plasma_engine_weather - en to ro translation catalogue (806 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
ro: senin

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
ro: intervale senine

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ro: cer senin

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ro: noros

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
ro: noros cu grindină

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
ro: noros cu ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
ro: noros cu ninsori ușoare

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
ro: noros cu lapoviță

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ro: burniță

[ctx: weather condition]
en: fog
ro: ceață

[ctx: weather condition]
en: foggy
ro: cețos

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
ro: nor cenușiu

[ctx: weather condition]
en: hail
ro: grindină

[ctx: weather condition]
en: hail shower
ro: aversă de grindină

[ctx: weather condition]
en: hail showers
ro: averse de grindină

[ctx: weather condition]
en: hazy
ro: cețos

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ro: ploie torențială

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
ro: aversă de ploaie torențială

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
ro: averse de ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
ro: aversă abundentă

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ro: averse abundente

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ro: ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
ro: aversă de ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
ro: averse de ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: light cloud
ro: puțin noros

[ctx: weather condition]
en: light rain
ro: ploaie ușoară

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
ro: aversă de ploaie ușoară

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
ro: averse de ploaie ușoare

[ctx: weather condition]
en: light shower
ro: aversă ușoară

[ctx: weather condition]
en: light showers
ro: averse ușoare

[ctx: weather condition]
en: light snow
ro: ninsoare ușoară

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
ro: aversă de ninsori ușoare

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ro: averse de ninsori ușoare

[ctx: weather condition]
en: mist
ro: ceață

[ctx: weather condition]
en: misty
ro: cețos

[ctx: weather condition]
en: N/A
ro: Indisp.

[ctx: weather condition]
en: na
ro: Indisp.

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
ro: parțial noros

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
ro: furtună de nisip

[ctx: weather condition]
en: sleet
ro: lapoviță

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
ro: aversă de lapoviță

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
ro: averse de lapoviță

[ctx: weather condition]
en: sunny
ro: însorit

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
ro: intervale însorite

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
ro: nori grei

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ro: furtună cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
ro: aversă cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
ro: averse cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
ro: furtună tropicală

[ctx: weather condition]
en: white cloud
ro: nor alb

[ctx: weather forecast]
en: clear
ro: senin

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
ro: intervale senine

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
ro: cer senin

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
ro: noros

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
ro: noros cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
ro: noros cu ninsori abundente

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
ro: noros cu ninsori ușoare

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
ro: noros cu lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
ro: burniță

[ctx: weather forecast]
en: fog
ro: ceață

[ctx: weather forecast]
en: foggy
ro: cețos

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
ro: nor cenușiu

[ctx: weather forecast]
en: hail
ro: grindină

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
ro: aversă de grindină

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
ro: averse de grindină

[ctx: weather forecast]
en: hazy
ro: cețos

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
ro: ploaie torențială

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
ro: aversă de ploaie torențială

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
ro: averse de ploi torențiale

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
ro: aversă abundentă

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
ro: averse abundente

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
ro: ninsori abundente

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
ro: aversă de ninsori abundente

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
ro: averse de ninsori abundente

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
ro: puțin noros

[ctx: weather forecast]
en: light rain
ro: ploaie ușoară

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
ro: aversă ploi ușoare

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
ro: averse de ploaie ușoare

[ctx: weather forecast]
en: light shower
ro: aversă ușoară

[ctx: weather forecast]
en: light showers
ro: averse ușoare

[ctx: weather forecast]
en: light snow
ro: ninsoare ușoară

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
ro: aversă ninsoare ușoară

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
ro: averse ninsori ușoare

[ctx: weather forecast]
en: mist
ro: ceață

[ctx: weather forecast]
en: misty
ro: cețos

[ctx: weather forecast]
en: na
ro: Indisp.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
ro: parțial noros

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
ro: furtună de nisip

[ctx: weather forecast]
en: sleet
ro: lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
ro: aversă de lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
ro: averse de lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: sunny
ro: însorit

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
ro: intervale însorite

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
ro: nori grei

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
ro: furtună cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
ro: aversă cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
ro: averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
ro: furtună tropicală

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
ro: nor alb

[ctx: visibility]
en: Excellent
ro: Excelentă

[ctx: visibility]
en: Very Good
ro: Foarte bună

[ctx: visibility]
en: Good
ro: Bună

[ctx: visibility]
en: Moderate
ro: Moderat

[ctx: visibility]
en: Poor
ro: Slabă

[ctx: visibility]
en: Very Poor
ro: Foarte proastă

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
ro: Zăpadă viscolită

[ctx: weather condition]
en: Clear
ro: Senin

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
ro: Noros

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
ro: Nor în descreștere

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
ro: Precipitație în depărtare

