plasma - en to ru translation catalogue (73 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
ru: Батарея №%1

en: Battery
ru: Батарея

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
ru: Праздники

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
ru: Мероприятия

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
ru: Задачи

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
ru: Другое

en: %1 event | %1 events
ru[0]: %1 мероприятие
ru[1]: %1 мероприятия
ru[2]: %1 мероприятий
ru[3]: %1 мероприятие

en: No events
ru: Нет ни одного мероприятия

en: Days
ru: Дни

en: Months
ru: Месяцы

en: Years
ru: Годы

en: Previous Month
ru: Предыдущий месяц

en: Previous Year
ru: Предыдущий год

en: Previous Decade
ru: Предыдущее десятилетие

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
ru: Сегодня

en: Reset calendar to today
ru: Перейти к сегодняшнему дню

en: Next Month
ru: Следующий месяц

en: Next Year
ru: Следующий год

en: Next Decade
ru: Следующее десятилетие

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Open
ru: Не закрывать

en: Configure…
ru: Настроить…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
ru: Включен блокировщик экрана

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
ru: Если включён, то экран будет автоматически блокироваться спустя указанное время.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
ru: Задержка блокировки экрана

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
ru: Экран будет блокироваться спустя указанное число минут.

en: New Session
ru: Начать новый сеанс

en: Filters
ru: Фильтры

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
ru: Этот виджет предназначен для устаревшей версии Plasma и не может работать в Plasma %1. Напомните автору виджета о необходимости подготовить обновлённую версию виджета.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
ru: Этот виджет предназначен для Plasma версии %1 и не может работать в Plasma %2. Напомните автору виджета о необходимости подготовить обновлённую версию виджета.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
ru: Этот виджет предназначен для Plasma версии %1 и не может работать в Plasma %2. Обновите используемую версию Plasma для использования этого виджета.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
ru: Этот виджет предназначен для Plasma версии %1 и не может работать в актуальной версии Plasma.Обновите используемую версию Plasma для использования этого виджета.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
ru: Специальные возможности

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
ru: Запуск приложений

[ctx: applet category]
en: Astronomy
ru: Астрономия

[ctx: applet category]
en: Date and Time
ru: Дата и время

[ctx: applet category]
en: Development Tools
ru: Средства разработки

[ctx: applet category]
en: Education
ru: Образование

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
ru: Погода

[ctx: applet category]
en: Examples
ru: Примеры

[ctx: applet category]
en: File System
ru: Файловая система

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
ru: Игры и развлечения

[ctx: applet category]
en: Graphics
ru: Графика

[ctx: applet category]
en: Language
ru: Язык

[ctx: applet category]
en: Mapping
ru: Картография

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
ru: Прочее

[ctx: applet category]
en: Multimedia
ru: Мультимедиа

[ctx: applet category]
en: Online Services
ru: Интернет-службы

[ctx: applet category]
en: Personal Information
ru: Личные данные

[ctx: applet category]
en: Productivity
ru: Офис

[ctx: applet category]
en: System Information
ru: Сведения о системе

[ctx: applet category]
en: Utilities
ru: Служебные

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
ru: Окна и задачи

[ctx: applet category]
en: Clipboard
ru: Буфер обмена

[ctx: applet category]
en: Tasks
ru: Задачи

en: All Widgets
ru: Все виджеты

en: Running
ru: Запущенные

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: User-installed
ru: Установленные пользователем

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
ru: Недавно установленные

en: Categories:
ru: Категории:

en: Download New Plasma Widgets
ru: Загрузить виджеты Plasma...

en: Install Widget From Local File…
ru: Установить виджет из файла...

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
ru: Загрузка новых виджетов

en: Select Plasmoid File
ru: Выбор файла виджета Plasma

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
ru: Ошибка при установке пакета «%1»: %2

en: Installation Failure
ru: Ошибка установки

[ctx: @info]
en: The currently selected time zone is not available for visualization on this map
ru: Выбранный часовой пояс недоступен для просмотра на этой карте

[ctx: @action:button]
en: Zoom in
ru: Увеличить

[ctx: @action:button]
en: Zoom out
ru: Уменьшить

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Region:
ru: Регион:

[ctx: Placeholder for empty time zone combobox selector]
en: Choose…
ru: Выбрать…

en: Timezone region selector
ru: Выбор региона часового пояса

[ctx: @label:listbox In the context of time zone selection]
en: Time zone:
ru: Часовой пояс:

en: Timezone location selector
ru: Выбор местоположения часового пояса
