plasma-workspace - en to sa translation catalogue (42 entries)

en: Toggle do not disturb
sa: टॉगलं न बाधयन्तु

en: Other Applications
sa: अन्ये अनुप्रयोगाः

en: Show popups
sa: पॉपअप्स् दर्शयतु

en: Show in do not disturb mode
sa: मा विघ्न मोड् इत्यत्र दर्शयतु

en: Show in history
sa: इतिहासे दर्शयतु

en: Show notification badges
sa: सूचनाबिल्लाः दर्शयन्तु

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
sa: घटनाः विन्यस्यताम्

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
sa: एतत् अनुप्रयोगं प्रति-घटना-आधारेण सूचनानां विन्यासस्य समर्थनं न करोति

en: Show a message in a pop-up
sa: एकस्मिन् पॉप-अप-मध्ये सन्देशं दर्शयतु

en: Play a sound
sa: एकं ध्वनिं वादयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
sa: ध्वनि पूर्वावलोकन

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
sa: पुनः सेट् करें

en: Choose sound file
sa: ध्वनिसञ्चिकां चिनोतु

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
sa: 'Notifications' विजेट् न प्राप्नोत्, यत् सूचनानां प्रदर्शनार्थं आवश्यकम् अस्ति । सुनिश्चितं कुर्वन्तु यत् एतत् भवतः System Tray मध्ये वा स्वतन्त्रविजेट् रूपेण वा सक्षमम् अस्ति ।

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
sa: सूचनाः सम्प्रति प्लाज्मा इत्यस्य स्थाने '%1 %2' द्वारा प्रदत्ताः सन्ति ।

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
sa: सूचनाः सम्प्रति प्लाज्माद्वारा न प्रदत्ताः सन्ति।

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
sa: Do Not Disturb मोड् इति

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
sa: स्वयमेव सक्षमं कुर्वन्तु :

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
sa: यदा पटलाः प्रतिबिम्बिताः भवन्ति

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
sa: स्क्रीनशेयरिंग् इत्यस्य समये

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
sa: शॉर्टकट् इत्यनेन सह मैन्युअल् रूपेण टॉगलं कुर्वन्तु:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
sa: दृश्यतायाः स्थितिः

en: Critical notifications:
sa: समीक्षात्मकसूचनाः :

en: Show in Do Not Disturb mode
sa: Do Not Disturb मोड् इत्यत्र दर्शयतु

en: Low priority notifications:
sa: न्यूनप्राथमिकतायुक्तानि सूचनानि :

en: Show popup
sa: पॉपअप दर्शयतु

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
sa: पॉपअप्स

[ctx: @label]
en: Location:
sa: स्थानीय:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
sa: सूचनाचिह्नस्य समीपे

en: %1 second | %1 seconds
sa[0]: %1 द्वितीयम्
sa[1]: %1 सेकण्ड्

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
sa: पश्चात् गोपनम् :

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
sa: अतिरिक्तप्रतिक्रिया

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
sa: सूचनासु दर्शयतु

en: Application progress:
sa: आवेदनस्य प्रगतिः :

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
sa: प्रगतेः समये पॉपअपं उद्घाटितं कुर्वन्तु

en: Notification badges:
sa: सूचनाबिल्लाः :

en: Show in task manager
sa: कार्यप्रबन्धके दर्शयतु

en: Popup Position
sa: पॉपअप स्थिति

en: Applications
sa: अनुप्रयोगाः

en: System Services
sa: प्रणाली सेवाएँ

en: No application or event matches your search term
sa: कोऽपि अनुप्रयोगः वा घटना वा भवतः अन्वेषणपदेन सह मेलनं न करोति

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
sa: तस्य सूचनासेटिंग्स् व्यवहारं च विन्यस्तुं सूचीतः एकं अनुप्रयोगं चिनोतु