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
ro: Zăpadă alunecoasă

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
ro: Burniță

[ctx: weather condition]
en: Dust
ro: Praf

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
ro: Praf în abundentă

[ctx: weather condition]
en: Fog
ro: Ceață

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
ro: Cumul de ceață în apropierea stației

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
ro: Ceață cu depunere de gheață

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
ro: Pâlcuri de ceață

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
ro: Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
ro: Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
ro: Nor de tornadă

[ctx: weather condition]
en: Hail
ro: Grindină

[ctx: weather condition]
en: Haze
ro: Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
ro: Zăpadă viscolită abundent

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
ro: Zăpadă foarte alunecoasă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
ro: Burniță abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
ro: Grindină abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
ro: Combinație de ploaie torențială și burniță abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
ro: Combinație de ploaie torențială și averse de zăpadă abundente

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
ro: Ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
ro: Ploi torențiale și ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
ro: Averse de ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
ro: Ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
ro: Măzăriche abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
ro: Averse de zăpadă abundente

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
ro: Furtună cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice și grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice și ploaie

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
ro: Cristale de gheață

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
ro: Grindină

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
ro: Nor în creștere

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
ro: Burniță ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
ro: Burniță foarte rece ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
ro: Ploaie ușoară foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
ro: Ploaie ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
ro: Averse de ploi ușoare

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
ro: Ninsoare ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
ro: Măzăriche ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
ro: Averse de zăpadă ușoare

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
ro: Fulgere vizibile

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
ro: Mai mult senin

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
ro: Mai mult însorit

[ctx: weather condition]
en: Mist
ro: Burniță

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
ro: Combinație de ploaie și burniță

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
ro: Combinație de ploaie și averse de zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
ro: Mai mult noros

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
ro: Neraportat

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
ro: Parțial noros

[ctx: weather condition]
en: Rain
ro: Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
ro: Ploaie și ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
ro: Averse de ploi

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
ro: Burniță recentă

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
ro: Furtună de praf sau nisip recentă

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
ro: Ceață recentă

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
ro: Precipitații la limita înghețului recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
ro: Grindină recentă

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
ro: Ploi recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
ro: Ploi și ninsori recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
ro: Averse de ploi recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
ro: Ninsori recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
ro: Averse de zăpadă recente

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
ro: Furtună recentă cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
ro: Furtună recentă cu descărcări electrice și grindină

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
ro: Furtună recentă cu descărcări electrice și grindină abundentă

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
ro: Furtună recentă cu descărcări electrice și ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
ro: Furtună recentă cu descărcări electrice și ploi

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
ro: Furtună de nisip sau praf

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
ro: Furtună de nisip sau praf severă

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
ro: Ceață slabă

[ctx: weather condition]
en: Smoke
ro: Pâclă

[ctx: weather condition]
en: Snow
ro: Zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
ro: Cristale de zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
ro: Grăunțe de zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Squalls
ro: Rafale

[ctx: weather condition]
en: Sunny
ro: Însorit

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice și grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
ro: Furtună cu descărcări electrice și ploi

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
ro: Furtună cu descărcări electrice și ploi ușoare

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
ro: Furtună cu descărcări electrice și ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
ro: Furtună cu descărcări electrice și nisip sau furtună de praf

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
ro: Furtună cu descărcări electrice fără precipitații

[ctx: weather condition]
en: Tornado
ro: Tornadă

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
ro: Câțiva nori

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
ro: Câteva fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
ro: Câteva fulguieli combinate cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
ro: Câteva fulguieli sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
ro: Câteva fulguieli sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
ro: Câteva averse de ploaie sau fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
ro: Câteva averse de ploaie sau rafale umede

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
ro: Câteva averse

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
ro: Câteva averse sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
ro: Câteva averse sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
ro: Câteva averse sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
ro: Câteva averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
ro: Câteva furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
ro: Câteva rafale umede

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
ro: Câteva rafale umede sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
ro: Combinație de soare și nori

