plasma-workspace - en to sa translation catalogue (90 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
sa: अन्तर्राष्ट्रीय विद्युत तकनीकी आयोग (IEC) .

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
sa: संयुक्त इलेक्ट्रॉन उपकरण अभियांत्रिकी परिषद् (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
sa: मीट्रिक प्रणाली (SI) 1.1.

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
sa: द्विआधारी - किबिबाइट (KiB), मेबिबाइट (MiB), गिबिबाइट (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
sa: द्विचक्रीय - किलोबाइट् (kB), मेगाबाइट् (MB), गीगाबाइट् (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
sa: दशमलव - किलोबाइट् (kB), मेगाबाइट् (MB), गीगाबाइट् (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
sa: शाही यूके

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
sa: शाही अमेरिकी

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
sa: मेट्रिक

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
sa: पत्रम्

[ctx: PaperSize combobox]
en: A4
sa: अ४

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
sa: एकमे निगम

[ctx: Department name]
en: Development Department
sa: विकास विभाग

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
sa: देव-भवनम्

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
sa: मुख्यमार्ग

[ctx: House number]
en: House 1
sa: गृहम् १

[ctx: Room number]
en: Room 2
sa: कक्षः २

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
sa: तलम् ३

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
sa: नगरस्य मध्यभागः

[ctx: Zip number, postal code]
en: 123456
sa: १२३४५६ इति

[ctx: Town or city]
en: City
sa: नगरी

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
sa: राज्यम्‌

[ctx: Family names]
en: FamilyName
sa: परिवारनाम

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
sa: FAMILYNAME इति

[ctx: First given name]
en: FirstName
sa: प्रथम नाम्ना

[ctx: First given initial]
en: F
sa: च

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
sa: प्रथम नाम्ना

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
sa: अन्यनाम

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
sa: अतिरिक्तनाम

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
sa: एकः

[ctx: Profession]
en: Profession
sa: व्यवसाय

[ctx: Salutation]
en: Doctor
sa: चिकितसिक

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
sa: डॉ.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
sa: डॉ.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
sa: अस्य लोकेलस्य उदाहरणं न प्राप्नोत्

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
sa: इत्यस्य उपयोगेन प्रणाल्याः उपलब्धस्थानानि न प्राप्नोत्<command> localectl</command> उपकरण। कृपया अस्य विषये दोषप्रतिवेदनं अत्र दाखिलं कुर्वन्तु<link> https://bugs.kde.org इत्यत्र</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
sa: %1 (ब्राजील)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
sa: कार्यान्वयनीय `check-language-support` इति स्थानं ज्ञातुं न शक्नोति

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
sa: सर्वे अनुपलब्धाः संकुलाः समाधानं कर्तुं सफलाः न अभवन्! %1

en: Another process is already running, please retry later
sa: अन्यत् प्रक्रिया पूर्वमेव प्रचलति, कृपया पश्चात् पुनः प्रयासं कुर्वन्तु

en: Unauthorized to edit locale configuration file
sa: स्थानीयविन्याससञ्चिकां सम्पादयितुं अनधिकृतम्

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
sa: `/etc/locale.gen` सञ्चिकां उद्घाटयितुं न शक्यते

en: Can't locate executable `locale-gen`
sa: कार्यान्वयनीय `locale-gen` इति स्थानं ज्ञातुं न शक्नोति

en: Unknown
sa: अज्ञात

en: Default for System
sa: System कृते पूर्वनिर्धारितम्

en: Default
sa: मूलभूतम्‌

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
sa: प्रणाली पूर्वनिर्धारित C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
sa: %1 कृते पूर्वनिर्धारितम्

[ctx: @info:title]
en: Language
sa: भाषा

[ctx: @info:title]
en: Numbers
sa: संख्याः

[ctx: @info:title]
en: Time
sa: कालः

[ctx: @info:title]
en: Currency
sa: मुद्रा

[ctx: @info:title]
en: Measurements
sa: मापनम्

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
sa: कागदस्य आकारः

[ctx: @info:title]
en: Address
sa: पत्रसङ्केतः

[ctx: @info:title]
en: Name Style
sa: नाम शैली

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
sa: दूरभाषसङ्ख्या

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
sa: आँकडा तथा भण्डारण आकार

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
sa: किब, मिब, गिब; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
sa: केबी, एमबी, जीबी; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
sa: केबी, एमबी, जीबी; %1

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
sa: प्रणाली पूर्वनिर्धारित

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
sa:  (%1 कृते मानकस्वरूपम्)

en: Inherit Language
sa: भाषा उत्तराधिकार प्राप्त करें

en: Language
sa: भाषा

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
sa: अन्याः काश्चन भाषाः आङ्ग्लभाषायाः अधः स्थापयित्वा केषुचित् अनुप्रयोगेषु अवांछितव्यवहारः भविष्यति । यदि भवान् स्वस्य प्रणालीं आङ्ग्लभाषायां उपयोक्तुं इच्छति तर्हि अन्याः सर्वाः भाषाः निष्कासयन्तु ।

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
sa: "%1" इति भाषा असमर्थिता अस्ति

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
sa: यथाक्रमं भवन्तः स्वस्य अनुप्रयोगेषु द्रष्टुम् इच्छन्ति तथा भाषाः योजयन्तु।

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
sa: भाषा परिवर्तयतु

[ctx: @title:window]
en: Change Language
sa: भाषा परिवर्तयतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
sa: उपरि गच्छन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
sa: अपाकरोति

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
sa: कोऽपि भाषा विन्यस्तः नास्ति

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
sa: भाषाः योजयतु

[ctx: @action:button]
en: Add More…
sa: अधिकं योजयतु...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
sa: अग्रिमे समये भवन्तः प्रवेशं कुर्वन्ति तदा परिवर्तनं प्रभावी भविष्यति।

en: Restart now
sa: अधुना पुनः आरभत

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
sa: लोकेल तथा भाषासमर्थनसञ्चिकानां जननम्; अद्यापि सङ्गणकं न निष्क्रियं कुर्वन्तु।

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
sa: लोकेल् तथा भाषासमर्थनसञ्चिकाः उत्पन्नाः, परन्तु भाषाविशिष्टानि फ़ॉन्ट् स्वयमेव संस्थापनं कर्तुं न शक्तवन्तः । यदि भवतः भाषायाः विशेषाणि फन्ट्-पत्राणि सम्यक् प्रदर्शयितुं आवश्यकानि सन्ति तर्हि भवन्तः ते किम् इति आविष्कृत्य स्वयमेव तान् संस्थापयितुं प्रवृत्ताः भविष्यन्ति ।

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
sa: आवश्यकाः स्थानीयाः भाषासमर्थनसञ्चिकाः च संस्थापिताः सन्ति । इदानीं सङ्गणकं निष्क्रियं कर्तुं सुरक्षितम् अस्ति ।

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
sa: परिवर्तनं कुर्वन्तु...

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
sa: आँकडा तथा भण्डारण आकार

en: Numbers
sa: संख्याः

en: Time
sa: कालः

en: Currency
sa: मुद्रा

en: Measurements
sa: मापनम्

en: Paper Size
sa: कागदस्य आकारः

[ctx: Postal Address]
en: Address
sa: पत्रसङ्केतः

[ctx: Name Style]
en: Name
sa: नामः

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
sa: दूरभाषसङ्ख्या
