plasma-workspace - en to sa translation catalogue (37 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
sa: "%1" निरपेक्षं url नास्ति ।

en: "%1" does not exist.
sa: "%1" नास्ति ।

en: "%1" is not a file.
sa: "%1" इति सञ्चिका नास्ति ।

en: "%1" is not readable.
sa: "%1" पठनीयं नास्ति ।

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
sa: विरमतु

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
sa: प्रारंभः

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
sa: नामः:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
sa: स्थितिः:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
sa: अन्तिमवारं सक्रियम् अभवत् :

en: Unable to load logs. Try refreshing.
sa: लॉग्स् लोड् कर्तुं असमर्थः। ताजगीं कर्तुं प्रयतस्व।

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
sa: ताजगी

en: Make Executable
sa: कार्यान्वयनीयं कुरुत

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
sa: '%1' इति सञ्चिका लॉगआउट् करणसमये चालयितुं कार्यान्वयनीयं भवितुमर्हति ।

en: The file '%1' must be executable to run at login.
sa: प्रवेशसमये चालयितुं '%1' इति सञ्चिका कार्यान्वयनीयं भवितुमर्हति ।

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
sa: New योजयतु

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
sa: अनुप्रयोगः…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
sa: लॉगिन स्क्रिप्ट...

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
sa: लॉगआउट स्क्रिप्ट...

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
sa: %1 अद्यापि स्वतः प्रारब्धः नास्ति । प्रणाली पुनः आरब्धस्य अनन्तरं विवरणं उपलब्धं भविष्यति।

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
sa: अद्यापि स्वयमेव आरब्धं नास्ति

[ctx: @action:button]
en: See properties
sa: गुणाः पश्यन्तु

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
sa: प्रविष्टिं निष्कासयन्तु

en: Applications
sa: अनुप्रयोगाः

en: Login Scripts
sa: प्रवेश लिपि

en: Pre-startup Scripts
sa: पूर्व-प्रारम्भ स्क्रिप्ट्

en: Logout Scripts
sa: लॉगआउट स्क्रिप्ट्

en: No user-specified autostart items
sa: उपयोक्तृनिर्दिष्टानि स्वप्रारम्भवस्तूनि नास्ति

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
sa: केचन योजयितुं <interface>Add New</interface> इति बटन् नुदन्तु

en: Choose Login Script
sa: Login Script इति चिनोतु

en: Choose Logout Script
sa: Logout Script इति चिनोतु

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
sa: चलति

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
sa: न धावति

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
sa: आरभ्यते

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
sa: स्थगितम्

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
sa: असफल

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
sa: GetAll call %1 इत्यस्य उत्तरं प्राप्य त्रुटिः अभवत्

en: Failed to open journal
sa: पत्रिकां उद्घाटयितुं असफलम्