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
ro: Viscol

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
ro: Șanse de burniță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
ro: Șanse de burniță combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
ro: Șanse de burnița combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
ro: Șanse de burniță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
ro: Șanse de fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
ro: Șanse de fulguieli cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
ro: Șanse de fulguieli combinate cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
ro: Șanse de fulguieli sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
ro: Șanse de fulguieli sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
ro: Șanse de fulguieli sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
ro: Șanse de burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
ro: Șanse de ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
ro: Șanse de ploaie foarte rece combinată cu zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
ro: Șanse de ploaie foarte rece sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
ro: Șanse de ploaie foarte rece sau zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
ro: Șansă de ninsoare ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
ro: Șansă de ninsoare ușoară și ninsoare viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
ro: Șanse de ninsoare ușoară combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
ro: Șansă de ninsoare ușoară combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
ro: Șansă de ninsoare ușoară combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
ro: Șanse de ninsoare ușoară sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
ro: Șansă de ninsoare ușoară sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
ro: Șansă de ninsoare ușoară sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
ro: Șansă de lapoviță ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
ro: Șansă de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
ro: Șansă de ploaie cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
ro: Șansă de ploaie combinată cu zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
ro: Șansă de ploaie sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
ro: Șanse de ploaie sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
ro: Șansă de ploaie sau zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
ro: Șanse de averse de ploaie sau fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
ro: Șanse de averse de ploaie sau lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
ro: Șanse de furtuni cu fulgere cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
ro: Șanse de averse

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
ro: Șanse de averse cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
ro: Șanse de averse cu perioade abundente sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
ro: Șanse de averse cu perioade abundente sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
ro: Șanse de averse sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
ro: Șanse de averse sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
ro: Șanse de averse sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
ro: Șansă de ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
ro: Șansă de ninsoare și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
ro: Șanse de ninsoare combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
ro: Șanse de ninsoare combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
ro: Șansă de ninsoare combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
ro: Șansă de ninsoare sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
ro: Șanse de rafale de zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
ro: Șanse de averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
ro: Șanse de furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
ro: Șanse de furtuni cu descărcări electrice și posibil grindină

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
ro: Șansă de lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
ro: Șansă de lapoviță cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
ro: Șansă de lapoviță sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
ro: Șansă de lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
ro: Șansă de lapoviță combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
ro: Șansă de lapoviță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Clear
ro: Senin

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
ro: Se înseninează

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
ro: Noros

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
ro: Parțial noros

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
ro: În principal noros

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
ro: Intervale cu nori

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
ro: Noros cu intervale însorite

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
ro: Burniță

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
ro: Burniță combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
ro: Burniță combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
ro: Burniță sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
ro: Burniță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
ro: Fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
ro: Fulguieli cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
ro: Fulguieli cu perioade abundente sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
ro: Fulguieli combinate cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
ro: Fulguieli sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
ro: Fulguieli sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
ro: Fulguieli sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Fog
ro: Ceață

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
ro: Formare de ceață

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
ro: Risipirea ceții

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
ro: Pâlcuri de ceață

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
ro: Burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
ro: Ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
ro: Ploaie foarte rece combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
ro: Ploaie foarte rece combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
ro: Ploaie foarte rece combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
ro: Ploaie foarte rece sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
ro: Ploaie foarte rece sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
ro: Ploaie foarte rece sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
ro: Ceață de iarnă

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
ro: Formare de ceață de iarnă

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
ro: Risipirea ceții de iarnă

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
ro: Grindină

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
ro: Grindină combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
ro: Grindină combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
ro: Grindină sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
ro: Grindină sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
ro: Înnourare

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
ro: Dezvoltare de nori

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
ro: Ninsoare ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
ro: Ninsoare ușoară și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
ro: Ninsoare ușoară, viscol și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
ro: Ninsoare ușoară și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
ro: Ninsoare ușoară combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
ro: Ninsoare ușoară combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
ro: Ninsoare ușoară combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
ro: Ninsoare ușoară combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
ro: Ninsoare ușoară sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
ro: Ninsoare ușoară sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
ro: Ninsoare ușoară sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
ro: Ninsoare ușoară sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
ro: Lapoviță ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
ro: Lapoviță ușoară sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
ro: Rafale de zăpadă locale

