plasma-desktop - en to ro translation catalogue (30 entries)

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
ro: Atingeți pentru a vă alege amplasarea pe hartă.

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
ro: Apăsați pentru a vă alege amplasarea pe hartă.

en: Zoom in
ro: Apropie

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
ro: Modificat din <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>Harta locurilor lumii</link> de TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
ro: Latitudine:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
ro: Longitudine:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
ro: Filtrul de lumină albastră face culorile de pe ecran mai calde.

en: Switching times:
ro: Orele de schimbare:

en: Always off
ro: Mereu oprită

en: Sunset and sunrise at current location
ro: De la apus la răsărit la amplasarea actuală

en: Sunset and sunrise at manual location
ro: De la apus la răsărit la amplasare manuală

en: Custom times
ro: Ore personalizate

en: Always on night color
ro: Mereu în culoare nocturnă

[ctx: @info]
en: The device's location will be periodically updated using GPS (if available), or by sending network information to <link url='https://location.services.mozilla.com'>Mozilla Location Service</link>.
ro: Amplasarea dispozitivului va fi actualizată periodic folosind GPS (dacă e disponibil) sau trimițând informații despre rețea la <link url='https://location.services.mozilla.com'>Serviciul de Localizare Mozilla</link>.

en: Day color temperature:
ro: Temperatura culorii de zi:

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
ro: Caldă

[ctx: No blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
ro: Rece (fără filtru)

[ctx: Night colour blue-ish]
en: Cool
ro: Rece

en: Night color temperature:
ro: Temperatura culorii nocturne:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
ro: Latitudine: %1°   Longitudine: %2°

en: Begin night color at:
ro: Începe culoarea nocturnă la:

en: Input format: HH:MM
ro: Format de intrare: HH:MM

en: Begin day color at:
ro: Începe culoarea de zi la:

en: Transition duration:
ro: Durata tranziției:

en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: Input minutes - min. 1, max. 600
ro: Introduceți minutele - min. 1, max. 600

en: Error: Transition time overlaps.
ro: Eroare: ora tranziției se suprapune.

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
ro: Se localizează…

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
ro: Temperatura culorilor începe să se schimbe spre cea nocturnă la %1 și e schimbată complet la %2

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
ro: Temperatura culorilor începe să se schimbe spre cea de zi la %1 și e schimbată complet la %2
