plasma-workspace - en to ro translation catalogue (44 entries)

en: Keyboard Layout: %1
ro: Aranjament de tastatură: %1

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Log In
ro: Autentificare

en: Caps Lock is on
ro: Caps Lock e activ

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ro: Adormire

en: Restart
ro: Repornire

en: Shut Down
ro: Deconectare

[ctx: For switching to a username and password prompt]
en: Other…
ro: Altul…

en: Type in Username and Password
ro: Tastați numele de utilizator și parola

en: List Users
ro: Enumeră utilizatorii

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
ro: Tastatură virtuală

en: Login Failed
ro: Autentificare eșuată

en: Desktop Session: %1
ro: Sesiune de birou: %1

en: Battery at %1%
ro: Acumulator la %1%

[ctx: Nobody logged in on that session]
en: Unused
ro: Neutilizată

[ctx: User logged in on console (X display number)]
en: on TTY %1 (Display %2)
ro: pe TTY %1 (ecranul %2)

[ctx: @title: group]
en: Clock:
ro: Ceas:

[ctx: @option:check]
en: Keep visible when unlocking prompt disappears
ro: Păstrează vizibil când dispare dialogul de deblocare

[ctx: @title: group]
en: Media controls:
ro: Controale multimedia:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
ro: Arată sub dialogul de deblocare

en: Unlocking failed
ro: Deblocare eșuată

en: Sleep
ro: Adormire

en: Hibernate
ro: Hibernează

en: Switch User
ro: Schimbă utilizatorul

en: Switch to This Session
ro: Comută la această sesiune

en: Start New Session
ro: Începe o sesiune nouă

en: Back
ro: Înapoi

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
ro: Schimbă aranjamentul

en: Unlock
ro: Deblochează

en: No title
ro: Fără titlu

en: No media playing
ro: Nimic în redare

en: Previous track
ro: Pista precedentă

en: Play or Pause media
ro: Redă sau întrerupe multimedia

en: Next track
ro: Pista următoare

en: One other user is currently logged in. If the computer is shut down or restarted, that user may lose work. | %1 other users are currently logged in. If the computer is shut down or restarted, those users may lose work.
ro[0]: Un alt utilizator e autentificat momentan. Dacă calculatorul e deconectat sau repornit, acel utilizator poate pierde lucru.
ro[1]: %1 alți utilizatori sunt autentificați momentan. Dacă calculatorul e deconectat sau repornit, acei utilizatori pot pierde lucru.
ro[2]: %1 de alți utilizatori sunt autentificați momentan. Dacă calculatorul e deconectat sau repornit, acei utilizatori pot pierde lucru.

en: When restarted, the computer will enter the firmware setup screen.
ro: La repornire, calculatorul va intra în ecranul de configurare firmware.

en: Log Out
ro: Ieșire din sistem

en: Restarting in 1 second | Restarting in %1 seconds
ro[0]: Se repornește în 1 secundă
ro[1]: Se repornește în %1 secunde
ro[2]: Se repornește în %1 de secunde

en: Shutting down in 1 second | Shutting down in %1 seconds
ro[0]: Se deconectează în 1 secundă
ro[1]: Se deconectează în %1 secunde
ro[2]: Se deconectează în %1 de secunde

en: Logging out in 1 second | Logging out in %1 seconds
ro[0]: Se iese în 1 secundă
ro[1]: Se iese în %1 secunde
ro[2]: Se iese în %1 de secunde

en: OK
ro: Bine

en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: This is the first text the user sees while starting in the splash screen, should be translated as something short, is a form that can be seen on a product. Plasma is the project name so shouldn't be translated.]
en: Plasma made by KDE
ro: Plasma, de către KDE