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
ro: Aproape viscol

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
ro: Acoperit

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
ro: Intervale de burniță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
ro: Intervale de burniță combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
ro: Intervale de burniță combinate cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
ro: Intervale de burniță sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
ro: Intervale de burniță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
ro: Intervale de burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
ro: Intervale de burniță foarte rece sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
ro: Intervale de burniță foarte rece sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
ro: Intervale de ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
ro: Intervale de ploaie foarte rece combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
ro: Intervale de ploaie foarte rece combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
ro: Intervale de ploaie foarte rece combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
ro: Intervale de ploaie foarte rece sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
ro: Intervale de ploaie foarte rece sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
ro: Intervale de ploaie foarte rece sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
ro: Intervale de grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
ro: Intervale de grindină combinate cu lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
ro: Intervale de grindină combinate cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
ro: Intervale de grindină sau lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
ro: Intervale de grindină sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
ro: Intervale de ninsoare ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
ro: Intervale de ninsoare ușoară și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
ro: Intervale de ninsoare ușoară, viscol și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
ro: Intervale de ninsoare ușoară și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
ro: Intervale de ninsoare ușoară combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
ro: Intervale de ninsoare ușoară combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
ro: Intervale de ninsoare ușoară combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
ro: Intervale de ninsoare ușoară combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
ro: Intervale de ninsoare ușoară sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
ro: Intervale de ninsoare ușoară sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
ro: Intervale de ninsoare ușoară sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
ro: Intervale de ninsoare ușoară sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
ro: Intervale de lapoviță ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
ro: Intervale de lapoviță ușoară combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
ro: Intervale de lapoviță ușoară sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
ro: Intervale de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
ro: Intervale de ploaie combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
ro: Intervale de ploaie combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
ro: Intervale de ploaie sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
ro: Intervale de ploaie sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
ro: Intervale de ploaie sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
ro: Intervale de ploaie sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
ro: Intervale de ploaie sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
ro: Intervale de ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
ro: Intervale de ninsoare și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
ro: Intervale de ninsoare, viscol și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
ro: Intervale de ninsoare și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
ro: Intervale de ninsoare combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
ro: Intervale de ninsoare combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
ro: Intervale de ninsoare combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
ro: Intervale de ninsoare combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
ro: Intervale de ninsoare sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
ro: Intervale de ninsoare sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
ro: Intervale de ninsoare sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
ro: Intervale de ninsoare sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
ro: Intervale de lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
ro: Intervale de lapoviță combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
ro: Intervale de lapoviță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Rain
ro: Ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
ro: Ploaie cu perioade torențiale

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
ro: Ploaie cu perioade torențiale combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
ro: Ploaie cu perioade torențiale combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
ro: Ploaie cu perioade torențiale sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
ro: Ploaie cu perioade torențiale sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
ro: Ploaie cu perioade torențiale sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
ro: Ploaie cu perioade torențiale sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
ro: Ploaie cu perioade torențiale sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
ro: Ploaie combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
ro: Ploaie combinată cu ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
ro: Ploaie sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
ro: Ploaie sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
ro: Ploaie sau ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
ro: Ploaie sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
ro: Ploaie sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
ro: Averse de ploaie sau fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
ro: Averse de ploaie sau lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Showers
ro: Averse

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
ro: Averse cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
ro: Averse cu perioade abundente sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
ro: Averse cu perioade abundente sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
ro: Averse sau burniță

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
ro: Averse sau averse cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
ro: Averse sau furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
ro: Pâclă

[ctx: weather forecast]
en: Snow
ro: Ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
ro: Ninsoare și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
ro: Ninsoare, viscol și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
ro: Ninsoare și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
ro: Ninsoare cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
ro: Ninsoare cu perioade abundente și viscol

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
ro: Ninsoare cu perioade abundente și zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
ro: Ninsoare cu perioade abundente combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
ro: Ninsoare cu perioade abundente combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
ro: Ninsoare cu perioade abundente combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
ro: Ninsoare cu perioade abundente combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
ro: Ninsoare cu perioade abundente sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
ro: Ninsoare cu perioade abundente sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
ro: Ninsoare cu perioade abundente sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
ro: Ninsoare combinată cu burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
ro: Ninsoare combinată cu ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
ro: Ninsoare combinată cu grindină

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
ro: Ninsoare combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
ro: Ninsoare sau burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
ro: Ninsoare sau ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
ro: Ninsoare sau grindină

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
ro: Ninsoare sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
ro: Rafale de zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
ro: Însorit

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
ro: În general însorit

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
ro: Însorit cu intervale cu nori

