plasma-workspace - en to sa translation catalogue (63 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
sa: बैटरी %1

en: Battery
sa: विद्युत्कोष

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
sa: अवकाशदिनानि

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
sa: घटनाः

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
sa: सर्वे

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
sa: इतर

en: %1 event | %1 events
sa[0]: %1 घटना
sa[1]: %1 घटनाः

en: No events
sa: न घटनाः

en: Days
sa: दिवसाः

en: Months
sa: मासाः

en: Years
sa: वर्षाः

en: Previous Month
sa: पूर्वमासः

en: Previous Year
sa: पूर्ववर्षम्

en: Previous Decade
sa: पूर्वदशकम्

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
sa: अद्य

en: Reset calendar to today
sa: अद्यत्वे पञ्चाङ्गं पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Next Month
sa: अग्रिमे मासे

en: Next Year
sa: अग्रिमवर्षे

en: Next Decade
sa: अग्रिमः दशकः

en: Keep Open
sa: खुले रखें

en: Configure…
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु...

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
sa: स्क्रीन ताला सक्षमम्

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
sa: निर्दिष्टसमयानन्तरं पटलः ताडितः भविष्यति वा इति सेट् करोति ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
sa: स्क्रीन सेवर समय समाप्त

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
sa: ततः परं स्क्रीन लॉक् भवति इति निमेषान् सेट् करोति ।

en: New Session
sa: नव सत्र

en: Filters
sa: फ़िल्टर

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
sa: इदं विजेट् प्लाज्मा इत्यस्य अज्ञातस्य प्राचीनसंस्करणस्य कृते लिखितम् अस्ति तथा च प्लाज्मा %1 इत्यनेन सह सङ्गतं नास्ति । अद्यतनसंस्करणार्थं विजेट्-लेखकस्य सम्पर्कं कुर्वन्तु ।

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
sa: इदं विजेट् प्लाज्मा %1 कृते लिखितम् अस्ति तथा च प्लाज्मा %2 इत्यनेन सह सङ्गतं नास्ति । अद्यतनसंस्करणार्थं विजेट्-लेखकस्य सम्पर्कं कुर्वन्तु ।

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
sa: इदं विजेट् प्लाज्मा %1 कृते लिखितम् अस्ति तथा च प्लाज्मा %2 इत्यनेन सह सङ्गतं नास्ति । कृपया विजेट् इत्यस्य उपयोगाय प्लाज्मा अपडेट् कुर्वन्तु ।

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
sa: इदं विजेट् प्लाज्मा %1 कृते लिखितम् अस्ति तथा च प्लाज्मा इत्यस्य नवीनतमसंस्करणेन सह सङ्गतं नास्ति । कृपया विजेट् इत्यस्य उपयोगाय प्लाज्मा अपडेट् कुर्वन्तु ।

[ctx: applet category]
en: Accessibility
sa: सुलभता

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
sa: अनुप्रयोग प्रक्षेपक

[ctx: applet category]
en: Astronomy
sa: खगोलशास्त्रम्

[ctx: applet category]
en: Date and Time
sa: दिनाङ्कः समयः च

[ctx: applet category]
en: Development Tools
sa: विकाससाधनम्

[ctx: applet category]
en: Education
sa: शिक्षा

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
sa: पर्यावरण एवं मौसम

[ctx: applet category]
en: Examples
sa: उदाहरणानि

[ctx: applet category]
en: File System
sa: सञ्चिकातन्त्रम्

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
sa: मजा तथा क्रीडा

[ctx: applet category]
en: Graphics
sa: ग्राफिक्स

[ctx: applet category]
en: Language
sa: भाषा

[ctx: applet category]
en: Mapping
sa: मानचित्रणम्

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
sa: विविध

[ctx: applet category]
en: Multimedia
sa: बहुमाध्यमम्

[ctx: applet category]
en: Online Services
sa: ऑनलाइन सेवाएँ

[ctx: applet category]
en: Productivity
sa: उत्पादकता

[ctx: applet category]
en: System Information
sa: प्रणाली सूचना

[ctx: applet category]
en: Utilities
sa: उपयोगिताएँ

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
sa: विण्डोज एण्ड् टास्क्स्

[ctx: applet category]
en: Clipboard
sa: क्लिपबोर्ड

[ctx: applet category]
en: Tasks
sa: कार्याणि

en: All Widgets
sa: सर्वे विजेट्

en: Running
sa: चलति

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
sa: सद्यः एव संस्थापितम्

en: Categories:
sa: श्रेणियाँ :

en: Download New Plasma Widgets
sa: नवीनप्लाज्मा विजेट् डाउनलोड् कुर्वन्तु

en: Install Widget From Local File…
sa: स्थानीयसञ्चिकातः विजेट् संस्थापयन्तु...

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
sa: नवीनविजेट् प्राप्नुवन्तु

en: Select Plasmoid File
sa: Plasmoid File इति चिनोतु

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
sa: %1 संकुलस्य संस्थापनं विफलम्: %2.

en: Installation Failure
sa: स्थापना विफलता
