plasma-desktop - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
ru: Включение и отключение режима «Не беспокоить»

en: Other Applications
ru: Другие приложения

en: Show popups
ru: Показывать всплывающие окна

en: Show in do not disturb mode
ru: Показывать в режиме «Не беспокоить»

en: Show in history
ru: Показывать в истории

en: Show notification badges
ru: Показывать счётчик уведомлений

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ru: Настройка событий

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ru: Это приложение не поддерживает уведомления, основанные на событиях

en: Show a message in a pop-up
ru: Показать сообщение во всплывающем окне

en: Play a sound
ru: Воспроизводить звук

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ru: Прослушать звук

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ru: Сбросить

en: Choose sound file
ru: Выберите звуковой файл

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: Configure for System…
ru: Параметры для системы…

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Configure for Applications…
ru: Параметры для приложений…

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ru: Не удалось обнаружить виджет «Уведомления», необходимый для вывода уведомлений. Убедитесь, что он используется в качестве системного лотка или в качестве отдельного виджета рабочего стола.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ru: Вывод уведомлений выполняется %1 %2, а не Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ru: Уведомления выводятся сторонним приложением, а не Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ru: Режим «Не беспокоить»

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ru: Включать автоматически:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ru: При дублировании изображения на внешний экран

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ru: При трансляции изображения

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode while a fullscreen application is focused]
en: While a fullscreen application is focused
ru: При активном полноэкранном приложении

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ru: Комбинация клавиш для включения и отключения:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ru: Условия видимости

en: Critical notifications:
ru: Критические уведомления:

en: Show in Do Not Disturb mode
ru: Показывать в режиме «Не беспокоить»

en: Low priority notifications:
ru: Неприоритетные уведомления:

en: Show popup
ru: Показывать всплывающие уведомления

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
ru: Всплывающие уведомления

[ctx: @label]
en: Location:
ru: Расположение:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ru: Рядом со значком уведомления

[ctx: @action:button choose custom notification position]
en: Choose…
ru: Выбрать…

en: %1 second | %1 seconds
ru[0]: %1 секунду
ru[1]: %1 секунды
ru[2]: %1 секунд
ru[3]: секунду

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ru: Скрывать через:

[ctx: @option:check Show progress bar on notifications indicating when it will hide]
en: Show timeout indicator
ru: Показывать индикатор времени до закрытия

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ru: Дополнительная обратная связь

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ru: Показывать в уведомлениях

en: Application progress:
ru: Ход выполнения:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ru: Не закрывать всплывающее окно во время выполнения

en: Notification badges:
ru: Счётчики уведомлений:

en: Show in task manager
ru: Показывать на панели задач

en: Popup Position
ru: Расположение всплывающих уведомлений

[ctx: @title:window kcm page title, configure app-specific notification settings]
en: Application Notifications
ru: Уведомления приложений

en: Applications
ru: Приложения

en: System Services
ru: Системные службы

en: No application or event matches your search term
ru: Не найдено приложений или событий, соответствующих запросу

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ru: Выберите из списка, чтобы настроить для него параметры и поведение уведомлений.
