as opções disponíveis para os comentários dos usuários

en: Plasma Failed To Start
pt_BR: Não foi possível iniciar o Plasma

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
pt_BR: Não é possível iniciar o Plasma porque ele não consegue usar corretamente o OpenGL 2 ou a alternativa via software.
    Verifique se os seus drivers de vídeo estão devidamente configurados.

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
pt_BR: Sem áudio

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
pt_BR: Microfone sem som

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
pt_BR: %1 sem áudio

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
pt_BR: Touchpad ligado

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
pt_BR: Touchpad desligado

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
pt_BR: Wi-Fi ligado

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
pt_BR: Wi-Fi desligado

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
pt_BR: Bluetooth ligado

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
pt_BR: Bluetooth desligado

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
pt_BR: Internet móvel ligada

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
pt_BR: Internet móvel desligada

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
pt_BR: Teclado virtual ativado

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
pt_BR: Teclado virtual desativado

[ctx: power management was inhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Blocked
pt_BR: Suspensão e bloqueio da tela bloqueados

[ctx: power management was uninhibited, keep short]
en: Sleep and Screen Locking Unblocked
pt_BR: Suspensão e bloqueio da tela desbloqueados

[ctx: Power profile was changed to power save mode, keep short]
en: Power Save Mode
pt_BR: Modo de economia de energia

[ctx: Power profile was changed to balanced mode, keep short]
en: Balanced Power Mode
pt_BR: Modo de desempenho balanceado

[ctx: Power profile was changed to performance mode, keep short]
en: Performance Mode
pt_BR: Modo de desempenho máximo

en: With an NVIDIA GPU on X11, the Floating style and Adaptive opacity mode are known to cause poor window drag and resize performance. Consider using other settings.
pt_BR: Com uma GPU NVIDIA no X11, o estilo flutuante e o modo de opacidade adaptável são conhecidos por causar baixo desempenho de arrastar e redimensionar janelas. Considere usar outras configurações.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Panel Configuration
pt_BR: Ocultar configuração do painel

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Panel Configuration
pt_BR: Mostrar configuração do painel

en: Internal Screen on %1
pt_BR: Tela interna em %1

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
pt_BR: %1 %2 em %3

en: Disconnected Screen %1
pt_BR: Tela desconectada %1

en: Show Desktop
pt_BR: Mostrar a Área de Trabalho

en: Hide Desktop
pt_BR: Ocultar a Área de Trabalho

en: Activate Application Launcher
pt_BR: Ativar o lançador de aplicativos

en: Show Activity Switcher
pt_BR: Mostrar seletor de atividade

en: Stop Current Activity
pt_BR: Parar a atividade atual

en: Switch to Previous Activity
pt_BR: Trocar para a atividade anterior

en: Switch to Next Activity
pt_BR: Trocar para a próxima atividade

en: Activate Task Manager Entry %1
pt_BR: Ativar entrada %1 do gerenciador de tarefas

[ctx: @action:button]
en: Manage Desktops and Panels…
pt_BR: Gerenciar áreas de trabalho e painéis…

en: Move keyboard focus between panels
pt_BR: Mover o foco do teclado entre os painéis

en: Add Panel
pt_BR: Adicionar painel

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
pt_BR: %1 vazio

en: Software Renderer In Use
pt_BR: Renderizador de software em uso

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
pt_BR: Renderizador de software em uso

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
pt_BR: A renderização pode ser degradada

en: Never show again
pt_BR: Não mostrar novamente

en: Panel Count
pt_BR: Número de painéis

en: Counts the panels
pt_BR: Conta os painéis
