plasma-workspace - en to sa translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
sa: X11 इत्यत्र फॉन्ट् DPI बलात्

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
sa: सामान्य फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
sa: नियतविस्तारयुक्तः फन्टः

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
sa: लघु फॉन्ट

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
sa: टूल बार फॉन्ट

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
sa: मेनू फॉन्ट्

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
sa: विण्डो शीर्षक फ़ॉन्ट

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
sa: विक्रेता पूर्वनिर्धारित

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
sa: न कश्चित्

en: RGB
sa: आरजीबी

en: BGR
sa: बी.जी.आर

en: Vertical RGB
sa: ऊर्ध्वाधर आरजीबी

en: Vertical BGR
sa: ऊर्ध्वाधर बीजीआर

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
sa: विक्रेता पूर्वनिर्धारित

[ctx: medium hinting]
en: Medium
sa: मध्यम

[ctx: no hinting]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: slight hinting]
en: Slight
sa: स्वल्पम्

[ctx: full hinting]
en: Full
sa: पूर्ण

en: Adjust Global Scale…
sa: वैश्विकपरिमाणं समायोजयन्तु...

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
sa: एण्टी-एलियासिंग् अथवा DPI इत्यादयः केचन परिवर्तनाः केवलं नवप्रारब्धान् अनुप्रयोगान् एव प्रभावितं करिष्यन्ति ।

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
sa: अतीव बृहत् फन्ट् विषमरूपं परिणामं जनयितुं शक्नोति । अतीव विशालस्य फ़ॉन्ट् आकारस्य उपयोगस्य स्थाने वैश्विकपर्दे स्केलस्य समायोजनं विचारयन्तु ।

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
sa: उपयोक्तृ-अन्तरफलकस्य स्केल-करणस्य अनुशंसितः उपायः वैश्विक-पर्दे-स्केल-विशेषतायाः उपयोगः अस्ति ।

en: &Adjust All Fonts…
sa: &Adjust All Fonts...

en: General:
sa: सामान्य:

en: Select general font
sa: सामान्यं फ़ॉन्टं चिनोतु

en: Fixed width:
sa: नियतविस्तारः :

en: Select fixed width font
sa: नियतविस्तारयुक्तं फन्टं चिनोतु

en: Small:
sa: लघु:

en: Select small font
sa: लघु फॉन्ट् चिनोतु

en: Toolbar:
sa: साधनपट्टिका :

en: Select toolbar font
sa: टूल्बार-फॉन्ट् चिनोतु

en: Menu:
sa: मेनू :

en: Select menu font
sa: मेनू फॉन्ट् चिनोतु

en: Window title:
sa: विण्डो शीर्षकम् :

en: Select window title font
sa: विण्डो शीर्षकं फन्ट् चिनोतु

en: Anti-Aliasing:
sa: उपनामविरोधी :

en: Enable
sa: सक्रियं करोतु

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
sa: प्रदर्शनेषु पिक्सेलाः सामान्यतया जालपुटे संरेखिताः भवन्ति । अतः एतेन जालपुटेन सह न सङ्गताः फन्ट्-आकाराः अवरोधयुक्ताः, गलताः च दृश्यन्ते यावत् अस्य प्रभावस्य न्यूनीकरणाय <emphasis>anti-aliasing</emphasis>-विधिः न उपयुज्यते सामान्यतया भवान् एतत् विकल्पं सक्षमं कर्तुम् इच्छति यावत् समस्यां न जनयति ।

en: Exclude range from anti-aliasing
sa: एण्टी-एलियासिंग् इत्यस्मात् रेंजं बहिष्कृत्य

en: to
sa: इत्यस्मै

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
sa: उप-पिक्सेल-प्रतिपादनम् :

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
sa: <para>TFT अथवा LCD स्क्रीन इत्यत्र प्रत्येकं एकं पिक्सेलं वस्तुतः त्रीणि वा चत्वारि वा लघु एकवर्णीयप्रकाशैः निर्मितं भवति । एतानि <emphasis>उपपिक्सेल</emphasis> प्रदर्शितानि फन्ट्-गुणवत्तां अधिकं सुधारयितुम् स्वतन्त्रतया परिवर्तयितुं शक्यन्ते ।</para> <para>प्रतिपादनगुणवत्ता केवलं तदा एव उन्नता भवति यदा चयनं तस्य उपपिक्सेलस्य यथा सङ्गतिं करोति भवतः प्रदर्शनं संरेखितम् अस्ति। अधिकांशप्रदर्शनेषु <emphasis>RGB</emphasis> उपपिक्सेलस्य रेखीयक्रमः भवति, केषुचित् <emphasis>BGR</emphasis> भवति तथा च केचन विदेशीयाः क्रमाः एतेन विशेषतायाः समर्थिताः न सन्ति ।</para>एतत् CRT इत्यनेन सह कार्यं न करोति निरीक्षते।

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
sa: संकेतः :

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
sa: हिन्टिङ्ग् इति एकः तकनीकः यस्मिन् फॉन्ट् मध्ये निहिताः हिन्ट् इत्यस्य उपयोगः विशेषतः लघु आकारेषु रेण्डरिंग् गुणवत्तां वर्धयितुं भवति । बलिष्ठतरं संकेतं सामान्यतया तीक्ष्णतरधारं जनयति परन्तु लघुाक्षराणि बृहत्प्रमाणेषु तेषां आकारेण न्यूनतया सदृशाः भविष्यन्ति ।

en: Force font DPI:
sa: बलं फ़ॉन्ट् DPI: .

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
sa: <para>मुद्रितसमये पर्दा-अङ्कानां भौतिक-आकारैः सह मेलनं कर्तुं भवतः पटलस्य DPI अत्र प्रविशन्तु । अस्य विकल्पस्य पूर्वनिर्धारितमूल्यात् परिवर्तनं बहुभिः एप्स्-सहितं विग्रहं करिष्यति; केचन चिह्नानि चित्राणि च यथा अपेक्षितं स्केल न कर्तुं शक्नुवन्ति।</para><para>पाठस्य आकारं वर्धयितुं उपरिष्टात् फन्ट्-आकारं परिवर्तयन्तु । सर्वं स्केल कर्तुं <interface>Display & Monitor</interface> पृष्ठे स्केलिंग् स्लाइडर् इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।</para>