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
ro: Furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
ro: Furtuni cu descărcări electrice și posibil grindină

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
ro: Lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
ro: Lapoviță cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
ro: Lapoviță cu perioade abundente sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
ro: Lapoviță sau averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
ro: Lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
ro: Lapoviță cu perioade abundente

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
ro: Lapoviță cu perioade abundente combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
ro: Lapoviță combinată cu ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
ro: Lapoviță sau ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Windy
ro: Vântos

en: UK
ro: MB

en: USA
ro: SUA

[ctx: Short for Today]
en: Today
ro: Azi

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
ro: La noapte

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ro: Sâm

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ro: Dum

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ro: Lun

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ro: Mar

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ro: Mie

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ro: Joi

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ro: Vin

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
ro: Date de la „BBC Weather”

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
ro: Sursă: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
ro: Indisp.

en: day
ro: zi

[ctx: Short for tonight]
en: nite
ro: noapte

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
ro: Urme

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
ro: Date de la „Environment and Climate Change Canada”

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
ro: Date de la „NOAA National Weather Service”

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ro: câțiva nori

[ctx: weather condition]
en: overcast
ro: acoperit

[ctx: weather condition]
en: haze
ro: ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
ro: ceață cu îngheț

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
ro: burniță slabă

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
ro: burniță abundentă

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
ro: burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
ro: burniță foarte rece abundentă

[ctx: weather condition]
en: rain
ro: ploaie

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
ro: ploaie moderată

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
ro: ploaie ușoară foarte rece

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
ro: ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
ro: ploaie ușoară și ninsoare

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
ro: ploaie torențială și ninsoare

[ctx: weather condition]
en: snow
ro: ninsoare

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
ro: ninsoare moderată

[ctx: weather condition]
en: showers
ro: averse

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
ro: ninsori ușoare și averse de ploaie

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
ro: ninsori abundente și averse de ploaie

[ctx: weather condition]
en: snow showers
ro: averse de ninsori

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
ro: furtună ușoară cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
ro: furtună puternică cu descărcări electrice

[ctx: weather condition]
en: n/a
ro: indisp.

en: Day
ro: Zi

en: Night
ro: Noapte

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
ro: Câțiva nori

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
ro: Câțiva nori și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
ro: Câțiva nori și vântos

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
ro: Câțiva nori și ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
ro: Praf viscolit

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
ro: Nisip viscolit

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
ro: Zăpadă viscolită în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Breezy
ro: Cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
ro: Senin și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
ro: Senin și cu ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
ro: Burniță cu ceață

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
ro: Burniță cu ceață/negură

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
ro: Burniță cu grindină

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
ro: Burniță cu zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
ro: Vârtejuri de praf/nisip

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
ro: Vârtejuri de praf/nisip în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
ro: Furtună de praf

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
ro: Furtună de praf în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Fair
ro: Clar

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
ro: Clar și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
ro: Clar și vântos

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
ro: Clar și cu ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
ro: Ceață în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
ro: Ceață/negură

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
ro: Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
ro: Burniță foarte rece în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
ro: Burniță foarte rece cu ploaie

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
ro: Burniță foarte rece cu zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
ro: Ceață foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
ro: Ceață foarte rece în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
ro: Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
ro: Ploaie foarte rece în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
ro: Ploaie foarte rece cu ploaie

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
ro: Ploaie foarte rece cu ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
ro: Nor de tornadă în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
ro: Averse de grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
ro: Burniță abundentă Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
ro: Burniță abundentă Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
ro: Burniță abundentă Grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
ro: Burniță abundentă Zăpadă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
ro: Furtună puternică de praf

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
ro: Burniță foarte rece abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
ro: burniță foarte rece abundentă Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
ro: Burniță foarte rece abundentă Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
ro: burniță foarte rece abundentă Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
ro: Ploaie foarte rece torențială

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
ro: Ploaie foarte rece torențială Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
ro: Ploaie foarte rece torențială Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
ro: Grindină abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
ro: Grindină abundentă Burniță

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
ro: Grindină abundentă Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
ro: Ploi torențiale Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
ro: Ploi torențiale Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
ro: Ploi torențiale Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
ro: Ploi torențiale Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
ro: Ploi torențiale Grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
ro: Averse de ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
ro: Averse de ploi torențiale Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
ro: Ploi torențiale Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
ro: Furtună puternică de nisip

