kcmfonts - en to ro translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPIWayland), group (General)
en: Force font DPI Wayland
ro: Forțează DPI-ul fonturilor în Wayland

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ro: Forțează DPI-ul fonturilor în X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ro: Font general

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ro: Font cu lățime fixă

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ro: Font mic

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ro: Font pentru bara de unelte

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ro: Font pentru meniuri

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ro: Font pentru titlu fereastră

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ro: Implicit de la furnizor

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ro: Niciuna

en: Vertical RGB
ro: RGB vertical

en: Vertical BGR
ro: BGR vertical

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ro: Implicit de la furnizor

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: no hinting]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ro: Ușoară

[ctx: full hinting]
en: Full
ro: Deplină

en: This module lets you configure the system fonts.
ro: Acest modul vă permite să configurați fonturile sistemului.

en: Adjust Global Scale…
ro: Ajustează scalarea globală…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ro: Unele modificări, cum ar fi anti-crenelarea sau DPI, vor avea efect numai pentru aplicațiile pornite din acest moment.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ro: Fonturile foarte mari pot produce rezultate ce arată ciudat. În loc să folosiți o dimensiuni foarte mare a fonturilor, încercați ajustarea scalării globale a ecranului.

en: Decimal font sizes can cause text layout problems in some applications. Consider using only integer font sizes.
ro: Dimensiunile de font cu zecimale pot provoca probleme cu aranjarea textului în unele aplicații. Aveți în vedere folosirea doar a dimensiunilor de font întregi.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ro: Metoda recomandată de scalare a interfeței cu utilizatorul e folosirea funcției de scalare globală a ecranului.

en: &Adjust All Fonts…
ro: &Ajustează toate fonturile…

en: General:
ro: Generale:

en: Select general font
ro: Alege fontul general

en: Fixed width:
ro: Lățime fixă:

en: Select fixed width font
ro: Alege fontul cu lățime fixă

en: Small:
ro: Mic:

en: Select small font
ro: Alege fontul mic

en: Toolbar:
ro: Bară de unelte:

en: Select toolbar font
ro: Alege font pentru bara de unelte

en: Menu:
ro: Meniu:

en: Select menu font
ro: Alege fontul meniului

en: Window title:
ro: Titlu fereastră:

en: Select window title font
ro: Alege font pentru titlul ferestrelor

en: Anti-Aliasing:
ro: Anti-crenelare:

en: Enable
ro: Activează

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
ro: Pixelii sunt aliniați pe ecran într-o grilă. De aceea, formele fonturilor ce nu se aliniază cu această grilă vor arăta zimțate și urâte. Pentru reducerea acestui efect se folosesc tehnici de <emphasis>anti-crenelare</emphasis>. În general, veți dori să păstrați această opțiune activată cu excepția cazurilor când face probleme.

en: Exclude range from anti-aliasing
ro: Exclude diapazonul de la anti-crenelare

en: %1 pt
ro: %1 pct

en: to
ro: până la

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ro: Randare sub-pixel:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
ro: <para>Pe ecrane TFT sau LCD, fiecare pixel e compus din trei sau patru luminițe monocrome. Acești <emphasis>sub-pixeli</emphasis> pot fi modificați independent pentru a îmbunătăți calitatea fonturilor afișate.</para> <para>Calitatea randării e îmbunătățită numai dacă alegerea coincide cu maniera în care sunt aliniați sub-pixelii ecranului dumneavoastră. Majoritatea ecranelor au o ordine liniară de sub-pixeli <emphasis>RGB</emphasis>, unele au <emphasis>BGR</emphasis> iar alte ordonări exotice nu sunt susținute de această funcționalitate.</para>Aceasta nu funcționează cu monitoare CRT.

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ro: Corecție:

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
ro: Corecția („hinting”) e o tehnologie prin care indiciile încorporate în font sunt folosite pentru a îmbunătăți calitatea randării, mai ales la dimensiuni mici. O corecție mai puternică duce în general la muchii mai ascuțite, dar literele mici se vor asemăna tot mai puțin cu forma lor de la dimensiune mare.

en: Force font DPI:
ro: Forțează DPI-ul fonturilor:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
ro: <para>Introduceți aici DPI-ul ecranului pentru a face ca fonturile de pe ecran să se potrivească cu dimensiunea fizică a acestora la tipărire. Schimbarea acestei opțiuni de la valoarea implicită va fi în conflict cu multe aplicații; unele pictograme și imagini s-ar putea scala greșit.</para><para>Pentru a crește dimensiunea textului, schimbați dimensiunea fonturilor de mai sus. Pentru a scala tot, folosiți glisorul de scalare de pe pagina <interface>Afișaj și monitor</interface>.</para>

en: Select Font
ro: Alege fontul
