plasma-workspace - en to ro translation catalogue (71 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
ro: Acumulator %1

en: Battery
ro: Acumulator

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
ro: Sărbători

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
ro: Evenimente

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
ro: Obiective

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
ro: Altele

en: %1 event | %1 events
ro[0]: %1 eveniment
ro[1]: %1 evenimente
ro[2]: %1 de evenimente

en: No events
ro: Niciun eveniment

en: Days
ro: Zile

en: Months
ro: Luni

en: Years
ro: Ani

en: Previous Month
ro: Luna trecută

en: Previous Year
ro: Anul trecut

en: Previous Decade
ro: Deceniul trecut

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
ro: Azi

en: Reset calendar to today
ro: Reinițializează calendarul la azi

en: Next Month
ro: Luna viitoare

en: Next Year
ro: Anul viitor

en: Next Decade
ro: Deceniul viitor

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Open
ro: Ține deschis

en: Configure…
ro: Configurează…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
ro: Blocare ecran activată

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
ro: Stabilește dacă ecranul va fi blocat după timpul specificat.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
ro: Temporizarea protecției de ecran

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
ro: Stabilește după câte minute se va bloca ecranul.

en: New Session
ro: Sesiune nouă

en: Filters
ro: Filtre

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
ro: Acest control grafic a fost scris pentru o versiune Plasma necunoscută și nu e compatibil cu Plasma %1. Contactați autorul controlului grafic pentru o versiune mai nouă.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
ro: Acest control grafic a fost scris pentru Plasma %1 și nu e compatibil cu Plasma %2. Contactați autorul controlului grafic pentru o versiune mai nouă.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
ro: Acest control grafic a fost scris pentru Plasma %1 și nu e compatibil cu Plasma %2. Actualizați Plasma pentru a folosi controlul grafic.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
ro: Acest control grafic a fost scris pentru Plasma %1 și nu e compatibil cu ultima versiune Plasma. Actualizați Plasma pentru a folosi controlul grafic.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
ro: Accesibilitate

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
ro: Lansatori de aplicații

[ctx: applet category]
en: Astronomy
ro: Astronomie

[ctx: applet category]
en: Date and Time
ro: Data și ora

[ctx: applet category]
en: Development Tools
ro: Unelte de dezvoltare

[ctx: applet category]
en: Education
ro: Educație

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
ro: Mediu și vreme

[ctx: applet category]
en: Examples
ro: Exemple

[ctx: applet category]
en: File System
ro: Sistem de fișiere

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
ro: Distracție și jocuri

[ctx: applet category]
en: Graphics
ro: Grafică

[ctx: applet category]
en: Language
ro: Limbă

[ctx: applet category]
en: Mapping
ro: Cartografie

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: applet category]
en: Online Services
ro: Servicii online

[ctx: applet category]
en: Personal Information
ro: Informații personale

[ctx: applet category]
en: Productivity
ro: Productivitate

[ctx: applet category]
en: System Information
ro: Informații despre sistem

[ctx: applet category]
en: Utilities
ro: Utilitare

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
ro: Ferestre și sarcini

[ctx: applet category]
en: Tasks
ro: Sarcini

en: All Widgets
ro: Toate controalele grafice

en: Running
ro: Rulează

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: User-installed
ro: Instalate de utilizator

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
ro: Instalate recent

en: Categories:
ro: Categorii:

en: Download New Plasma Widgets
ro: Descarcă controale Plasma noi

en: Install Widget From Local File…
ro: Instalează control din fișier local…

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
ro: Obține controale noi

en: Select Plasmoid File
ro: Alege fișierul cu plasmoid

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
ro: Instalarea pachetului %1 a eșuat: %2.

en: Installation Failure
ro: Instalare eșuată

[ctx: @info]
en: The currently selected time zone is not available for visualization on this map
ro: Fusul orar ales nu e disponibil pentru vizualizare pe această hartă

[ctx: @action:button]
en: Zoom in
ro: Apropie

[ctx: @action:button]
en: Zoom out
ro: Îndepărtează

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Region:
ro: Regiune:

[ctx: Placeholder for empty time zone combobox selector]
en: Choose…
ro: Alege…

en: Timezone region selector
ro: Selector de regiune a fusului orar

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Time zone:
ro: Fus orar:

en: Timezone location selector
ro: Selector de amplasare a fusului orar