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
ro: Averse abundente Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
ro: Averse abundente Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
ro: Averse abundente Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
ro: Averse abundente Ninsoare Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
ro: Averse abundente Ninsoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
ro: Grindină/Măzăriche mică abundentă

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
ro: Ninsori abundente Zăpadă viscolită

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
ro: Ninsori abundente Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
ro: Ninsori abundente Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
ro: Ninsori abundente Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
ro: Ninsori abundente Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
ro: Grăunțe de zăpadă abundente

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
ro: Ninsori abundente Zăpadă alunecoasă scăzută

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
ro: Ninsori abundente Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
ro: Averse de ninsori abundente

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
ro: Averse de ninsori abundente Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
ro: Averse de ninsori abundente Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Ceață și Vântos

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață/Grindină

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ploaie Grindină/Măzăriche mică

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
ro: Furtună puternică cu descărcări electrice Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
ro: Grindină Burniță

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
ro: Grindină în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
ro: Grindină Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
ro: Burniță ușoară Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
ro: Burniță ușoară Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
ro: Ninsoare ușoară Grindină

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
ro: Burniță ușoară Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
ro: Burniță foarte rece ușoară Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
ro: Burniță foarte rece ușoară Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
ro: Ceață foarte rece slabă

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
ro: Ploaie ușoară foarte rece Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
ro: Ploaie ușoară foarte rece Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
ro: Grindină ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
ro: Grindină ușoară Burniță

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
ro: Grindină ușoară Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
ro: Ploaie ușoară și adieri

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
ro: Ploaie ușoară Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
ro: Ploaie ușoară Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
ro: Ploaie ușoară Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
ro: Ploaie ușoară Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
ro: Ploaie ușoară Grindină

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
ro: Averse de ploaie ușoare

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
ro: Averse de ploaie ușoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
ro: Ploaie ușoară Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
ro: Averse ușoare Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
ro: Averse ușoare Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
ro: Averse ușoare Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
ro: Averse ușoare Ninsoare Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
ro: Averse ușoare Ninsoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
ro: Grindină/Măzăriche mică ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
ro: Ninsoare ușoară Zăpadă viscolită

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
ro: Ninsoare ușoară Zăpadă viscolită Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
ro: Ninsoare ușoară Burniță

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
ro: Ninsoare ușoară Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
ro: Ninsoare ușoară Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
ro: Ninsoare ușoară Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
ro: Ninsoare ușoară Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
ro: Grăunțe de zăpadă ușoare

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
ro: Ninsoare ușoară Zăpadă alunecoasă scăzută

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
ro: Ninsoare ușoară Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
ro: Averse de ninsori ușoare

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
ro: Averse de ninsori ușoare Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
ro: Averse de ninsori ușoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Grindină

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ploaie Grindină/Măzăriche mică

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
ro: Furtună ușoară cu descărcări electrice Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
ro: Praf alunecos scăzut

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
ro: Nisip alunecos scăzut

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
ro: Zăpadă alunecoasă scăzută

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
ro: Mai mult noros și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
ro: Mai mult noros și vântos

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
ro: Mai mult noros cu ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Overcast
ro: Acoperit

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
ro: Acoperit și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
ro: Acoperit și vântos

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
ro: Acoperit cu ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
ro: Ceață parțială

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
ro: Ceață parțială în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
ro: Parțial noros și cu adieri

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
ro: Parțial noros și vântos

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
ro: Parțial noros cu ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
ro: Ceață înghețată neregulată

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
ro: Petice de ceață

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
ro: Petice de ceață în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
ro: Ploaie Ceață

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
ro: Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
ro: Ploaie Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
ro: Ploaie Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
ro: Ploaie Grindină

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
ro: Averse de ploaie

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
ro: Averse de ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
ro: Averse de ploaie în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
ro: Averse de ploaie în apropiere Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
ro: Ploaie Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Sand
ro: Nisip

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
ro: Furtună de nisip

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
ro: Furtună de nisip în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
ro: Ceață slabă în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
ro: Averse de grindină

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
ro: Averse de grindină

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
ro: Averse în apropiere Ceață

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
ro: Averse în apropiere Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
ro: Averse Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
ro: Averse Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
ro: Averse Ploaie în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
ro: Averse Ploaie în apropiere Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
ro: Averse Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
ro: Averse Ninsoare Ceață

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
ro: Averse Ninsoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
ro: Grindină/Măzăriche mică

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
ro: Ninsoare Zăpadă viscolită

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
ro: Ninsoare Burniță

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
ro: Ninsoare Ceață

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
ro: Ninsoare Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
ro: Ninsoare Burniță foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
ro: Ninsoare Ploaie foarte rece

