kcm_autostart - en to ru translation catalogue (41 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ru: «%1» не является абсолютным адресом URL.

en: "%1" does not exist.
ru: «%1» не существует.

en: "%1" is not a file.
ru: «%1» не является файлом.

en: "%1" is not readable.
ru: «%1» не может быть прочитано.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ru: Запустить

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ru: Состояние:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ru: Последнее использование:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ru: Не удалось загрузить записи журнала, выполняется повторная попытка.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ru: Обновить

en: Make Executable
ru: Сделать исполняемым

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ru: Файл «%1» должен быть исполняемым для его запуска при выходе из системы.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ru: Файл «%1» должен быть исполняемым для его запуска при входе в систему.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
ru: Добавить

[ctx: @title:menu accessible menu button]
en: Add new application or script
ru: Добавить приложение или сценарий

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
ru: Приложение…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add application
ru: Добавить приложение

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
ru: Сценарий входа в систему…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add login script
ru: Добавить сценарий входа в систему

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
ru: Сценарий выхода из системы…

[ctx: @action:inmenu accessible]
en: Add logout script
ru: Добавить сценарий выхода из системы

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ru: Приложение «%1» ещё ни разу не было запущено автоматически. Подробные сведения станут доступы после перезагрузки системы.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ru: Автозапуск ещё не использовался

[ctx: @action:button]
en: See properties
ru: Открыть свойства

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ru: Удалить запись

en: Applications
ru: Приложения

en: Login Scripts
ru: Сценарии входа в систему

en: Pre-startup Scripts
ru: Сценарии, выполняемые перед началом сеанса

en: Logout Scripts
ru: Сценарии выхода из системы

en: No user-specified autostart items
ru: Нет ни одного объекта для автоматического запуска

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
ru: Для добавления нажмите кнопку <interface>Добавить</interface>

en: Choose Login Script
ru: Выбор сценария, выполняемого при входе

en: Choose Logout Script
ru: Выбор сценария, выполняемого при выходе

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ru: Выполняется

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ru: Не выполняется

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ru: Запускается

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ru: Останавливается

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ru: Запуск завершился ошибкой

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
ru: Ошибка при получении ответа на запрос GetAll %1

en: Failed to open journal
ru: Не удалось открыть журнал