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
ro: Ninsoare Zăpadă alunecoasă scăzută

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
ro: Ninsoare Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
ro: Averse de ninsori

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
ro: Averse de ninsori Ceață

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
ro: Averse de ninsori Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
ro: Averse de ninsoare în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
ro: Averse de ninsoare în apropiere Ceață

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
ro: Averse de ninsoare în apropiere Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Grindină Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
ro: Furtună cu descărcări electrice Ceață ușoară în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice Ceață ușoară în apropiere Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Grindină Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Grindină Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Grindină Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploi torențiale Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
ro: Furtună cu descărcări electrice Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere Grindină Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice în apropiere Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Grindină Ceață

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Grindină Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Grindină Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie ușoară Ceață ușoară

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie Grindină Ceață/Negură

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
ro: Furtună cu descărcări electrice Ploaie Grindină/Măzăriche mică

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
ro: Furtună cu descărcări electrice Averse în apropiere

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
ro: Furtună cu descărcări electrice Averse în apropiere Grindină

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
ro: Furtună cu descărcări electrice Grindină/Măzăriche mică

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
ro: Furtună cu descărcări electrice Ninsoare

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
ro: Tornadă/Trombă de apă

[ctx: weather condition]
en: Windy
ro: Vântos

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
ro: Cristale de gheață

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
ro: Cenușă vulcanică

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
ro: Trombă de apă

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
ro: Vapori foarte reci

[ctx: weather forecast]
en: Frost
ro: Îngheț

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
ro: Șansă mică de furtună cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
ro: Șanse de furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
ro: Șanse mari de furtuni cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
ro: Furtuni severe cu descărcări electrice

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
ro: Șanse reduse de zăpadă/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
ro: Șanse de ninsoare/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
ro: Șanse sporite de ninsoare/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
ro: Ninsoare/Lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
ro: Șanse reduse de ploaie/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
ro: Șanse de ploaie/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
ro: Șanse sporite de ploaie/lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
ro: Ploaie/Lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
ro: Șanse reduse de ploaie/ploaie înghețată

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
ro: Șansă de ploaie/ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
ro: Șanse mari de ploaie/ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
ro: Ploaie/Ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
ro: Șanse sporite de amestec iernatic

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
ro: Amestec iernatic

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
ro: Șanse reduse de burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
ro: Șanse de burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
ro: Șanse sporite de buniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
ro: Burniță foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
ro: Șanse reduse de ploaie înghețată

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
ro: Șansă de ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
ro: Șanse mari de ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
ro: Ploaie foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
ro: Șanse reduse de ploaie/ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
ro: Șansă de ploaie/zăpadă

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
ro: Șanse mari de ploaie/ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
ro: Ploaie/Ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
ro: Șanse reduse de ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
ro: Șansă de ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
ro: Șanse mari de ninsoare

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
ro: Ninsori abundente

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
ro: Șanse reduse de fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
ro: Șanse de fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
ro: Șanse mari de fulguieli

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
ro: Șanse reduse de averse de ninsori

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
ro: Șanse de averse de ninsori

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
ro: Șanse mari de averse de ninsori

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
ro: Averse de ninsori

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
ro: Șanse reduse de burniță

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
ro: Șansă de burniță

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
ro: Șanse mari de burniță

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
ro: Șanse reduse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
ro: Șansă de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
ro: Șanse mari de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
ro: Ploi torențiale

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
ro: Șanse reduse de averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
ro: Șansă averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
ro: Șanse mari de averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
ro: Averse de ploaie

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
ro: Lapoviță

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
ro: Ceață foarte rece

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
ro: Ceață de iarnă

[ctx: weather forecast]
en: Haze
ro: Ceață ușoară

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
ro: Nisip viscolit

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
ro: Praf viscolit

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
ro: Zăpadă viscolită

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
ro: Ceață deasă

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
ro: Vijelie în rafale

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
ro: Cu adieri

[ctx: weather forecast]
en: Cold
ro: Frig

[ctx: weather forecast]
en: Hot
ro: Cald

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
ro: Mai mult noros

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
ro: Parțial noros

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
ro: Mai mult însorit

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
ro: Parțial însorit

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
ro: Dezvoltare de nori

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
ro: Se înourează

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
ro: Se înseninează treptat

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
ro: Se înseninează mai târziu

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
ro: Nori în descreștere

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
ro: Se însorește

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
ro: General senin
